Дрогобицька громада стала прихистком для десятків тисяч людей в час війни: яку допомогу вдалось залучати для підтримки ВПО?

14:07 11 Квітня 2025

24 лютого 2022 року став переломним днем для всієї України. Він розділив життя мільйонів людей на «до» та «після». Реалії повномасштабної війни докорінно змінили українців, люди втратили дах над головою, втратили рідних та близьких, отримали фізичні та психологічні травми, вилікувати які нелегко.

Дрогобич з перших днів повномасштабного вторгнення став прихистком для тисяч людей, які рятувались від війни. Громада зайняла активну гуманітарну позицію.

У перший же день повномасштабного вторгнення росії у Дрогобичі створили Гуманітарний Координаційний центр та чітко розподілили обов’язки відповідальних осіб за напрямками.

Вже з кінця лютого місто розпочало приймати перші хвилі масової евакуації людей – з центральних та південно-східних регіонів країни, які найбільше постраждали від ворожих обстрілів. Це Херсонська, Харківська, Запорізька, Луганська, Донецька, Київська області, міста Маріуполь, Ірпінь, Буча та ін.

Впродовж перших двох місяців до Дрогобича прибуло найбільше вимушених переселенців. Вже на початок травня число евакуйованих осіб, яких прихистила Дрогобицька громада, сягнуло 14 тисяч.

Чимало з цих людей втратили рідних та близьких та залишились без даху над головою. Відтак місто намагалось не лише дати житло, але й системно підтримати людей – надати якісні медичні послуги, психологічну реабілітацію та допомогти людям адаптуватись у новому для них середовищі.

Згодом наплив ВПО знизився та коливався в залежності від інтенсивності ворожих атак. Загалом впродовж періоду повномасштабної війни Дрогобицька громада прихистила більше 20 тисяч внутрішньо переміщених осіб.

Станом на 1 квітня на базі Дрогобицької громади залишається 7 699 осіб, які офіційно зареєстровані в статусі ВПО.

Прийом внутрішньо переміщених осіб був ініціативою громади та здійснювався завдяки акумульованим ресурсам громади та отриманій допомозі від міст-побратимів.

Виплати

Управління соціального захисту населення проводить нарахування виплат та приймає заяви від внутрішньо переміщених осіб на отримання державних соціальних допомог.

Лише впродовж 2024 року було виплачено 79, 9 млн грн соціальних виплат з державного бюджету ВПО, які проживають у Дрогобицькій громаді та стоять на обліку в управлінні.

Загалом від початку повномасштабного вторгнення і до початку січня 2025 року, виплати склали 413, 5 млн грн.

Гуманітарна підтримка ВПО

Завдяки залученню закордонної гуманітарної допомоги та власних ресурсів громади, вдалось формувати продуктові набори, засоби гігієни та речі першої необхідності, які видавали під час реєстрації осіб в управлінні соціального захисту населення, а згодом щотижня.

Загалом від початку повномасштабного вторгнення, завдяки налагодженим міжнародним контактам та допомозі благодійних фондів та міст-побратимів, вдалось доставити з-за кордону понад 1 686 тонн гуманітарної допомоги, з них – 936,6 тонн на орган місцевого самоврядування та заклади освіти і медицини. Паралельно велось акумулювання ресурсів на місці, з залученням сил волонтерів та благодійних фондів.

Левова частка допомоги приходилась саме на підтримку ВПО. Чимало фондів привозили гуманітарну допомогу та одразу ж проводили видачу її визначеним категоріям отримувачів, за підтримки управління соціального захисту населення. Також проводилась видача одягу та речей першої необхідності – склади з речами облаштували в кількох локаціях міста, а видачу проводили силами спеціалістів територіального центру соціального обслуговування.

Міський центр соціальних служб в свою чергу розгорнув широку кампанію з поселення та психологічної підтримки людей. На базі Центру працювало близько чотирьох десятків психологів, які проводили заходи психологічної реабілітації, індивідуальні та групові заняття та працювали з центрами поселення ВПО.

Люди були забезпечені безкоштовним житлом, харчуванням, медичною та психологічною підтримкою, були залучені до освітніх, культурних та мистецьких заходів.

Єдиний інформаційний центр був створений на базі Дрогобицького ТІЦ та надав послуги понад 4 тисячам осіб. А з середини березня у Дрогобичі працював call-центр – Єдина лінія допомоги, який щоденно без вихідних приймав дзвінки, надавав консультації та допомагав вирішити різноманітні проблеми внутрішньо переміщеним особам.

Житло

З перших днів повномасштабного вторгнення у Дрогобицькій громаді для поселення ВПО було задіяно майже три десятки локацій. Це – комунальні заклади, школи, гуртожитки університету та коледжів та ін.

Відтак питанням номер один було облаштування житла для людей, які втратили свої оселі. Розпочали роботу з формування прозорої рейтингової черги, у якій діє бальна система.

Впродовж 2023 року громаді вдалось капітально реконструювати гуртожиток у Стебнику та обладнати у ньому 32 квартири для сімей з числа ВПО.

У Дрогобичі з нуля спорудили модульний будинок, де облаштували ще 12 квартир для вимушених переселенців. Ці роботи виконали силами громади, за підтримки області та з залученням закордонної допомоги.

На вулиці Фабричній облаштували ще 9 квартир, де змогли оселитись 35 осіб з числа ВПО.

Завершується облаштування ще одного модульного будинку для ВПО на вулиці Пилипа Орлика – ключі від нових осель майбутнім мешканцям планують вручити вже впродовж цього місяця.

Загалом за період з 24 лютого 2022 року по 16 грудня 2024 року на об’єкти будівництва та реконструкції житла Дрогобицькою громадою було отримано 31, 84 млн грн гуманітарної допомоги для потреб ВПО.

У 2024 році в громаді змінили концепцію облаштування житла для ВПО та розпочали роботу над проєктами будівництва соціального житла.

Інтеграція нових мешканців в громаді

Наприкінці 2023 року у громаді створили Раду з питань ВПО, яка діє при виконавчому комітеті Дрогобицької міської ради. Персональний склад Ради на дві третіх сформований з представників ВПО – у складі дорадчого органу 18 внутрішньо переміщених осіб.

Представники Ради активно залучені до різних напрямків роботи в громаді, соціальних ініціатив, співпраці з благодійними організаціями, здійснюють представницьку діяльність під час офіційних заходів та переговорів з міжнародними фондами.

Перейти до вмісту