Бережуть традиції: у Нагуєвичах лунала гуцульська коляда із Криворівні
Різдвяні свята у музеї-садибі Івана Франка відлунювали колядками із Криворівні. Гості та відвідувачі заповідника мали змогу почути автентичне виконання різдвяних пісень, які звучали сто і більше років тому. Адже гуцульська коляда – унікальна традиція, яку зберегли у горах. І попри будь-яку загрозу, Різдво в Криворівні святкують, бо це – надія на нове життя, яку приносить новонароджений Ісус, та на перемогу.
Традиція колядок «від музею Івана Франка в Криворівні до музею Івана Франка в Нагуєвичах» – зародилася ще сім років тому і успішно продовжується.
Гуцульські колядки Верховинського району Івано-Франківської області внесені до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.
Благословляючи дійство в садибі Івана Франка парох села Нагуєвичі о. Андрій Безушко наголосив, що коляда – це особливий національний колорит, це – ген українця, це – молитва народу.
Кожен український етнос проголошує його по своєму, але в ньому одна суть. Слухаючи сьогодні вашу коляду, я задумався, що гуцули і бойки не двоюрідні брати, вони – рідні і, напевно, вони двійнята”, – підкреслив на загал отець Андрій Безушко.
Директор Державного історико-культурного заповідника «Нагуєвичі» Богдан Лазорак представив усім присутнім гостей, а це відомі в Криворівні родини Іванчуків, Василя Зеленчука, Василя Лучука та інші.
Колядники з Криворівні, окрім гучної коляди розповіли присутнім про самобутні звичаї та традиції рідного краю. За їхніми словами в Криворівні з-під церкви в різні боки розходяться групи колядників. Бо треба зайти до кожної, навіть найдальшої, господи. Цього року у Криворівні є кілька колядницьких гуртів. Кожна ватага – на свій «куток» села чи присілок. Від Різдва до Водохреща колядники мусять побувати в усіх без винятку оселях та донести радість від народження Сина Божого.
Останні роки заколядовані кошти гуцули передають для Збройних Сил України. Адже чимало їхніх рідних теж в лавах ЗСУ.
Під завершення коляди – Василь Лучук подарував особисто Богдану Лазораку бартку, а від нагуєвицького музею отримав презент: книги, видані заповідником «Нагуєвичі».
Окрім цього, гості з Криворівні з цікавістю ознайомилися із садибою родини Франка та Літературно-меморіальним музеєм в Нагуєвичах.
Додамо, Криворівню вважають столицею Гуцульщини. Колись тут гостювали Іван Франко та Михайло Грушевський, а відомий кінорежисер Сергій Параджанов знімав «Тіні забутих предків». У Криворівню завжди приїжджало багато творчих людей, і цей взаємообмін вплинув на те, що місце стало культурним осердям Гуцульщини.