Презентація рукописів та стародруків у музеї «Дрогобиччина

23 серпня 2017 року, відзначаючи 26-ту річницю Незалежності України, у Галереї сакрального мистецтва міста Дрогобича було представлено унікальну збірку – рукописи, стародруки та рідкісні книги з колекції музею «Дрогобиччина».

Дрогобичани та гості міста чи не вперше мали можливість побачити та погортати давні книги, найстаріші з яких датуються XVI століттям, найновіші – початком XIX ст.

На виставці були присутні науковці з Львівського Музею Книги Віра Фриз, Станіслав Волощенко. Від дрогобицького духовенства завітали о. Ігор Цмоканич, о. Андрій Сов’як. На виставці були присутні велика кількість дрогобиччан та гостей міста.

Особливо гості зацікавилися тими пам’ятками, які повернулися з реставрації: це – «Мінея» XVI ст. – реставратори С. Стадниченко(Київ), Г. Горішняк (Київ) та «Збірник поетичних творів» 1599 – 1602 рр. Маріно Джовані Батіста, реставратор О. Гливка (Львів).

Акцентом експозиції стало «Євангеліє» 1644 року, видане у Вільно, – найцінніша, найпопулярніша і найшановніша церковна книга, де вписана наука Ісуса Христа чотирма євангелістами. Гості  були подивовані оксамитовою оправою пам’ятки, оздобленою позолотою та срібним карбуванням у вигляді зображень євангелістів та святих великомучеників Георгія та Дмитрія та ін.

Увагу привернув «Апостол» 1639 року з друкарні Михайла Сльозки, який містить описи діяльності Христових Апостолів. Оглядаючи гравюри цієї книги та порівнюючи їх із зображеннями «Апостола» 1574 року Івана Федоровича, простежується особлива подібність, як і тих зображень у давніх книгах, виданих друкарнею Львівського братства( «Акафісти зі стихирами…» 1644 р., «Служебник» 1666 р. та ін.), як свідчення того, що майстри–друкарі використовували одні і ті ж заготовки для відтисків.

У єдиному екземплярі був представлений стародрук з однієї з найдовговічніших і найбагатших на видання друкарні Києво–Печерської лаври – «Анфологіон» 1619 року. У цій книзі зібрано і видано служби Божі на усі 12 місяців церковного року.

Видання монастирських друкарень в Україні було показане такими пам’ятками: «Вослідованія празником пресвятій тайни євхаристія…» 1738 р. (Унів), «Служебник» 1744 р. (Почаїв) та ін..

Експонувалися друковані видання на світську тематику, насамперед: «Атлас астрономічний з висвітленням гіпотез…» 1742 р.(Нюрнберг). Зворушені глядачі, гортаючи цю книгу, були вражені майстерним кольоровим друком, портретними зображеннями вчених, серед яких – Ніколай Копернік, а особливо – уявленнями та, відповідно, зображеннями земної поверхні та її материків, виконаними у XVIII столітті. Цікавим є те, що кожна наукова думка, викладена в книзі, виконана у картушах, які тримають ангели та сили небесні, як стверджуючи, що все показане тут – створив Всевишній.

«Зведене цивільне право»(Кодекс Юстиніана) 1593 р., виданий в Римі та «Збірник судовий» 1783 р.(Відень) зацікавили гостей експозиції – приватного нотаріуса та адвоката Петрів В. та Петрів А..

Метою експозиції було привернути увагу громадськості до проблеми збереження та порятунку дрогобицьких пам’яток. Показ та детальна демонстрація окремих книг дали можливість дрогобичанам та гостям міста пройнятися атмосферою давнього мистецтва, збагатитися духовно та осягнути ту невеличку частку неоціненного скарбу, який складають пам’ятки музею «Дрогобиччина».

Зав. відділу сакрального мистецтва музею «Дрогобиччина» Косаняк Л. В.

 

Читайте також: