ІНФОРМАЦІЙГНА ДОВІДКА ЩОДО ПОРЯДКУ ПРОХОДЖЕННЯ ГРОМАДЯНАМИ СЛУЖБИ У ВІЙСЬКОВОМУ РЕЗЕРВІ ЗБРОЙНИХ СИЛ УКРАНИ
До виконавчого комітету Дрогобицької міської ради надходить чимало звернень від громадян з проханням роз’яснити:
Служба військовому резерві запроваджується з метою планомірної підготовки резервістів для комплектування Збройних Сил України, а в інших військових формуваннях – їх керівниками за погодженням з Генеральним штабом Збройних Сил України та здійснюється відповідно до Указу Президента України від 29 жовтня 2012 року № 618/2012 «Про Положення про проходження громадянами України служби у військовому резерві Збройних Сил України» та Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу».
Резервісти – особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування військових частин та інших військових формувань у мирний та воєнний час.
Громадяни України у добровільному порядку можуть бути прийняті на службу у військовому резерві Збройних Сил України та інших військових формувань. Для цього вони мають пройти професійно-психологічний відбір, за станом здоров’я бути придатними до служби у військовому резерві. За особою, яка відповідає вимогам, укладається контракт про проходження служби у військовому резерві.
Проходження служби у військовому резерві здійснюється двома шляхами:
в мирний час – шляхом укладання контракту на проходження службу у військовому резерві вдобровільному порядку (стаття 26-1 ЗУ «Про військовий обов’язок і військову службу»)
в особливий період – шляхом зарахування на службу у військовому оперативному резерві першої черги в обов’язковому порядку.
Таким чином, на даний час існує дві категорії резервістів:
– ті, які уклали контракт на проходження службу у військовому резерві (в добровільному порядку) та не були призвані під час мобілізації (контракт не може бути припиненим (розірваним) в особливий період);
– ті, які зараховані на службу у військовому оперативному резерві першої черги (в обов’язковому порядку).
В той же час, оперативний резерв за черговістю залучення поділяється на резерв першої черги та резерв другої черги, на комплектування яких призначені резервісти та військовозобов’язані, як у мирний, так і у воєнний час. При цьому, для уникнення подвійного тлумачення, необхідно розрізняти категорії резервістів (служби у військовому резерві за контрактом та служби у військовому оперативному резерві першої черги в особливий період) та види оперативного резерву (резерв першої та другої черг).
В подальшому облік резервістів здійснюється у військових частинах та у військових комісаріатах у порядку визначеному директивою Генерального штабу ЗС України від 27.05.2015 № Д-7 “Про уточнення порядку комплектування Збройних Сил України резервістами в особливий період” (зі змінами внесеними директивою Генерального штабу ЗС України від 27.08.2015 Д-13) (далі – директива Д-7).
З початку кризової ситуації резервісти завчасно викликаються до бойових військових частин на навчальні збори, з наступним їх призовом під час мобілізації, та направляються у склад своїх штатних підрозділів у райони бойового призначення. За оцінками командирів саме такі добровольці стають основою підрозділів, тим самим швидко опановують військову техніку та озброєння. В ОСОБЛИВИЙ ПЕРІОД до військового оперативного резерву в обов’язковому порядку зараховуються військовослужбовці, які звільнені з військової служби за призовом під час мобілізації, строкової служби, військової служби за контрактом, які за своїми професійно-психологічними характеристиками придатні до служби у військовому резерві. Це дозволяє не допустити втрати для Збройних Сил підготовлених військовослужбовців, які брали безпосередню участь у бойових діях, мають військовий досвід, але на даний час звільнені з військової служби, тим самим зберігається накопичений бойовий потенціал підрозділів, після їх звільнення.
Резервістами військового оперативного резерву в першу чергу здійснюється комплектування військових частин (установ), які входять до бойового складу. Резервісти призначаються на свої або ж вищі посади, переважно в тих частинах, підрозділах, де вони проходили службу. В останні два роки в Збройних Силах України впроваджено систему щорічної підготовки резервістів в складі бойових бригад. Особливістю навчальних зборів резервістів є те, що вони проводяться в складі бойових бригад лише під час активних практичних дій в ході їх бойового злагодження, з залученням на доукомплектування кожної бригади.
Призов резервістів військового оперативного резерву на військову службу здійснюється з оголошенням загальної мобілізації або за окремим рішенням Президента України в ході часткової мобілізації. Час на прибуття резервіста до військової частини (підрозділу) з моменту його оповіщення визначається – одна доба. Це дозволить у випадку відкритої агресії противника сформувати підрозділи з вже підготовлених, маючих бойовий досвід, військовослужбовців. Військові частини, за рахунок доукомплектування резервістами, будуть готові у стислі терміни до виконання завдань без додаткового проведення бойового злагодження.
Із закінченням особливого періоду, резервісти звільняються зі служби у військовому оперативному резерві та в добровільному порядку можуть укласти контракт на проходження служби у військовому резерві Збройних Сил України у військовій частині за їх вибором.
Резервісти не належать до зайнятого населення в Україні і мають право відповідно до законодавства про зайнятість населення бути визнаними безробітними та зареєстрованими у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої.
Починаючи з 2017 року резервістам оперативного резерву пропонується укладати за спрощеним порядком контракти на подальше проходження служби в резерві з командиром бойової бригади, до якої він зарахований. Крім цього, укласти контракт на проходження служби в резерві може кожен громадянин України, віком від 18 до 60 років, не залежно від статі.
Для чоловіків та жінок, які не мають досвіду військової служби, пропонується спочатку укласти контракт в територіальної обороні, де пройти загальновійськову підготовку. В подальшому ви можете бути залучені на навчальні збори резервістів до бойової бригади з послідуючим укладанням відповідного контракту.
Обладнання та екіпіровка резервістів: Військова форма одягу, предмети особистої екіпіровки резервістів аналогічні передбаченим для військовослужбовців.
Підготовка резервістів: Резервіст проходить підготовку у своєму підрозділі на посаді згідно з контрактом та залучається до участі в усіх найбільш значущих заходах бойової підготовки (бойові стрільби, тактичні навчання і т. ін.). Резервіст, якій уклав контракт на проходження служби в резерві, може бути призваний на навчальні збори, за мобілізацією лише до своєї частини, на свою посаду.
Фінансове забезпечення: Резервістам щорічно виплачується грошова винагорода у відповідності із військовим званням за результатами виконання програми підготовки. Також резервістам відшкодовують компенсацію за проїзд до місця проходження зборів та у зворотному напрямку і здійснюють виплату добових (відповідно до військових звань). Також під час проходження служби резервісту гарантується відповідні соціальні гарантії, можливість кар’єрного зростання по службі і отримання чергових військових звань. Законом України “Про військовий обов’язок і військову службу”, впорядковано грошові виплати резервістам за період виконання служби у військовому резерві (із розрахунку до двох мінімальних прожиткових мінімумів на місяць). Служба в резерві це майже єдина можливість одночасно будувати цивільну та військову кар’єру.
Резервісту гарантується: Збереження робочого місця державне страхування, безкоштовне медичне забезпечення на весь період виконання обов’язків служби у військовому резерві. Резервістам, які уклали контракт, надається переважне право отримати вищестоящу посаду, чергові військові звання. Крім цього, громадяни, які проходять службу у військовому резерві, не підлягають призову на строкову військову службу.
Резервіст проходить службу у військовому резерві на підставі контракту, який укладає з державою в особі командира військової частини. Перший контракт з резервістами укладається строком на 3-5 років. Після закінчення строку дії першого контракту строк служби у військовому резерві може бути щоразу продовжений на 3-5 років до досягнення громадянином граничного віку перебування у військовому резерві.
Резервісту компенсується:
Резервісту виплачуються (в залежності від військового звання):
– грошова виплата за 30 діб підготовки: від 4800 до
6400 грн. (у 2016 році за 10 діб підготовки резервісти отримували до 700 грн.);
– одноразове грошове заохочення за підсумками року (тим, хто виконав програму зборів): від 1600 до 3100 грн.;
– добові за кожен день перебування у військовій частині: від 6 до 15 грн.;
– одна мінімальна заробітна плата на місяць тим, які на день призову на збори не працюють – 3200 грн.
– працюючи резервісти – середньомісячну заробітну плату на підприємстві за той час. що він перебував у військовій частині;
– не працюючим резервістам – одну мінімальну заробітну плату на місяць в розмірі 3200 грн. (у 2016 році зазначена сума складала 1286 грн.);
Якщо Ви справжній патріот, бажаєте завжди бути готовим до захисту Батьківщини і шукаєте адреналіну, екстриму та нових вражень, варто зважити: можливо служба у резерві українського війська саме для Вас?
У разі якщо вас зацікавила служба у військовому резерві Ви можете звернутися у Дрогобицько-Бориславський ОРВК за адресою:
ЛЬВІВСЬКА ОБЛ., М. ДРОГОБИЧ, ВУЛ. ШЕВЧЕНКА, 25,
Телефон для довідок: 032-44 – 21643.