Прем’єр-міністра України Олексія Гончарука закликають передати сільзавод у власність дрогобичанам

20 Грудня 16:18

Депутати Дрогобицької міської ради звернулися до прем’єр-міністра України Олексія Гончарука передати майновий комплекс державного підприємства «Солевиварювальний дрогобицький завод» у комунальну власність міста.

Відповідне звернення депутати прийняли під час сесійного засідання у середу, 18 грудня.

Текст звернення

Дрогобицька міська рада звертається до Вас від імені всієї громади древнього міста Дрогобича, яке нещодавно відзначило свій 925- ий ювілей.

Приводом нашого звернення є питання збереження та створення можливостей для нового розвитку найстарішого підприємства України ДП «Солевиварювальний Дрогобицький завод» (код ЄДРПОУ – 38831368), офіційною датою заснування якого вважається 1250 р.

Солеваріння здавна було економічною основою розвитку Дрогобича та стало промислом завдяки якому виникло місто. На сьогодні Дрогобицький солевиварювальний завод є одним із небагатьох підприємств у світі, що використовує давню технологію видобування солі шляхом виварювання. Територія підприємства зберегла основні будівлі та планувальну структуру, що сформувались протягом кінця XIX-початку ХХ ст. На території підприємства розташовано 9 пам’яток культури місцевого значення. На жаль, стан 7 з них є незадовільним або аварійним.

Довкола заводу побудовані три найдавніші дерев’яні міські церкви: Святого Юра, Воздвиження Чесного Хреста і Святої Параскеви П’ятниці. Перша із церков є пам’яткою ЮНЕСКО, друга – пам’яткою культури національного значення, а третя – місцевого значення. Таке скупчення трьох сакральних об’єктів засвідчувало концентрацію давнього населення міста навколо промислового центру. Увесь комплекс споруд Дрогобицького солеварного заводу є пам’яткою культури місцевого значення, крім того територія заводу знаходиться в межах охоронних зон церкви св. Юра та церкви Воздвиження Чесного Хреста, а північна частина території підприємства має статус щойно виявленої пам’ятки археології. Тому будь-яке нове будівництво тут суворо регламентоване Законом України «Про охорону культурної спадщини», а територія пам’ятки археології може перебувати лише в державній власності.

Діюче Державне підприємство «Солевиварювальний Дрогобицький завод» – прибуткове, однак потребує інвестицій, так як основні фонди та виробничі потужності зношені на 65-70%.
Громада нашого міста розглядає розвиток території солевиварювального заводу з діючим підприємством і двома дерев’яними церквами Святого Юра і Воздвиження Чесного Хреста як єдиного унікального комплексу давнього передмістя Дрогобича «Зваричі».

Протягом 2018-2019 рр. ініціативна група мешканців міста спільно з представниками Дрогобицької міської ради, Дрогобицького сільзаводу, археологами та архітекторами працювали над створенням концепції розвитку території.

Відповідно до концепції на території солеварні має бути збережене виробництво солі за давньою технологією (з подальшим внесенням її до списку нематеріальної спадщини ЮНЕСКО), на території також мали б діяти музей солеваріння та культурно-мистецький центр. Територія солеварні мала б стати осередком креативного підприємництва, згуртувавши навколо себе активних творчих людей. Також підприємство мало б розвивати рекреаційну та бальнеологічну функції.

Схожі проекти нового використання солевидобувних підприємств вже є у Польщі, Німеччині та Великобританії.

Саме збереження та розвиток підприємства є тим невикористаним потенціалом Дрогобича у сферах туризму, культури та креативних індустрій, що можуть дати новий поштовх до економічного підйому міста після занепаду промисловості.

Дрогобичани розглядають підприємство як невід’ємний для ідентичності міста об’єкт та боляче реагують на будь-які повідомлення про можливість приватизації солевиварювального заводу.

Враховуючи думку громади міста, майже тисячолітню роль підприємства у розвитку Дрогобича, відсутність стратегічного значення для держави (через обмежені можливості у нарощенні видобутку солі) та перспективний потенційний вплив на розвиток економіки міста у сферах туризму та креативних індустрій, Дрогобицька міська рада звертається до Вас з проханням передати цілісний майновий комплекс ДП «Солевиварювальний дрогобицький завод» у комунальну власність громади міста Дрогобича. Для збереження та розвитку заводу буде створено окреме комунальне підприємство, яке зберігатиме виробництво за давньою технологією та розвиватиме територію сільзаводу у туристичному, культурному та рекреаційному напрямках.

Чат-бот Гаряча лінія