“Франкобургер”, ваги для відьом та “кривий танець”: туристичний Дрогобич дивує. ФОТО. ВІДЕО. ЗМІ

Фото: Ігор Фецяк

Маленькі українські міста мають великий туристичний потенціал, і Дрогобич на Львівщині є одним із найкращих прикладів. Місто з багатовіковою історією робить упевнені кроки для того, щоб стати цікавим для будь-якого мандрівника.

Туристичні карти, театралізовані екскурсії, нові атракції… Лише за останній рік кількість туристів зросла вдвічі! Про туристичне життя міста Zruchno.Travel розповів справжній фанат своєї справи, керівник Туристично-інформаційного центру Дрогобича (ТІЦ) Ігор Чава.

– Далеко не кожен український райцентр сьогодні має власний туристично-інформаційний центр. Що підштовхнуло створити його у Дрогобичі?

– Я за фахом історик, до створення туристичного центру проводив різноманітні безкоштовні екскурсії містом. Із групою однодумців ми бачили, що Дрогобич не розвиває свій туристичний потенціал. Згодом громадськість запропонувала створити центр, який буде опікуватися туристами, надаватиме їм інформацію та розвиватиме нові маршрути.

Міський голова підтримав цю ініціативу. Так утворилося комунальне підприємство “Туристичнно-інформаційний центр м. Дрогобича”. Ми працюємо над тим, щоб Дрогобич був привабливішим для туриста.

Фото: facebook.com/oleh.dorka

– Хтось допомагає у реалізації ініціативи?

– Найбільше допомагає міська рада, яка нас майже повністю фінансує. Вагому частку коштів надають меценати. Частину коштів ми заробляємо самостійно, пропонуючи свої послуги: екскурсії по місту, на Вежу міської Ратуші та інше.

– І це вже якось вплинуло на туристичний потік до міста?

– У 2016-му кількість туристів, які відвідали Дрогобич, сягала 7,5 тисячі. Говоримо лише про тих гостей, чий приїзд зафіксували, хоча насправді їх було значно більше. Але 2017 року цей показник зріс до 17 тисяч! Наплив туристів добре відчули музеї та заклади харчування, адже у них стало більше відвідувачів, зокрема іноземців.

– А Дрогобич готовий до візиту іноземних мандрівників?

– Якщо говорити про інфраструктуру, то на разі Дрогобич немає готелів чи хостелів, які могли б надати якісні послуги для тривалого перебування туриста в нашому місті.

Проте ми можемо легко надати іноземцю інформацію стосовно наших атракцій. Уже впустили туристичні карти англійською та польською мовами, проводимо екскурсії. Деякі заклади харчування дублюють своє меню англійською, щоб іноземному туристу було зручніше.

Посол США в Україні Джеффрі Пайетт відвідав об’єкт спадщини ЮНЕСКО церкву св. Юра в Дрогобичі

Фото: flickr.com/afcp_ukraine

– Що унікального турист може побачити у вашому місті?

– У Дрогобичі є унікальна сакральна споруда – церква Святого Юра, яка входить до Списку спадщини ЮНЕСКО. Це одна з найкрасивіших дерев’яних церков нашого регіону. Порівняно з іншими у ній добре збереглися внутрішні розписи.

Фото: mapio.net/Denis Bachinskiy

Дрогобич інколи називають “півтора міста” через те, що тут жили три національності: українці, поляки та євреї. У кожній була своя святиня. Єврейська громада, яка у довоєнні роки була досить чисельною у місті, мала декілька синагог, проте однією з найбільших є Хоральна синагога на сучасній вулиці Пилипа Орлика. Святиню вже відреставровано ззовні, нині роботи проходять усередині будівлі. Це унікальна пам’ятка, яка приваблює туристів, зокрема поляків, які цікавляться єврейською спадщиною, і, звісно, ізраїльтян.

Також унікальним є костел Святого Варфоломія, який знаходиться у центральній частині міста. Це містична будівля кінця XIV–XVI століть, з якою пов’язано чимало легенд та переказів. Сьогодні її використовує римо-католицька громада для богослужінь.

Фото: realist.online

– Як щодо фестивалів? Які цікаві культурні заходи відбудуться у Дрогобичі цьогоріч?

– З Дрогобичу походять видатний український письменник Іван Франко та польський художник і письменник Бруно Шульц. У садибі в Нагуєвичах, де народився Франко, проводять “Франко-фест”. Організатори повідомляють, що цього року в липні планують проведення фестивалю.

У червні планується міжнародний фестиваль Бруно Шульца. Цей фестиваль, який присвячений самій особистості, і з року в рік стає все більш масштабним.

Нині громадськість та міська влада активно працюють над організацією фестивалю “Велика гаївка”, який має проводитися під час Великодніх свят. До речі, цей захід потрапив до Книги рекордів України завдяки рекордній кількості учасників, що долучалися до “кривого танцю”.

Вже вдруге у Дрогобичі відбувається міжнародний джазовий фестиваль Jazz Bez. Уперше в 2016 році відбувся одноденний фестиваль, а вже 2017 року джазова музика лунала у місті аж чотири дні.

У серпні відбувся молодіжний фестиваль “Інше місто 2.0“. Фестиваль організувала молодь для молоді для більшої комунікації між собою.

На початку цього року відбувся феєричний захід – “Парад вертепів“, участь у якому взяли 27 колективів вертепів із Львівської області.

Фото: vk.com/franko.fest

– Якими незвичайними туристичними “фішками“ приваблюєте туристів?

– У нас є дрогобицький “Геліос“ (народна назва – “Дрогобицька статуя свободи“), а також балкон, який старіший, аніж сам будинок, на якому він розміщений. Нещодавно спільно з двома колекціонерами ми відкрили Галерею ваг, яка налічує близько 500 експонатів: ваги, якими вимірювали бойові снаряди під час Першої світової війни, ваги, на яких важили шоколад та курячі яйця, є дитячі ваги… Проте перлиною цієї колекції є ваги, якими у Середньовіччі визначали, чи є жінка відьмою. Колись жінку, яка важить менше 48 кілограмів, могли звинуватити у відьомстві, адже, згідно з тодішньою уявою про аеродинаміку, вона вже могла літати на мітлі. Така теорія побутувала у Центральній Європі.

Фото: ua-travels.livejournal.com

– Може є й якісь особливі екскурсійні маршрути?

– У нас є вечірня екскурсія “Таємниці дрогобицької ратуші”, яка увійшла у топ-12 найкращих театралізованих екскурсій України. Вона розпочинається у дворику ратуші, а потім ми піднімаємося на вежу. Там гості можуть милуватися містом із висоти пташиного польоту. Далі ми спускаємося до підземелля, де нас зустрічає кат. Він веде до темниці, де вже більше 600 років сидить ув’язнена, яку ми визволяємо разом із туристами. Після цього йдемо зважуватися у Галерею ваг і дізнаємося, хто з присутніх жінок є відьмою (посміхається). Далі – пам’ятник Юрію Дрогобичу та костел Святого Варфоломія. А закінчуємо прогулянкою вулицею Панською (сучасна Тараса Шевченка).

Незабаром розпочнемо нову екскурсію під назвою “Півтора міста, або Таємниці дрогобицьких вулиць“. Її проводитимуть два дрогобицьких “батяри”. Вони розповідатимуть про цікавинки міста зі своїм колоритом.

– У Дрогобичі знаходиться найстаріше в Європі діюче промислове підприємство – солевиварювальний завод. Як перетворити це унікальне підприємство на повноцінний туристичний об’єкт?

– Сьогодні це підприємство перебуває у державній власності, але вже виставлене на приватизацію. Міський голова та громадськість борються за те, щоб підприємство зберегло свою основну суть. Керівництво підприємства йде нам на зустріч: якщо туристи хочуть побачити процес солеваріння, можна влаштувати оглядову екскурсію. Думаю, потрібно робити проекти, щоб туристи могли не просто спостерігати за процесом, а й самостійно до нього долучатися.

Але ви точно більше ніде у світі не скуштуєте нашої унікальної кави з дрогобицькою сіллю! Наші кав’ярні вміло поєднують чорне золото з білим – виходить дуже смачний напій. Окрім того, у нас готують і торт із місцевою сіллю.

Фото: zaxid.net

– І які саме заклади в місті можуть почастувати гостей автентичною кухнею? Назвіть фірмову суто дрогобицьку страву.

– Колись у Дрогобичі дуже популярними були деруни, або ж “терті пляцки”. Вони йшли в парі з грибами.

Невістка Івана Франка свого часу зібрала багато галицьких рецептів, які зараз запроваджуються у місцевих ресторанах: є й торти, й вареники, й паприкаш.

Рекомендую ресторан “Пастель” – він пропонує гостям близько 33 видів вареників, один із них – за рецептом Ольги Франко. Наступний заклад – це “Локаль на Панській”. Там представлена довоєнна кухня, частково й місцева. Ще смачна кухня у закладі “Залісся”, страви якого користуються популярністю у туристів. Заклад “Фотель“ пропонує відвідувачам неймовірно смачні медові реберця з капустою, тушковані з яблуками в печі.

Крім того, у нас відкрився заклад з оригінальною назвою “Франко Бургер” – місцеві мешканці жартують, що Франко дуже любив канапки, але сучасна людина віддає перевагу бургерам. А ще є ресторація “Кавун”, де готують ту саму каву із сіллю.

Звісно, не можна не згадати про дрогобицьку ковбасу….

Фото: facebook.com/restaurantfranko

– Як змінилося туристичне життя міста за період роботи ТІЦ?

– Розпочато етап ознакування міста, щоб туристам було легше орієнтуватися. Спільно зі студентським театром “Альтер“ започатковано проведення театралізованих вечірніх екскурсій містом. Без уваги не залишився фестиваль джазової музики Jazz Bez, що проводиться вже другий рік поспіль у нашому місті.

Фото: facebook.com/shkvyria.maryna

– Перед відкриттям ТІЦ у Дрогобичі вивчали досвід туристичних центрів інших міст?

– Звісно! Консультувалися зі Львовом – нам дуже допоміг колишній керівник їхнього туристичного центру Олена Голишева. Після цього консультувалися із Жовквою, а також зверталися до міста Люблін, де ми отримали чи не найбільше корисної інформації.

Їхні поради та досвід використовуємо у нашій роботі – від обслуговування туриста до випуску інформаційних буклетів.

Сьогодні наш туристичний центр, ймовірно, чи не єдиний в Україні, що може запропонувати п’ять безкоштовних туристичних мап. Окрім загальної мапи міста, ми пропонуємо гостеві маршрути, які стосуються відомих постатей Дрогобича, – Івана Франка та Бруно Шульца, а також мапи, які розкривають освітню та національно-визвольну історію Дрогобича. Зараз плануємо випустити дитячу мапу з намальованими будівлями. Ми робимо це для того, щоб кожен турист міг отримати безкоштовну екскурсію під свій смак. Окрім того, дублюємо все в електронному вигляді, щоб люди мали вільний доступ в режимі он-лайн.

Фото: facebook.com/sofiya.sheremeta

– Які нові туристичні проекти плануєте реалізувати найближчим часом?

– Спробуємо відкрити туристичний сезон у Дрогобичі у травні. Наші сили не настільки потужні, щоб зробити це грандіозно, як у сусідньому Львові, проте плануємо здивувати чимось цікавим. Окрім того, цього року продовжуватимемо процес ознакування міста, який почали 2017-го. Йдеться про вказівні знаки до туристичних атракцій, щоб гості могли краще орієнтуватися.

Фото: facebook.com/spilkaaigu

– Як триває процес підготовки туристичної стратегії Дрогобича?

– Після зустрічі з керівництвом Асоціації індустрії гостинності (АІГУ) працюємо над тим, щоб зібрати весь туристичний актив регіону та виробити спільну стратегію. Наше завдання – не менше ста тисяч туристів на рік. За рекомендаціям АІГУ хочемо створити туристичний альянс регіону, до нього увійдуть сусідні міста Трускавець, Східниця. Таким чином, зможемо створити спільний туристичний продукт та намагатимемося його разом реалізовувати й якнайдовше затримувати туриста у наших прекрасних краях.

Розмовляла: Дарія Поперечна

За матеріалами zruchno.travel

Зацікавленість статтею
[Всього: 0 Середня оцінка: 0]
Рекомендуємо також прочитати:
Теги відсутні