Міжнародний день пам`яті жертв Голокосту: Дрогобицька громада пам’ятає

27 Січня 10:09

Мешканці гетто в Дрогобичі (Львівська область, тоді ‑ Генеральна Губернія) очікують депортації, 21 липня 1941 р.

27 січня у світі відзначається Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту. Україна на державному рівні вшановує жертв трагедії з 2012 року. Генеральна асамблея ООН прийняла 1 листопада 2005 року Резолюцію № 60/7, у якій говориться, що «Голокост, який привів до знищення однієї третини євреїв і незліченної кількості представників інших національностей, буде завжди слугувати всім людям пересторогою про небезпеки, які приховують у собі ненависть, фанатизм, расизм та упередження…». Саме цей документ проголосив Днем пам’яті жертв Голокосту 27 січня.

Цього дня на будівлі міської ратуші приспустили прапори та почепили траурні стрічки.

Як повідомляє Український інститут національної пам’яті, в цей день в 1945 році війська 1-го українського фронту увійшли до нацистського табору смерті Аушвіц. Цей табір став у сучасному світі символом нацистських злочинів.


Голокост з грецької перекладається як “всеспалення” й означає систематичне переслідування і знищення (геноцид) євреїв нацистською Німеччиною і колабораціоністами протягом 1933-1945 років. У ширшому розумінні, голокост – систематичне гоніння і знищення людей за ознакою їхньої расової, етнічної, національної приналежності, сексуальної орієнтації або генетичного типу як неповноцінних, шкідливих.


В Україні від 1941 до 1945 року було знищено близько дев’ятисот тисяч євреїв.

Наймасовішим місцем знищення євреїв в Україні став Бабин Яр, що на Київщині, де було страчено близько ста тисяч євреїв.

Однак, крім Бабиного Яру в Україні було ще 5 страшних місць, де стратили тисячі євреїв.

Серед таких страшних місць і Броницький ліс на Дрогобиччині, де німецькими нацистами було знищено одинадцять тисяч наших краян-євреїв.

Наймасовішими місцями розстрілів і ліквідації також стали:
– Сирецький концтабір: також відомий під назвою “Київ-Захід”. Тут було вбито тридцять тисяч осіб.
– Богданівка: табір смерті, створений в цьому селищі Миколаївської області, згубив 55 тисяч євреїв. Всього ж у Доманівському районі, де розташована Богданівка, було вбито більше 115 тисяч осіб.
– Голокост в Одесі: під цим терміном мають на увазі знищення понад ста тисяч українських євреїв у період німецької та румунської окупації.
– Янівський табір у Львові – майже 200 тисяч вбитих.

Голокост євреїв на окупованій нацистами території СРСР відрізнявся від подібних заходів у Європі. Там євреїв заганяли в гетто, з часом могли відправити до місць масових знищень у газових камерах. На українських землях більшість єврейського населення загинуло від куль у протитанкових ямах. Їх викопали ще за радянської влади військовополонені, місцеве населення чи самі жертви.

«Акції зачисток» уперше проводилися айнзацгрупами на території окупованої Галичини. Протягом тижня внаслідок погромів, ініційованих нацистами, у Львові загинули 6000 євреїв. «Остаточне вирішення» призвело до знищення євреїв Галичини у таборах і гетто Тернополя, Дрогобича, Борислава, Сколе, Стрия та ін. міст. Загалом загинуло 610 000 євреїв.

Офіційно визнано, що до 6 мільйонів євреїв було вбито протягом Голокосту, з них від 2,2 до 2,5 мільйона – на території колишнього Радянського Союзу.

За інформацією Українського інституту національної пам’яті

Чат-бот Гаряча лінія
Перейти до вмісту