З 1 серпня відпуск антибіотиків тільки за рецептом лікаря: що слід знати пацієнтам

1 Серпня 14:00

Із 1 серпня антибіотики в Україні можна буде купити лише за рецептом. Виписуватимуть протимікробні лікарські засоби сімейні лікарі або ж вузькі спеціалісти після огляду пацієнта. Впровадити електронні рецепти для придбання антибіотиків мали ще у квітні, але через війну нововведення відтермінували – пояснюють у МОЗ.

Регулювання відпуску антибіотиків шляхом запровадження електронного рецепта – одне з рішень, яке дозволить відстежувати дані про призначення та обʼєми використання антибіотиків в Україні, а також протистояти антибіотикорезистентності, внаслідок якої все більше і більше інфекцій набувають стійкості до медикаментів – зазначають медики.

Нововведення почне функціонувати в рамках перехідного періоду в медичних закладах, що працюють з електронною системою охорони здоровʼя (ЕСОЗ). Якщо заклад охорони здоровʼя, до якого звертається пацієнт, не підключений до ЕСОЗ, лікар має виписати паперовий рецепт на антибіотики.

Електронний рецепт можна буде отримати у будь-якого лікаря, незалежно від наявності декларації з сімейним медиком – стверджують у МОЗ. Проте необхідною умовою є реєстрація в електронній системі охорони здоров’я.

На перехідному періоді пацієнт зможе придбати необхідні ліки за рецептом у будь-якій аптеці. Для цього достатньо лише предʼявити фармацевту інформаційну довідку, яку лікар видасть як підтвердження призначення. Також за рецептом пацієнт буде самостійно ухвалювати рішення про вибір торгової назви препарату, що містить призначену діючу речовину, орієнтуючись на власний бюджет, – стверджує заступниця міністра охорони здоров’я з питань цифрового розвитку Марія Карчевич.

Наразі тривалість перехідного періоду визначена до кінця року. Протягом цього часу медичні та аптечні заклади мають підготуватися до повноцінного переходу на виписку рецептурних лікарських засобів виключно за електронним рецептом, а саме: обрати медичну інформаційну систему та зареєструватися в ЕСОЗ. Це важлива частина реформи, оскільки саме з використанням інструментів електронної системи охорони здоровʼя можна забезпечити безпечне та якісне надання медичної допомоги та відстежувати дані про призначення та споживання рецептурних препаратів в Україні. Далі планується повноцінний запуск електронного рецепта на антибіотики, рішення про що ухвалюватиметься з урахуванням ситуації в країні.

Джерело Міністерство охорони здоров’я України

Перейти до вмісту