Чи існує ризик зриву опалювального сезону: застереження КП «Дрогобичтеплоенерго» та звернення Асоціації міст України

2 Лютого 14:40

Одним з головних ризиків проходження поточного опалювального сезону є так зване договірне списання коштів з рахунку підприємства, яке передбачено угодою на постачання природнього газу НАК «Нафтогаз Трейдинг».

Списання коштів з рахунків підприємств теплоенергетики монополістом «Нафтогаз Трейдинг» може призвести до зриву опалювального сезону. З приводу ризику зриву опалювального сезону, Асоціація міст України (АМУ) звернулась до Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля з закликом зупинити списання коштів з рахунків підприємств компанією-монополістом.

Сьогодні підприємства комунальної теплоенергетики не мають достатніх фінансових ресурсів для виконання вимог газопостачальних компаній саме через державну політику невиконання зобов’язань щодо компенсації різниці в тарифах, що без втручання Уряду призведе до неспроможності підприємств комунальної теплоенергетики забезпечувати мешканців громад теплом і гарячою водою через відсутність коштів на виплату заробітної плати працівникам, сплату податків, виконання ремонтних робіт, а також ліквідацію наслідків збройної агресії рф.

У Асоціації міст України наголошують, що у 2022 році органами центральної влади не були виконані норми Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» в частині виділення 14 млрд. грн. на компенсацію різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та гарячої води. При цьому органи місцевого самоврядування та їх комунальні підприємства стримали тарифи на тепло для населення.

У зверненні АМУ до Прем’єр міністра зазначено, що для проходження опалювального сезону без припинення теплопостачання чи без підняття тарифів на тепло та гарячу воду, необхідно прийняти відповідні зміни до Закону України «Про Державний бюджет на 2023 рік» в частині забезпечення компенсації різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та гарячої води.

У Дрогобичі та Стебнику послуги з теплопостачання надає КП «Дрогобичтеплоенерго». Керівник підприємства Ігор Хом’як роз’яснив ситуацію на практиці.

За його словами, з 2018 року підприємство стримувало застосування економічно обґрунтованих тарифів для населення. Вартість теплоносія, яке продукує підприємство зросла, однак для мешканців тариф не піднімали, щоб не викликати соціального збурення. Так, лише у 2022 році підприємство згенерувало на 100 мільйонів гривень теплової енергії. При цьому, при 100% розрахунку, підприємство отримало «живими коштами» від споживачів послуг близько 50 мільйонів гривень. Ще 50 мільйонів гривень мали б бути покриті за рахунок державного бюджету, як компенсацію різниці тарифів. Фактично підприємство у 2022 році отримало 24 мільйони гривень компенсації з держбюджету.

Ігор Хом’як наголошує, що першочергові витрати підприємства – виплата заробітної плати працівникам, оплата послуг за спожитий газ та електроенергію, оплата послуг за розподіл газу, які використовують для генерування та транспортування теплоенергії, та закупівля матеріалів для утримання та розвитку інфраструктури підприємства.

В наслідок дії так званого договірного списання коштів в січні цього року з рахунку підприємства НАК «Нафтогаз Трейдинг» було списано близько 1 мільйона гривень.

Ще одним ризиком для роботи підприємств, які надають послуги з теплопостачання є законопроект №8367 «Про внесення змін до Закону України «Про реструктуризацію заборгованості з квартирної плати, плати за житлово-комунальні послуги, спожиті газ та електроенергію». З цього приводу Асоціація «Укртеплокомуненерго» звернулася до Голови Верховної Ради України з пропозицією розробити та затвердити механізм, як приклад, адресної державної цільової допомоги громадянам, майновий стан яких погіршився внаслідок збройної агресії російської федерації (ВПО, особи, житло яких зруйновано чи пошкоджено, та ін.), з оплати (відшкодування) вартості комунальних послуг. Якщо даний законопроект буде ухвалено, то це більше поглибить кризу неплатежів у сфері житлово-комунальних послуг та збільшить ризики для суміжних галузей економіки.

Ситуація неоднозначна. Адже таке списання коштів може призвести до паралічу роботи підприємства. Власне Асоціація міст України та Асоціація «Укртеплокомуненерго» просять Уряд втрутитися і прибрати цю договірну умову про списання коштів компанією-монополістом з рахунків підприємств. І звичайно, ми зацікавлені, щоб якомога швидше було вирішено питання погашення державою різниці тарифів. Ми свідомі, що будь яке підняття тарифів для споживачів в умовах сьогодення є неприйнятним. Тому розраховуємо на підтримку держави, – прокоментував Ігор Хом’як.

У підсумку такий стан справ може призвести до зриву опалювального сезону щодо безперебійного та якісного теплопостачання для споживачів – мешканців Дрогобича та Стебника.

Нагадаємо, у зв’язку з енергетичною кризою, КП «Дрогобичтеплоенерго» спільно з місцевим самоврядуванням та інвесторами, вживають заходів щодо виробництва теплової енегрії з альтернативних видів палива на діючих потужностях та запровадження нових проектів з метою заміщення природнього газу.

Чат-бот Гаряча лінія
Перейти до вмісту