4 лютого – день, коли у Кракові обірвалося життя відомого дрогобичанина Юрія Котермака. ЗМІ

0:00 4 Лютого 2019

13 січня 1482 р. – Болонья. Юрія Михайловича Котермака з Дрогобича обрано ректором університету.

Юрій Котермак народився у 1450 р. в м. Дрогобичі на Прикарпатті в сім’ї шляхтича-солевара Доната Котермака. Мати померла, коли хлопець був ще зовсім малим. Юрія та його старшу сестру виховував батько, а грамоті його вчив місцевий дяк. Початкову й середню освіту здобув у рідному місті та Львові, виявив здібності до вивчення іноземних мов (оволодів польською, німецькою, італійською та латиною), цікавився астрономією. Як перекладач побував з купецькими караванами в багатьох країнах.

У 1469 р. став студентом філософського факультету Краківського Ягеллонського університету. У 1470 р. Юрій Котермак здобув ступінь бакалавра, після чого відвідував лекції, необхідні для отримання магістерського ступеня, і одночасно викладав молодшим студентам, розпочавши таким чином свою педагогічну діяльність. У Краківському університеті 1473 р. отримав ступінь магістра. Він читав лекції (кожна тривала дві години) під час канікул, на ринковій площі проводив недільні диспути, брав участь у суботніх диспутах магістрів.

Щоб продовжити навчання, Ю.Котермак подався до Італії, при чому, хронічне безгрошів’я, змусило вченого більшу частину шляху пройти пішки. До матрикула (офіційний список студентів) Болонського університету медиків і артистів Юрій Котермак був записаний як «Юрій зі Львова, що в Галицькій землі». Джорджо да Леополі — так називали його італійські колеги. Українець удосконалював свої знання з латини, вивчив грецьку, поглиблював знання з натуральної філософії, ретельно вивчав астрономічні праці арабських учених.

Життя на чужині не було легким. Дрогобичу доводилося багато часу витрачати на те, щоб заробити собі на хліб. Ю. Дрогобич на запрошення відомих аристократичних сімей, як один з провідних астрологів, складав гороскопи. Якби не це, він досяг би більших результатів у навчанні. Болонський університет присудив йому ступінь доктора медицини. Юрій Дрогобич протягом 1478—1482 рр. викладав математику та астрономію.

У 1481-1482 рр. 30-річний Дрогобич посів посаду ректора цього одного з найстаріших європейських центрів передових гуманістичних течій у філософії і природознавстві. Ректор університету обирався з викладачів на два роки. Юрій Дрогобич готував із професорами розклад лекцій, заповнював вакансії, встановлював порядок оплати праці професорів, контролював їхню роботу, організовував диспути, мав право кримінальної юрисдикції над усіма, хто перебував на службі або навчався в університеті.

7 лютого 1483 р. український учений Юрій Дрогобич у Римі, у видавництві італійського друкаря Еухаріуса Зільбера (щоправда він називав себе Франком, бо походив з Франконії) видав книгу «Прогностична оцінка поточного 1483 року» (Iudicium pronosticon Anni M.cccc.lxxxiii), першу відому друковану книгу українського автора. Дату опублікування зазначено наприкінці книги. Ця брошура невелика за обсягом — лише 10 сторінок формату 18,5 × 13 см. Тираж становив кількасот примірників. Збереглося лише два: один у бібліотеці Ягеллонського університету у Кракові, другий належить Штутґартській крайовій бібліотеці, але постійно зберігається у бібліотеці богословського факультету Тюбінґенського університету.

З 1487 р Ю. Дрогобич — професор медицини та астрономії Краківського університету був учителем великого польського астронома Миколи Коперника. У 1488 р. він став професором Краківського Ягеллонського університету, а в 1492 р. він був обраний деканом медичного факультету.
У Кракові Юрій Дрогобич був лейб-медиком короля К. Ягеллончика.

4 лютого 1494 р. у Кракові упокоївся 44-річний Юрій Михайлович Котермак із Дрогобича, відомий як Юрій Дрогобич, перший український доктор медицини.

UAHistory

Перейти до вмісту