АНОНС. Музей “Дрогобиччина” 23 серпня запрошує дрогобичан на презентацію рукописів та стародруків

0:00 22 Серпня 2017

Рукописи та стародруки з циклу «Врятовані скарби музею «Дрогобиччина»

23 серпня 2017 р. о 14:00 год. у Галереї сакрального мистецтва міста Дрогобича (вул. Січових Стрільців, 18), з нагоди святкувань 26-ї річниці Незалежності України, відбудеться презентація рукописів та стародруків, які складають вагому та унікальну збірку пам’яток музею «Дрогобиччина».

Окремі експонати надійшли до музейної колекції у задовільному стані, проте, більшість пам’яток потребують негайного втручання спеціалістів, а відтак ­– фінансування.

Увазі глядачів представлені реліквії, які нещодавно повернулися з реставраційних майстерень. Зокрема, рукописи:

  • «Акафіст» XVIII ст. (Старосамбірщина). Реставратор Горішняк Ганна(Київ)
  • «Пом’яник» XVII – XVIII ст. (Дрогобич). Реставратори Прудніков С.П., Родіонова С.Є.(Київ)
  • «Пом’яник» XVIII ст. (Бусовиська). Реставратори Прудніков С.П., Родіонова С.Є.(Київ);

стародруки:

  • «Мінея загальна» XVI ст. (Дрогобич). Реставратори Стадниченко Сергій, Горішняк Ганна(Київ)
  • «Збірник світської італійської поезії» 1599 – 1602 рр. (Венеція). Реставратор Гливка Оксана

Задумана експозиція якнайширше познайомить дрогобичан та гостей міста з рукописними книгами та стародруками не лише кириличних видань різноманітних друкарень, а й з тими, що публіковані польською, німецькою, італійською, грецькою мовами та латиною. Давні книги висвітлюють не тільки сакральну, але і світську тематику. Зокрема, «Кодекс Юстиніана» 1592 р.(Варшава), «Зведене цивільне право» 1593 р.(Рим), «Астрономічний атлас» 1742 р. (Нюрнберг) , «Конфедерація генеральна» 1764 р. (Варшава), «Посібник для вивчення математики» 1782 р. (Замостя) та ін. Особливо хочеться розповісти про друковані кириличні видання сакрального характеру:  «Мінея церковна» др. Пол. XVI ст., «Тріодь пісня» кін. XVI – поч. XVII ст. з друкарні Львівського братства, «Анфологіон» 1619 р. з друкарні Києво-Печерської лаври, «Апостол» 1639 р. з друкарні Михайла Сльозки (Львів), «Євангеліє» 1644 р. з друкарні Вільна, «Вослідованія празником пресвятой тайни євхаристія…» 1738 р.(Унів), «Служебник» 1744 р. з друкарні Почаєва та ін. На жаль, історія міста Дрогобича не засвідчує пам’яток друкованого книгописання. Натомість, збережені дрогобицькі рукописи. Їх частково представляє експозиція:

  • «Пом’яник» XVII – XVIII ст.
  • «Акафіст» XVIII ст.
  • «Ірмолой» 1724 р., та ін.

У світлі подій сьогодення презентація рукописів та стародруків музею «Дрогобиччина» мала б привернути увагу громадськості до проблеми збереження, а в окремих випадках – порятунку цих пам’яток.

Дрогобицька колекція давніх книг своєрідна не тільки кількісно але й якісно. Вона потребує подальшого вивчення, популяризації та належного вшанування, оскільки є непересічним художньо вартісним скарбом, який є унікальним, як з мистецької, так з історичної точки зору.

Окрема подяка усім реставраторам, директору музею «Дрогобиччина» Аллі Гладун, головному охоронцю фондів Оксані Соловці, працівникам музею «Дрогобиччина», за допомогу в організації проведення презентації.

Зав. відділом сакрального мистецтва

музею «Дрогобиччина»

Леся Косаняк

Перейти до вмісту