Активісти Дрогобича дослідили культурне розмаїття громади міста. ФОТО
15 червня 2019 року у Молодіжному просторі Дрогобича в рамках проєкту «Український Букет Народів» відбулася дослідницька майстерня культурного різноманіття.
Під час майстерні, яка включала в себе тренінгову та дослідницьку частини(безпосередньо картування громади), тренерка Олеся Архіпова з’ясувала з учасниками та учасницями поняття «ідентичність», «конфлікт» і «добросусідство»: «Ми розібрали, що таке ідентичність і як вона працює у суспільстві, як представники різних ідентичностей можуть конфліктувати через різні цінності. Наприклад, мусульмани та іудеї – це політичний конфлікт. Після того ми перейшли до основ конфлікту і як він проявляється. З’ясували, що конфлікт може бути видимим і невидимим». Олеся зазначила, що добросусідство може проявлятися в різних площинах.
Матеріальна площина – це коли не заходять на твою територію фізично, не порушують кордонів. А є територія культури, ідентичності людини.
Після тренінгової частини учасники(-ці) картування об’єдналися у невеликі групи і кожна створила таблицю, в якій позначила: групи, з якими є конфлікт у місті, історії конфлікту, історії взаємодії і добросусідства. Після цього на орієнтовну карту міста нанесли історії конфлікту та історії добросусідства. Серед груп, з якими є конфлікт у місті, учасники та учасниці включили громаду поляків, євреїв, кримських татарів. Були також історії взаємодії. Наприклад, коли переселенці організували вперше в Дрогобичі велопробіг, або коли римо-католики і греко-католики об’єдналися, щоб створити «Різдвяну ніч».
«Було дуже цінно під час майстерні почути про мій шлях в Дрогобичі. Коли ми жили з сім’єю в цьому місті, ми робили всі події про традиції кримськотатарського народу від душі. Ми хотіли розповісти дрогобичанам про себе, по свою культуру, про мій рідний Бахчисарай», – поділився Амет Бекіров, регіональний координатор проєкту, голова правління громадської організації “АРЕКЕТ”, представник культурного центру у Львові.
На наступний день, 16 червня, учасники майстерні та всі охочі відвідали другу Інтеркультурну зустріч Змінотворців. Це подія, на якій люди з різних сфер познайомилися один з одним для можливих майбутніх проектів чи співпраці, обмінювалися ідеями та досвідом. Інтеркультурна зустріч відбулася у форматі «ланч довіри».
«Родзинкою» зустрічі став майстер-клас з плетіння Мандали. Ідея «Мандала Birlik» (в перекладі з кримськотатарської «єдність») виникла в дитячому клубі «Çiçek» («Квітка») у Львові. Сама ідея співзвучна з проєктом «Український Букет Народів», адже в багатьох культурах є мистецтво плетіння. Майстер-класом плетіння «Мандали Birlik» ініціатори показують суть і головну ідею багатокультурного проєкту.
Враженнями від майстерні та нетворкінгу ділиться Яна Мельник — дрогобичанка, активістка ГО “Український молодіжний Прорив”, членкиня організації “Християнський освітній простір”: «Так, це було дуже круто — печиво зі смачним полуничним варенням, кава і спілкування. Я думала, що у Дрогобичі немає такої людини, яку я не знаю, проте виявилося, що на нетворкінгу я познайомилась з кримським татарином і переселенцями. Коли вони сказали, що у місті вже 5 років, я замислилася про те, як довго триває війна і люди й досі не можуть повернутися до власної домівки. Разом з тим вони сказали, що їм в Дрогобичі добре і вони розвиваються».
Яна зізнається, що донедавна сама не вміла плести «Мандалу Берлік»: «Амет Бекіров дав поштовх діяти, повірив в мене і ця підтримка дала можливість навчити людей того, чого сама не вміла. На воркшопі ми говорили про єдність та ідентичність, а вже власне на майстер-класі ми показали цю єдність в дії. У мене вийшло провести майстер-клас! Плели хлопці та дівчата, малеча і дорослі; обмежень не було. Це була справді єдність – «Мандала Берлік»».
За результатами проекту буде видано інтеркультурний путівник, який підсилить багатокультурний імідж міста, туристичну привабливість та стане інструментом представлення Дрогобича на всеукраїнському та міжнародному рівнях.
Проект Український Букет Народів