4 лютого – Всесвітній День боротьби проти раку! Що слід знати про недугу та де у Дрогобицькій громаді можна пройти ґрунтовне обстеження

9:44 2 Лютого 2024

4 лютого – Всесвітній День боротьби проти раку. За останні три десятиліття кількість нових випадків раку у віці до 50 років в усьому світі зросла на 79%. В Україні медики стверджують – через війну люди рідше проходять повну діагностику організму, тож зростання онкологічних захворювань не уникнути.

Що таке рак? 

Рак виникає зі зміненої клітини, яка “втратила контроль” і почала надмірно ділитися, формуючи пухлину. Це може ускладнювати роботу прилеглих органів або витісняти здорові клітини мутованими. Ситуація погіршується, коли невеликі грудочки ракових клітин відокремлюються від материнської пухлини і розносяться з кровотоком у інші органи, формуючи метастази. Це призводить до порушення роботи багатьох органів і систем, виснаження організму та летальних випадків.

Науковці виділяють п’ять основних чинників, що підвищують ймовірність захворіти на рак:

  1. тютюнопаління;
  2. низька фізична активність;
  3. ожиріння;
  4. неправильний раціон;
  5. вживання алкоголю.

За словами в.о.директора  КНП «Дрогобицька міська лікарня №3» Ярослава Стрийського – у Львівській області рівень захворюваності на рак нижчий, ніж у багатьох центральних та південних областях України, адже там більше промислового виробництва та забруднених зон.

Попри це, в нашій області кількість онкохворих щороку зростає на 2-2,5%.  На Львівщині найбільше на рак хворіють мешканці гористих районів — Перемишлянського і Жидачівського. Високі показники і в курортному Трускавці, а також у Львові.

При своєчасній діагностиці та лікуванні пацієнти мають можливість одужати та жити якісним повноцінним життям – наголошують медики. Тому дуже важливо вчасно пройти усі обстеження.

Загалом, фахівці стверджують – рак не вибирає статі та віку.

Так, підвищена гормональна активність у жінок може провокувати рак грудної залози, що є на першому місці серед жіночих онкозахворювань. Це естроген-залежний рак, а підвищеному рівню естрогену в організмі жінки може сприяти синтетичний чи промисловий гормон у курятині та свинині, в інших продуктах. Естрогенові «збурення» можуть мати і внутрішні причини, що залежать від стилю життя.

Жінкам рекомендовано для зниження ризику раку грудей народжувати і годувати груддю. Тоді рівень естрогену пригнічується, а інші захисні гормони, навпаки, стають активніші.

На другому місці серед жінок, особливо молодих, — поширений  рак шийки матки. Смертність від нього є на першому місці у жінок до 40 років. 

Серед чоловіків найпоширенішим є рак легень і дихальних шляхів. Це пов’язано із курінням, адже сигарети є доведеним канцерогеном №1.

Торік у Львівській області обліковано      650     нових випадків раку легень, більшість з них — у чоловіків. Також чоловіки хворіють на рак гортані.

Іншим поширеним раком серед чоловіків є рак простати. Його переважно виявляють вже на пізніх стадіях і проявляється він найчастіше після 60-ти років.

Серед дітей  поширеними є лейкози. Це пов’язано із погано сформованою імунною системою, де легко можуть виникати збої. Втім, дитячі лейкози лікуються у рази простіше, аніж дорослі, адже немає великого накопичення змін і різноманітних мутацій ракових клітин. Щоправда, для цього потрібні досить агресивні препарати.

Однак медики наголошують – говорячи про онкозахворювання слід зажди розуміти – вчасне обстеження може вберегти від летального випадку.

Де у Дрогобичі можна пройти ґрунтовні обстеження на рак? 

У місті Котермака широкий спектр обстежень можна пройти у Дрогобицькому міжрайонному скринінговому  центрі, що функціонує  на базі КНП «Дрогобицька міська лікарня №3».

Установа забезпечена діагностичною та лікувальною апаратурою: мамограф, кольпоскоп, мікроскопи, УЗД-апарат.

Також наявний  рентгетерапевтичний  кабінет, де проводиться лікування раку шкіри та губ. Впроваджено  дерматоскопічне обстеження пігментних новоутворів шкіри.

Наявний ендоскопічний  кабінет для проведення фіброгастро- та фіброколоноскопій (обстеження шлунку та кишечника). В цьому році  впроваджено в роботу  ендоскопічного кабінету необхідне електрохіругічне обладнання з метою видалення новоутворень шлунково-кишкового тракту.  Заплановано впровадження  аргонового «скальпеля», який дозволить робити малотравматичні оперативні втручання. В лікарні можливе проведення рентгеноскопії та графії шлунку та товстого кишківника (іригоскопії).

У 2023 році медиками КНП «Дрогобицька міська лікарня №3», зокрема скринінгового центру,  було виявлено 403 первинних випадки раку, з яких спецлікування отримало 74% пацієнтів. Лише 80 випадків раку виявлено в 1У (остання) стадія. Протягом минулого року від раку померло 127 осіб. Виявлення раку при онкопрофоглядах складає 19,3%. В умовах стаціонару  Дрогобицької міської лікарні №3  прооперовано 241 пацієнта, післяопераційна смертність від ускладнень відсутня.

В минулому році  Дрогобицьким міжрайонним  скринінговим центром проведено мамографію  для 3321 жінки. Цитологічно обстежено 9333 жінки.

Онлайн  запис  на діагностичні та лікувальні процедури здійснюються за тел. (03244) 2-17-95, 0672670024.

Всі діагностичні  процедури проводяться безкоштовно  згідно Програми Державних Гарантій за наявності електронного скерування.

Адреса установи: м.Дрогобич, вул.Трускавецька, 67.

Перейти до вмісту