Культура: Відбулося чергове виїзне засідання міжнародної консультативної ради об’єктів місць Світової спадщини ЮНЕСКО

0:00 1 Грудня 2016

22 листопада 2016 року у м. Дрогобичі відбулося чергове виїзне засідання міжнародної консультативної ради об’єктів місць Світової спадщини ЮНЕСКО «Дерев’яні церкви регіону польських та українських Карпат».

Цього року організатори Володимир Герич (Україна) та Маріуш Чуба (Польща) провели захід на базі Палацу мистецтв та Церкви Святого Юра музею «Дрогобиччина». Директор Алла Гладун та працівники установи створили чудову атмосферу для гостей нашого міста.IMG_3198

У засіданні взяли участь представники влади, користувачі об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО із Львівської, Івано-Франківської, Закарпатської областей, Малопольського та Підкарпатського воєводств, відповідальні за стан пам’яток,  архітектори. Організатори заходу запросили також  Олену Сердюк – члена Українського національного комітету Міжнародної ради з питань пам’яток і визначних місць (ICOMOS), доцента кафедри реставрації архітектурної і мистецької спадщини Інституту архітектури Національного університету «Львівська політехніка» Юрій Дубик. Інститут «Укрзахідпроектреставрація» представляли науковий співробітник Василь Слободян і реставратори вищої категорії Оксана Садова та Олег Рішняк. Представниками нашого міста були директор музею «Дрогобиччина» А.Гладун, заступник головного архітектора М.Комар, головний спеціаліст КУ «Інститут міста Дрогобича» Ю.Яцків, головний спеціаліст з питань охорони культурної спадщини відділу культури та мистецтв Г. Луцька.

На засіданні розглянуто ряд важливих питань з дотримання вимог для об’єктів, які включені до Реєстру світової спадщини ЮНЕСКО.

Зокрема, директор Державного історико-архітектурного заповідника м.Жовква В.Герич наголосив на дотриманні пам’яткоохоронного законодавства в охоронних зонах, моніторингу робіт, запропонував створити  комітет ради церкви з представників користувача, культури, архітектури, громадських організацій і церковної влади, а також церковним громадам обмінюватися досвідом та ознайомлювальними поїздками.

Головний спеціаліст відділу історичних пам’яток департаменту архітектури та розвитку містобудування облдержадміністрації Р.Книш надав інформацію щодо проблем із затвердженням буферних зон пам’яток сесіями міських та селищних рад, фінансування об’єктів ЮНЕСКО Львівщини (у 2016р. близько 400,0 тис. грн.) та самовільного виконання робіт мешканцями у них.

Консерватори пам’яток архітектури Малопольського і Підкарпатського воєводств Республіки Польща та користувачі дерев’яних церков (с. Квятонь, Поворозник, Овчари) презентували об’єкти, розповіли про виконані роботи з реставрації,  встановлення сучасних систем пожежогасіння, ознайомили із заходами, які необхідно виконати в подальшому на спорудах.

Архітектор, розробник проектно-кошторисних документацій інституту «Укрзахідпроектреставрація» Сергій Піньковський зробив системний аналіз виконаних робіт і які необхідно провести у церквах Святого Юра (м.Дрогобич) і Зіслання Святого Духа (с.Потелич), наголосивши на проблемних питаннях, в тому числі необхідності проведення робіт на дзвіниці церкви Св. Юра.

Ю.Я.Дубик наголосив на необхідності прийняття управлінських рішень по утриманню дерев’яних церков – об’єктів ЮНЕСКО, ознайомив присутніх про виконані роботи із сканування та біологічного дослідження конструктивну церкви с. Потелич. Також запропонував провести науково-методичні вузькопрофільні семінари для фахівців, які проводять роботи на зазначених об’єктах з метою обміну досвіду та консультацій.

Реставратори вищої категорії інституту «Укрзахідпроектреставрація» Оксана Садова та Олег Рішняк презентували роботу з проведення реставраційних робіт стінопису нашої церкви Святого Юра, яка проведена в рамках гранту послів США.

Зазначимо, що у церкві Святого Юра виконано також роботи із встановлення сучасної системи пожежогасіння, електрообладнання, часткової заміни гонту галереї та огорожі.

Проблемним залишається питання щодо виконання першочергових ремонтно-реставраційних робіт на дзвіниці церкви, яка є в аварійному стані. Однак тут необхідно зазначити, що Програмою охорони і збереження культурної спадщини Львівської області на 2016 – 2018 роки. передбачено виділення коштів на виготовлення проектно-кошторисної документації, роботи над якою розпочато.

Головний спеціаліст з охорони культурної спадщини Закарпатської ОДА Томаш Сопко наголосив на проблемі контролю об’єкту ЮНЕСКО – церкви Св. арх. Михаїла в с. Ужок, яка є у підпорядкуванні Української Православної Церкви (МП), де громада чинить спротив для доступу експертів .

Директор Національного Інституту Спадщини Республіки Польща Маріуш Чуба, підсумував роботу засідання та визначив проблеми  об’єкту ЮНЕСКО «Дерев’яні церкви Карпатського регіону України і Польщі», наголосивши, що необхідно спільно опікуватися будівлями, оскільки недотримання умов законодавства в одній церкві із 16 може привести до виключення загального об’єкту «Дерев’яні церкви Карпатського регіону України і Польщі» із Реєстру світової спадщини ЮНЕСКО. .

Пан Маріуш презентував альбом, опрацьований польськими колегами з повним описом об’єкту та напрацюваннями, які потрібно виконати роботи для збереження церкви Зішестя Св. Духа                    (м. Рогатин) для нащадків, в українському перекладі. Також п. Чуба запевнив, що такі презентації будуть зроблені по кожній церкві.

Відтак визначено:

– зосередити увагу на Закарпатському регіоні, задіявши всі  гілки влади та громади для досягнення результату із дотримання умов ЮНЕСКО;

– на усіх об’єктах дотримуватися нормативного законодавства з пожежної безпеки;

– в межах затверджених охоронних зон дотримуватися вимог пам’яткоохоронного законодавства.

Після засідання директор музею «Дрогобиччина» Алла Гладун та завідувач відділу дерев’яної архітектури Леся Летнянчин провели для учасників засідання цікаву екскурсію у церкві Святого Юра.

Також гості з Польщі відвідали ще одну пам’ятку архітектури національного значення у м. Дрогобичі костел Св. Варфоломія, де зустрілися із настоятелем храму о. Мирославом Лєхом.

Нагадаємо, що у червні 2013 року 16 дерев’яних церков польських і українських Карпат внесені до Реєстру світової спадщини ЮНЕСКО в рамках об’єкту «Дерев’яні церкви Карпатського регіону України і Польщі».

З боку України до переліку увійшли об’єкти, розташовані в Закарпатській, Івано-Франківській та Львівській областях, які є зразками найдосконаліших досягнень в сакральній архітектурі. Пам’ятки Республіки Польща розташовані в Підкарпатському та Малопольському воєводствах. Однією із внесених церков є наша дрогобицька – церква Святого Юра.

 

Головний спеціаліст з питань охорони культурної спадщини Г. Луцька.

  IMG_3199 IMG_3200   IMG_3201 IMG_3202 IMG_3204

Перейти до вмісту