18 січня — Водохресний Святвечір! Традиції, обряди, прикмети

15:26 18 Січня 2022

За народним календарем 18 січня – Водохресний святвечір, або Голодна кутя.

Водохресний святвечір – це вечір-приготування напередодні великого церковного свята Водохреща. У цей час проводять обряди, пов’язані з освяченням води.

У народі 18 січня ще називали Голодний вечір або Голодна кутя. У цей період припинялися веселощі і рясні застілля.

Що означає Водохресний Святвечір

Назва «Святвечір» походить від традиції в цей вечір пригощати сочивом (або кутею). Готують страву з рису або пшениці, додають мак, родзинки, дрібно нарізану курагу і запашний рідкий мед.

18 січня вважається пісним днем, до вечора заведено пити тільки воду.

Повернувшись з ранкової літургії у храмі, приймаються за прибирання житла і приготування страв для вечері – обов’язково варять узвар із сушених фруктів, ліплять вареники з грибами, запікають картоплю і подають все з квашеною капустою.

Коли всі домашні повертаються з храму після вечірньої служби, глава сім’ї окроплює кімнати в будинку святою водою, потім дає випити всім потроху і лише після цього сідають до трапези.

Ворожіння на Водохреща

Хрещення – остання ніч для проведення святочних ворожінь. Дівчата виходили гадати за ворота на першого зустрічного:

  • зустріти молодого хлопця – до заміжжя;
  • старого – до неприємностей.

Було прийнято гадати на урожай. За народним повір’ям, у цю ніч іній падає на хліба, яким судилося народитися влітку. Хліба, що залишилися сухими, не принесуть врожаю. З цією метою на ніч на вулицю виставляли різний хліб в чашках, а вранці дивилися, на який припав іній.

Водохресний вечір: традиції, обряди, прикмети

«Водохресний вечір» вважався часом розгулу нечистої сили. Згідно з повір’ям, чорти особливо небезпечні в певний час з 12 до 3 годин ночі (диявольська година), а також на Святки і напередодні Купали. У ці періоди є ймовірність спілкування з іншим світом і нечистою силою, яка норовить потрапити в будинок перевертнем. Прийняти вона може будь-який образ: кішки, свині, собаки, змії.

Водохресний вечір – день суворого посту і покаяння, що готує віруючих до великого свята Хрещення Господня, яке відрізняється пишністю та урочистістю. Здійснюється два обряди освячення води:

  • напередодні Хрещення – всередині церкви;
  • в день Хрещення – на найближчому озері або річці.

Водохресна вода освячує, дає благословення, очищення, здоров’я. Опівночі на Хрещення йшли за водою на річку. Згідно з повір’ям, вода в цю пору в річках колишеться. Увечері в чашу наливали воду. Якщо опівночі вона сама колихнеться – це добрий ознака, людина побачила явище Господнє.

Згідно з повір’ям, сніг, зібраний в ввечері напередодні Хрещення, допомагає зцілювати хвороби. Люди вмивалися снігом, а талу воду довго зберігали, використовуючи її для господарських потреб і для вмивання. Дівчата, щоб їх шкіра була білою і гладкою, брали сніг і обтирали обличчя.

Народні прикмети на 18 січня:

– На Водохресний вечір йде сніг – чекайте хорошого врожаю зернових культур.
– Вночі зірок не видно, і небо тьмяне – грибів восени буде дуже мало.
– Зірки на небі яскраві – ягнята будуть добре плодитися.
– На деревах багато снігу, буде багатий урожай плодів і меду.
– Вранці йде сніг – буде багато гречки і хліба.

Що можна робити 18 січня:

– Вірять, що сніг, зібраний у Водохресний вечір, здатний зцілювати хвороби.
– Щоб зробити шкіру красивою і ніжною, вмийтеся Водохресним снігом.
– У Водохресний Святвечір викупайтеся в лазні і будете здорові і красиві.
– Якщо дівчина вмиється талою водою в Водохресний вечір, то буде привертати увагу чоловіків.
– Господар будинку перед Святою вечерею повинен на дверях намазати крейдою хрести. Таким чином ви вбережете будинок від нечистої сили.

Перейти до вмісту