Асоціація міст України сформувала ключові пропозиції до бюджетних законопроектів на 2025 рік в частині місцевих бюджетів

10:56 9 Жовтня 2024

У понеділок, 7 жовтня, у Києві відбулось відкриття Європейського Тижня міст та регіонів 2024 – найбільшого щорічного заходу, присвяченого політиці згуртованості та розвитку міст та регіонів Європейського Союзу. Від Дрогобицької громади участь у заході взяв очільник міста Тарас Кучма.

Під час заходу було також порушено пропозиції бюджетних законопроектів. В ході зустрічі спільно з представниками Уряду та депутатами Верховної Ради України, було напрацьовано низку пропозицій до проекту бюджету на 2025 рік.

Відтак, Асоціація міст України сформувала основні пропозиції до бюджетних законопроектів на 2025 рік в частині місцевих бюджетів та міжбюджетних відносин.

  1. Встановити на постійній основі зарахування до бюджетів територіальних громад 64% ПДФО:
  • – це відсотки, підтримані Президентом України при підписанні Меморандуму Уряду та Асоціації міст України;
    – Європейська Комісія визначила 64% як один із факторів прийняття рішення про початок процедури вступу України до Європейського Союзу;
    – 64% – це єдина компенсація держави за стримування муніципалітетами тарифів на тепло- та водопостачання при заборгованості понад 50 млрд гривень;
    – 64% дозволяють муніципалітетам забезпечувати критичну інфраструктуру за відсутності централізованого електропостачання.
  1. Зупинити вилучення з бюджетів громад реверсної дотації під час війни.
  • – на 2025 рік це вилучення у 189 територіальних громад, з яких тільки 9% – обласні центри, а 150 громад – це маленькі міста, селища та села і несправедливо за їх рахунок утримувати усі інші громади;
    – реверс дозволяє громадам фінансувати освіту й медицину, інфраструктуру, якою користаються навколишні громади;
    – реверс після вилучення «військового ПДФО дає можливість фінансувати допомогу ЗСУ – це пряма цільова й термінова допомога підрозділам, які її дуже потребують.
  1. Відновити із 2025 року зарахування до місцевих бюджетів «військового» та «силового» ПДФО

Це 90 млрд гривень, які Асоціація міст України пропонувала й пропонує повернути до місцевих бюджетів і законом встановити обовʼязкове фінансування ЗС всіма громадами.

Якщо немає готовності всю суму ПДФО повернути громадам, то необхідно хоча б «силовий» ПДФО повернути. Розділити в бюджеті їх можна, адже, до прикладу є розподіл на солодку та несолодку мінеральну воду.

«Силовики» працюють в громадах, живуть в них і отримують відповідні послуги, в той час як місцеві бюджети податків не отримують.

  1. Забезпечити належну компенсацію втрат «військового» ПДФО за 2024 рік на рівні 2021 року. Закон України №3428-ІХ зобов’язує Уряд компенсувати громадам у формі дотації втрату такого доходу. Уряд має виконати норму закону.
  2. Передбачити додаткову дотацію тим територіальним громадам, які пошкоджені внаслідок збройної агресії росії – це 35 млрд гривень.
  3. Списати заборгованість за безвідсоткові позики минулих періодів в обсязі 9 млрд гривень на виконання статті 44 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік». Заборгованість утворилась через прорахунки Мінфіну ще у 2009-2014 роках. Під тиском ситуації ОМС змушені були запозичувати, адже треба було фінансувати делеговані повноваження – вплачувати освітянам та медикам заробітню плату.
  4. Передбачити субвенцію на облаштування укриттів у закладах з масовим перебуванням людей, зокрема закладів охорони здоров’я – в обсязі 1,5 млрд гривень.
  5. Зняти обмеження щодо використання вільних залишків місцевих бюджетів – пункт 22-8 Розділу VI БКУ виключити. Існуючі обмеження є такими, що втручаються у гарантовану законом матеріально-фінансову самостійність місцевого самоврядування. Це не дає можливості громадам використовувати наявний ресурс на комунальні послуги, опалювальний сезон, відновлення муніципальної інфраструктури, будівництво чи облаштування захисних споруд цивільного захисту.
  6. Забезпечити достатнє фінансування освітньої сфери, адже на разі фінансується лише 85% реальної потреби.
  • – передбачити 100%-ий обсяг освітньої субвенції, це не менше 110 млрд гривень;
    – зберегти на рахунках бюджетів місцевого самоврядування відповідні залишки освітньої субвенції 2024 року;
    – передбачити субвенцію на безкоштовне харчування у закладах освіти – це 28,7 млрд гривень;
    – забезпечити придбання шкільних автобусів згідно з реальною потребою – офлайн навчання потребує автобусів, які знищені на деокупованих територіях, вилучені для потреб ЗСУ, можна їх придбати за програмою «Зроблено в Україні».
  1. Погасити заборгованість з різниці в тарифах на послуги теплопостачання, гарячого водопостачання, водопостачання та водовідведення в обсязі 64 млрд гривень, з них 47 млрд гривень утворились станом на 01.04.2024 та 17 млрд гривень – це прогнозований обсяг заборгованості, яка виникне протягом опалювального сезону 2024/2025 років. Погашення заборгованості забезпечить безперебійне надання мешканцям громад послуг тепло-та водопостачання.

Така ініціатива підтримується не лише Асоціацією міст України, але й керівництвом Дрогобицької громади. Дані напрацювання та пропозиції Дрогобицька міська рада неодноразово скеровувала у своїх зверненнях до Кабінету Міністрів.

Структурні підрозділи виконавчого комітету та депутатські комісії продовжують роботу над можливими доповненнями та пропозиціями у формуванні бюджету на 2025 рік, які є важливими для забезпечення фінансової стабільності та розвитку територіальних громад в умовах війни.

Перейти до вмісту