22 червня – безпрецедентна подія: в Дрогобичі увічнять пам’ять про німецького Праведника народів світу, котрий в роки гітлерівської окупації рятував дрогобицьких євреїв
Можна лише уявити, що писатиме про це кремлівська пропаґанда й що казатимуть про подію і наші деякі «гарячі» й вельми «національно-патріотично» налаштовані…
Річ у тім, що завтра ( в день 66-ї річниці початку радянсько-німецької війни) о 17 годині на будинку № дев’ять на вулиці Івана Франка (навпроти головного корпусу педагогічного університету) о 17 годині буде урочисто відкрито меморіальну таблицю на честь леґендарної людини – німця Ебергарда Гельмріха, який під час Другої світової там мешкав.
Уродженець Гамбурґа (народився 1899-го, помер 1969-го в Сполучених Штатах) Ебергард Гельмріх добре відомий в Ізраїлі та Німеччині, знають про нього й історики Катастрофи єврейського народу (Голокосту). Тільки мало ще відомо про цього мужнього чоловіка в Дрогобичі.
Під час війни майор Вермахту й член НСДАП від 1932 року Гельмріх був відповідальним за продовольство та рільництво, згодом став фінансовим директором при окупаційній владі.
Використовуючи службове становище разом з дружиною Донатою врятував десятки єврейських життів Дрогобича та Стрия.
За це 1965 року Ебергард, а 1989 року Доната були визнані Інститутом Яд ва Шем Праведниками народів світу.
Праведники народів світу (гебр. חסידי אומות העולם, «хасидей умот ха-олам») — почесне звання,надаване Ізраїльським Інститутом Катастрофи та героїзму Національного меморіалу Шоа (Голокосту, Катастрофи) та героїзму Яд ва Шем (Єрусалим) з видачею почесного сертифікату та іменної медалі.
На перше січня 2016 року Яд ва Шем визнав Праведниками 26 119 осіб.
Згідно з Талмудом, «той, хто врятував одне життя, – врятував увесь світ».
Праведники народів світу, визнані Інститутом Яд ва Шем, на честь яких на території Меморіалу висаджено дерева, – це вихідці з 44 країн: християни усіх конфесій і мусульмани, релігійні та атеїсти, чоловіки й жінки, представники буквально всіх професій та віку, освічені фахівці й неписьменні селяни, багаті та незаможні. Єдине, що об’єднує всіх цих людей – людяність та мужність, намагання в жорстоких, нелюдських умовах терору та репресій зберегти найкращі моральні якості.
Й серед цих людей – Еберград Гельмріх, якому не один десяток страждальців завдячує тому, що врятувався.
І – він – не єдиний німець, котрий в роки війни рятував євреїв, котрих коричневі позбавили права на існування.
Ініціювало встановлення таблиці й вшанування пам’яті Праведника ізраїльська позаурядова організація «Дрогобич-Борислав» – товариство вцілілих в роки Катастрофи та їхніх нащадків. Щороку члени цієї НГО відвідують Дрогобич. А завтра для них – особливий день: успіхом увінчалася справа, розпочата ще рік тому.
Тож усіх небайдужих до історії міста й тих, для кого Пам’ять – не порожній звук просимо прийти 22 червня о 17 годині на вулицю Івана Франка.
Автори: Леонід ГОЛЬБЕРГ, Йосиф КАРПІН