Культура: Про Міжнародну наукову конференцію «Культурна спадщина у ХХІ столітті: збереження, використання, популяризація»

0:00 29 Жовтня 2018

19-20 жовтня у м. Вінниця відбулася Міжнародна наукова конференція «Культурна спадщина у ХХІ столітті: збереження, використання, популяризація».

Метою конференції було ознайомлення та обговорення питань розвитку глобальних тенденцій збереження культурної спадщини, що актуалізувались протягом останніх десятиліть, комплексного підходу до збереження культурної спадщини у тому числі у випадку збройного конфлікту.

У роботі  конференції взяли участь: заступник голови ОДА Ігор Івасюк, Почесний президент Міжнародної Ради з охорони пам’яток і визначних місць (ІКОМОС) Густаво Араоз, начальник управління охорони культурної спадщини Міністерства культури України Олександр Єпіфанов, заступник начальника управління охорони культурної спадщини-начальник відділу формування політики у сфері охорони культурної спадщини Міністерства культури України Юлія Нечипоренко, асистент радника посла США в Україні з питань преси, освіти та культури Ольга Любінецька, радник Міністра культури України Павло Третьяков, директор Українського центру культурних досліджень Ірина Френкель,  виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан фахівці з охорони пам’яток та історичних місць, Іванна Заставнюк, головний спеціаліст відділу формування політики у сфері ОКС МКУ.

Начальник Управління охорони культурної спадщини Міністерства культури України Олександр Єпіфанов привітав учасників конференції, наголоисши: «Культурна спадщина України – це не лише популярні серед туристів замки та музеї, що вже нині зачаровують відвідувачів багатством української духовної та матеріальної культури, але й той глибинний пласт поки що невідомих пам’яток, що потребує актуалізації, реставрації та подальшого збереження».

«Потенціал культурної спадщини Вінницької області» презентував Ігор Івасюк, заступник голови Вінницької облдержадміністрації, та ознайомив учасників конференції із найвизначнішими пам’ятками, які є об’єктами національної та регіональної політики.

Почесний президент Міжнародної  Ради з охорони пам’яток і визначних місць (ІКОМОС) Густаво Араоз присвятив свій виступ «Культурній спадщині у 21 столітті»

«Культурна спадщина не здатна  генерувати або покращувати економічний дохід. Стале збереження – це те  збереження, яке дозволяє майбутнім поколінням насолоджуватися спадщиною без компромісів. Це означає, що ми не можемо  допустити незворотні зміни у місцях спадщини. Маємо проаналізувати бачення як зберігати надбання минулого, яке було в 20 столітті ( коли почався рух за збереження)і окреслити завдання, як це має бути у 21 столітті»,- підкреслив Густаво Араоз.

Ю. Нечипоренко у своєму виступі зазначила, що в Україні є близько 130,0 тис. пам’яток культурної спадщини, з ниx внесено до Реєстру біля 7 %. Необідно змінювати пріоритети відношення громади до свого надбання. Наголосила на необхідності співпраці громади та центрального органу оxорони пам’яток.

П.Третьяков навів чудовий приклад поєднання порятунку пам’ятки Палацу Потоцькиx у  м. Тульчин та проведення «ОпераФест».

Робота конференції проxодила  у формі дискусійних панелей, учасниками якиx, крім представників Міністерства культури України, були: Густаво Араоз, Неля Куковальська, генеральний директор Національного заповідника «Софія Київська», Олександр Слобожан, виконавчий директор Асоціації міст України, Едем Дудаков, кримськотатарський активіст, Ірина Матковська, історик, правознавець, експерт Інституту культурної політики, Ольга Пламеницька, директор Українського державного інституту культурної спадщини МКУ, історик, доцент, Лілія Онищенко-Швець, начальник управління охорони  історичного середовища Львівської міської ради, Михайло Потупчик, завідувач сектором ОКС управління культури Вінницької ОДА, Анатолій Войнаровський, заступник декана факультету історії, етнології і права Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського, кандидат історичниx наук, доцент, Інна Непотенко, старший науковий співробітник НАІЗ «Чернігів стародавній», Тетяна Дронова, старший науковий співробітник НІАЗ «Кам’яна могила», Артур Цицульський, міський голова м. Бар.

У рамках конференції відбулася презентація вперше здійсненого перекладу українською мовою керівних настанов до реалізації Конвенції про охорону світової культурної і природної спадщини 1972 року.

Захід відбувся за сприянням Міністерства культури України, управління охорони культурної спадщини Міністерства, Українського центру культурних досліджень за підтримки Посольства Сполучених Штатів Америки в Україні та Асоціації міст України.

Поділитися досвідом та обговорити робочі моменти можна було із фахівцями  з усієї України у xоді конференції  та під час перерв.

Як підсумок, маємо у нашому місті багату спадщину, яку треба зберегти для нащадків, обравши свою стратегію, чітко дотримуючись законодавства.

Дрогобич у цій конференції мала честь представити головний спеціаліст з питань охорони культурної спадщини відділу культури та мистецтв Галина Луцька.

Відділ культури та мистецтв ДМР

Перейти до вмісту