109-а річниця з дня смерті Івана Франка: у Дрогобичі говорили, вшановували та надихались безсмертним Каменярем

12:02 28 Травня 2025

Сьогодні, 28 травня, українська спільнота вшановує 109-ті роковини з дня смерті титана думки та слова, видатного публіциста та мислителя – Івана Франка.

За 40 років творчої діяльності, Франко залишив після себе чималий доробок з близько 6000 тисяч творів, загальним обсягом більше 100 повноцінних томів.

Сучасники часто називали Каменяра «академією в одній особі». Однак, свій земний шлях Франко проходив не лише через визнання і славу, але й через болі, втрати і духовні пошуки.

З нагоди 109-х роковин смерті Франка, у Дрогобичі, представники місцевої влади на чолі із керуючим справами виконкому Віталієм Вовківим, депутатами Львівської обласної та місцевої рад, керівниками відділі та управлінь ДМР, університетською спільнотою, свідомою молоддю шкіл та активними мешканцями міста, а також представниками громадських організацій – віддали шану генію української нації біля його монумента.

Розпочали захід Хвилиною мовчання за усіма полеглими Захисниками та Захисницями. Гімн України виконав Заслужений прикарпатський ансамбль пісні та танцю «Верховина». Відтак, священнослужителі СДЄ УГКЦ на чолі з отцем Олегом Кекошем відправили спільну молитву.

З вітальним словом до усіх присутніх звернулась кандидатка філологічних наук ДДПУ імені І.Франка – Марія Стецик, яка закликала українців бути гідними послідовниками Каменяра.

Щороку в ці травневі дні приходимо до Франка. Саме його ім’я є символом України, його знаком і духом, що «тіло рве до бою»! Зараз, як ніколи актуальні слова та заклики поета – адже в Україні триває кровопролитна війна, яка від кожного з нас вимагає жертв та мужності. Настав саме той час, коли кожен свідомий українець може себе запитати – чим я можу і маю допомогти Батьківщині?! Франко у своїх творах немов би дивився у майбутнє, коли закликав нас бути пильними, не потурати ворогу та не бути толерантним із ним. Тож сьогодні сповна маємо іти за Франком, насичені його словом та любов’ю до України. Адже невмируща спадщина Франка у 100 томів – має надавати нам сили та натхнення на шляху нашої боротьби до Перемоги, – підкреслила у своєму виступі Марія Стецик.

Кульмінацією заходу стало покладання квітів та лампадок до підніжжя пам`ятника великого Генія.

На завершення віча пам’ яті – Муніципальний чоловічий камерний хор «Боян Дрогобицький» виконав Франкове «Не пора!».

Захід провела ведуча Алла Мельничук, організатором виступило – управління культури та розвитку туризму ДМР.

Зазначимо, Іван Франко помер 28 травня 1916 р. у Львові на шістдесятому році життя. Попри складні воєнні обставини, на похорон прийшло близько 10 тисяч осіб. Похоронна процесія вирушила з дому Франка та пройшла вулицями міста до Личаківського цвинтаря.

Роковини смерті Івана Франка щороку вшановують усі свідомі українці в різних куточках світу, як день пам’яті та визнання геніальності Каменяра.

Перейти до вмісту