530-а річниця з дня смерті Юрія Дрогобича: у місті поклали квіти до підніжжя вченого та провели віче-пам’яті   

15:58 5 Лютого 2024

5 лютого у Дрогобичі вшанували пам’ять відомого на увесь світ вченого, астронома, філософа, першого українського доктора медицини Юрія Дрогобича. Адже саме сьогодні виповнюється 530-та річниця з дня його смерті.

Дрогобич – це друге прізвище вченого, яке він взяв як похідне від назви рідного міста.

Юрій Дрогобич – постать без перебільшень, знана в усьому світі. Достатньо навести лише два промовисті факти: науковець у  31 рік став ректором найстарішого університету Європи – Болонського. Другий факт говорить про те, що Юрій Дрогобич був автором першої написаної українцем друкованої книжки, випущеної в Європі в 1483 році – «Прогностична оцінка поточного року магістром Юрієм Дрогобичем з Русі, доктором мистецтв і медицини Болонського університету».

Віддати шану науковцю, який все своє життя прославляв рідне місто у різних куточках світу, сьогодні на віче до його монументу зібралися представники влади на чолі із міським головою Дрогобича Тарасом Кучмою, освітяни, учні навчальних закладів, громадські активісти та усі небайдужі мешканці.

Віче-пам’яті розпочали хвилиною мовчання за загиблими Захисниками та Захисницями України. Відтак, на запрошення ведучого Івана Сеха, представники влади поклали квіти до підніжжя монументу вченого. В образі Юрія Дрогобича до усіх присутніх звернувся Осип Марущак, методист ЦКМ «Каменяр», який задекламував присутнім напутні слова Юрія Котермака.

Із закликом шанувати свою історію та відомі імена і постаті краю, до присутніх звернувся міський голова Дрогобича Тарас Кучма.

Сьогодні виповнюється 530 років, коли помер наш видатний земляк Юрій Дрогобич. Тож це важлива дата для кожного свідомого українця. Постать Юрія Дрогобича і його праці дають відповіді на численні питання всьому світу – Україні була, розвивалась та примножувала свої досягнення ще задовго до виникнення росії. У нас споконвіків розвивалась потужна цивілізація, яка породила геніїв, геніїв науки, слова та медицини. Одним із таких був Юрій Дрогобич. Де б він не був, де б не працював чи подорожував, усюди прославляв ім’я рідного міста. Тож наше завдання плекати та гідно вшановувати для наступних поколінь імена таких відомих постатей нашого краю. Адже наша нація – нація сильних, нескорених та мужніх, – наголосив Тарас Кучма.

Життєвий шлях Юрія Дрогобича був недовгий і закінчився у Кракові. Там вчений помер у лютому 1494 року у віці близько 45 років.

Сьогодні іменем Юрія Котермака названі вулиці у Дрогобичі, Львові, Калуші, Краматорську, Смілі. Ім’я вченого красується і в назві одного із Ліцеїв міста Дрогобича, а також в назві Львівського обласного академічного театру. У 2022 р. на фасаді Болонського університету відкрито меморіальну дошку в честь Юрія Дрогобича. Також вченому присвячена історична повість «Юрій Дрогобич» та оповідання «Дрогобицький звіздар».

20 вересня у 1999р. у місті Котермака встановлено пам’ятник, якиє є першим монументом у світі Юрію Дрогобичу. На думку фахівців – це один із кращих пам’ятників історичним постатям.

Перейти до вмісту