Володів словом та музикою: у Дрогобичі презентували книгу «Газетне слово отця Остапа Нижанківського»

27 Січня 10:43

Днями у бібліотеці імені В. Чорновола доцент кафедри музикознавства та фортепіанного мистецтва ДДПУ імені І. Франка Уляна Молчко презентувала книгу свого авторства – «Газетне слово отця Остапа Нижанківського». До творчих постатей родини Нижанківських Уляна Молчко звертається не вперше. У 2014 році авторка випустила монографію «Публіцистична спадщина Нестора Нижанківського». Відтак у 2021 – світ побачив фоліант «Газетне слово отця Остапа Нижанківського», присвячений талановитому душпастеру, композитору та щирому патріоту України – отцеві Остапу.

Як розповіла авторка, книга розкриває чимало аспектів життєдіяльності отця Остапа Нижанківського та покликана знайомити не тільки з великим громадським діячем, але й його сім’єю. Народився майбутній провідник української нації у 1863 році на Стрийщині. Остап Нижанківський походить із священичого роду. Окрім нього у сім’ї росло дев’ятеро дітей. Батьки у вихованні сина сильну опору ставили на релігію та любов до рідного краю – наголосила у вступному слові до присутніх авторка.

Після цієї книги можна зовсім по новому відкрити для себе і без цього цікавого діяча та композитора, яким був отець. Я зустрічала різні дописи отця Остапа, його публіцистика різножанрова, це і рецензії, статті, спомини, дуже багато дописів та анонсів. Та я поставила собі за мету глибше пізнати, що ж це була за постать. Дослідивши всю публіцистику я зрозуміла, що повинна висвітлити його особисті погляди, адже в цей час нам бракує таких людей. Людей, які болять долею України, – запевнила Уляна Молчко.

На презентації книги були присутні дрогобичани та молодь міста, яким цікава постать отця Остапа Нижанківського. Чимало з них ділилися своїми роздумами про книгу. До речі, вона рекомендована, як монографія навчальною радою Дрогобицького педагогічного університету імені Івана Франка.

Важливо, те що зроблений археографічний вступ та показано Остапа Нижанківського, як людину з різних сторін та проаналізовано його публіцистичну творчість, яка є багатогранною. Тож книга стане корисною для студентів. У ній чимало історичних даних, які допоможуть розглянути отця Остапа не тільки як музиканта, – резюмував декан історичного факультету, доцент, доктор педагогічних наук ДДПУ імені І.Франка Микола Галів.

Під завершення зустрічі авторка подякувала за підтримку у написанні своєї великої роботи усім причетним до творчого процесу.

Ця книга не побачила б світ без підтримки рідної Стрийщини, теперішнього голови міста та директора поліграфічної фірми «Укрпол», – підкреслила Уляна Молчко.

Додамо, Остап Нижанківський – священик УГКЦ, композитор, дириґент, активний громадський діяч Галичини.

Отець Остап володів надзвичайно яскравим музичним талантом, не мав змоги його розвинути як слід. Найповніше реалізував себе в традиційних для галицької музики жанрах – духовних і світських хорах, солоспівах, вокальних ансамблях, обробках народних пісень.

Брав активну участь в організації, проведенні Шевченківських концертів у Львові, Тернополі, Дрогобичі та Стрию.

У 1918-1919 рр. о. Остап Нижанківський входив до складу Української Національної Ради ЗУНР-ЗО УНР, очолював повітовий комісаріат Стрийщини. Постійно вболівав за долю України.

Чат-бот Гаряча лінія
Перейти до вмісту