Економіка: Підсумки соціально-економічного та культурного розвитку міст Дрогобича та Стебника у 2018 році та заплановані заходи на 2019 рік

0:00 4 Грудня 2018

У Дрогобичі найближчим часом сесія міської ради розглядатиме проект міського бюджету на 2019 рік. Відповідно до процедури розгляду проекту бюджету сесією міськради, у четвер, 29 листопада, відбулося проведення громадських слухань. Окрім затвердження проекту бюджету на 2019 рік, також сесії міськради пропонуватимуть до розгляду проект реалізації Програми соціально-економічного та культурного розвитку міст Дрогобича та Стебника у 2019 році.

У ході проведення громадських слухань щодо обговорення бюджету міста Дрогобич на 2019 рік, програми соціально-економічного розвитку м. Дрогобича та інших програм на 2019 рік, начальник відділу економіки ДМР Тарас Бачинський проінформував учасників слухань про реалізацію Програми соціально-економічного та культурного розвитку міст Дрогобича та Стебника у 2018 році та розповів про заплановані соціально-економічні та культурні програми, які планують реалізувати у 2019 році.

За словами посадовця, у 2018 році відбувалися динамічні процесами розвитку фактично в усіх сферах життя міста. Окрім реалізації мікропроектів, поточних ремонтів та модернізації інфраструктурних та соціальних об’єктів, в місті було впроваджено низку програм.

Серед основних програм соціально-економічного та культурного розвитку за сферами впровадження начальник відділу економіки ДМР Тарас Бачинський виокремив:

1. Гуманітарна: 1) Створено комунальну установу «Інклюзивно-ресурсний центр» для забезпечення дітей з особливими потребами віком 2-18 років загальною середньою освітою шляхом проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дитини, надання психолого-педагогічної допомоги та забезпечення системного кваліфікованого супроводження інклюзивної освіти; 2) Покращення якості надання медичних послуг за рахунок поліпшення соціально-побутових умов та матеріально-технічного забезпечення у лікарнях (зокрема, закупівля апарату штучної вентиляції легень; придбання апарату УЗД; апаратури для кабінету хірургічної стоматології: стерилізатор паровий ГК-20, роторний апарат для упаковки медичних виробів hd 650 DL/DEL, аквадистилятор електричний «ДЭ-04М», УФ-камера для зберігання стерильного стоматологічного інструментарію типу «Panmed»; закупівля комп’ютерного обладнання (ноутбуки та принтери для сімейної медицини); сумки-укладки для сімейного лікаря; відремонтовано рентген-апарат; придбано електроножі та бінокулярний мікроскоп); 3) В межах державної програми реформування галузі охорони здоров’я забезпечено розвиток сімейної медицини в м. Дрогобичі, завдяки чому показник охоплення населення сімейними лікарями лише за січень-серпень 2018 р. зріс з 52,8% до 82,3%; 4) Розпочато впровадження Нової української школи в м. Дрогобичі; 5) Налагодження міжнародної співпраці школами (зокрема за програмами міжнародного співробітництва вчителів та учнів зі школами країн ЄС діють наступні угоди: ЗОШ №1 – Польща, Австрія; СШ №2 – Польща, Німеччина; ЗОШ №4 – Польща; ЗОШ №10 – Польща; ЗОШ №15 – Польща, ліцей – Польща, Австрія; гімназія – Польща); 6) Створення мультимедійної постійно діючої експозиції «Бруно Шульц та його місто» в музеї «Дрогобиччина»; 7) На базі Народного дому імені Івана Франка проведено тренінг від Міжнародної організації з міграції (МОМ) за фінансової підтримки Європейського союзу «Соціальна згуртованість, мобілізація внутрішньо переміщених осіб. Проектна діяльність та розвиток громади». Мета та завдання проекту – згуртування та підвищення громадської свідомості дрогобичан. В результаті тренінгу відбулося написання проекту громади, який був успішно реалізований; 8) Розпочато реставраційні роботи на дзвіниці церкви Воздвиження Чесного Хреста та продовжено роботи з реставрації пам’яток архітектури національного значення церкви Святого Юра; 9) Виготовлення паспорту об’єкту ДП «Солевиварювальний Дрогобицький завод» як пам’ятки архітектури; 10) Ревіталізація пам’ятки архітектури Синагога (вул. Пилипа Орлика, 6); 11) Впроваджено театралізовані дійства, пов’язані з історією м. Дрогобича КП «ТІЦ» та студентським театром «Альтер»; 12) Розроблено логотип та слоган міста;

2. Соціальна 1) Завершено будівництво спортивного майданчика по вул. Самбірській та будівництво спортивного майданчика по вул. Бориславській, 8; 2) Продовження реалізації проекту «Розумне місто Дрогобич. Урядування» в результаті чого на базі порталу міської ради створено сервісну платформу для гостей та мешканців міста SaaS (Software asaservice). Платформа інтегрує в собі електронне урядування, прозоре управління фінансами та майном міста, забезпечує участь громадян у прийнятті рішень та розподілі бюджету, впроваджує систему електронних платежів, отримання довідок та інформації; 3) Завершено реконструкцію та модернізацію приміщення центру надання адміністративних послуг в рамках проекту технічної допомоги Європейського Союзу «Центр надання адміністративних послуг як інноваційний інструмент взаємодії влади та громади»; 4) У ЦНАПі запроваджено Реєстр територіальної громади міста Дрогобича; 5) Запроваджено Портал відкритих даних міста за підтримки Міжнародної організації Transparent International Ukraine, як одна з трьох інноваційних проектів в Україні. Також завдяки роботі з даними USAID Взаємодія обрали саме Дрогобич для реалізації спільного 5-річного проекту; 6) Розроблено комунікаційний план щодо сортування ТПВ в рамках проекту «Smart Citizen». Перших 20 контейнерів для сортування сміття було встановлено в міській раді; 7) у 2018 р. Дрогобич посів перше місце за рівнем відкритості та прозорості серед 100 найбільших міст України. Місто Дрогобич приєднали до Міжнародної Хартії відкритих даних. Нещодавно місто отримало нагороду на Open Data Forum, як місто яке найбільше приклало зусиль до розвитку відкритих даних в Україні;

3. Комунальна: 1) Капітальний ремонт дорожнього покриття на вул. М. Грушевського (виконано 76% робіт); 2) Капітальний ремонт вул. В. Великого; 3) Реконструкція під’їзних доріг до лікарняного містечка з облаштуванням стоянки для автотранспорту; 4) Організовано виробництво твердопаливних брикетів з відходів деревообробки для спалювання їх в котельні СШ №2 (ефект – зниження собівартості теплової енергії на 10%); 5) Встановлення світлофору на перехресті Л. Українки – П. Орлика; 6) Оновлення дорожно-ремонтно обладнання; 7) Розпочато будівництво інженерно-транспортної інфраструктури будинків котеджного типу по вул. Парковій; 8) Розпочато будівництво дороги від вул. П. Орлика до вул. Паркової; 9) Розпочато роботи з будівництва центру публічних послуг «Документ-Сервіс Дрогобич»; 4. Економічна: 1) Відновлено діяльність ТОВ «ВКФ ДЗАК». Однак, як зазначив Тарас Бачинський, були також певні проекти, які, незважаючи на прагнення їх реалізувати, через нестачу коштів завершити у 2018 р. не вдалось. До таких проектів належать: 1) Реконструкція вуличного освітлення на вул. Фабричній-Федьковича; 2) Капітальний ремонт тротуарів по вул. Стрийській (від буд. №2 до церкви Спаса); 3) Призупинено будівництво водопостачання та водовідведення району Млинки; 4) Призупинено будівництво дороги по вул. С. Наливайка; 5) Господарсько-фекальний каналізаційний комплекс в районі вул. Завіжна-Зварицька, Коцюбинського (реалізацію проекту перенесено на 2019 р.); 6) Влаштування парковки для туристичного транспорту по вул. Солоний Ставок; 7) Капітальний ремонт будівель Центральної міської бібліотеки ім. В. Чорновола та міської бібліотеки для дітей.

Окрім цього, у 2018 році, за словами очільника економіки, розпочато масштабну програму енергозбереження серед комунальних установ та виконавчого комітету Дрогобицької міської ради, що призвело до значного скорочення витрат на енергоносії.

Щодо затрат на електроенергію, то Тарас Бачинський роз`яснив, що за останні роки було закуплено та встановлено багато нового обладнання у закладах охорони здоров’я та освіти, введено в експлуатацію нові інфраструктурні об’єкти, зокрема і спортивні, обслуговування яких потребує додаткових затрат електроенергії.

Щодо планів розвитку міст Дрогобича та Стебника у 2019 р., то буде визначено наступні пріоритети: 1. Розвиток ІТ. 2. Підтримка середнього бізнесу. 3. Розвиток інновацій (зокрема, зі створенням сміттєпереробного кластеру в середньо- та довгостроковій перспективі).

У зв’язку з цим визначено основні проекти, які будуть реалізуватись у 2019 р. в мм. Дрогобичі та Стебнику за пріоритетними напрямами розвитку та загалом: 1) Впровадження заходів з вирішення проблеми з вивезенням ТПВ в т.ч. продовження реалізації проекту будівництва сміттєпереробного комплексу; 2) Завершення впровадження в дію проекту щодо встановлення ангіографа із запуском інтервенційного операційного блоку у КНП «Дрогобицька міська лікарня №1»; 3) Реалізація заходів «Програми розвитку інфраструктури міста: Розумні громадські перевезення міста», програм «Безпечне місто», «Комунікаційний план поводження з твердими побутовими відходами у місті Дрогобич» та «Розвиток електронної медицини міста Дрогобич»; 4) Впровадження картки дрогобичанина; 5) Впровадження розумної системи для оптимізації вуличного освітлення; 6) Розробка ІТ рішень для «розумного» центру міста; 7) Створення та забезпечення функціонування геоінформаційної системи міста; 8) Запровадження новітніх технологій в системі паркування; 9) Розвиток безкоштовної програми навчання комп’ютерної грамотності; 10) Завершення комплексного ремонту вул. М. Грушевського; 11) Будівництво господарсько-фекального каналізаційного колектору в районі вул. Завіжна-Зварицька, Коцюбинського; 12) Будівництво теплоелектростанції (ТЕС) в районі котельні по вул. Є. Коновальця потужністю 3 мВт теплової енергії на годину, яка працюватиме на відходах деревообробки, що дасть можливість знизити вартість теплової енергії споживачам мікрорайону Є. Коновальця на 20-30%; 13) Будівництво теплогенераторної в ДНЗ №27 по вул. Чорновола, 17 з влаштуванням геотермального поля та теплового насосу потужністю 50 кВт, що дасть можливість зменшити вартість теплової енергії на 10%; 14) Будівництво теплогенераторної в районі лікарняного містечка з влаштуванням геотермального поля та теплового насосу потужністю 150 кВт для організації гарячого водопостачання корпусів міської лікарні; 15) Долучення міста до участі в «Експортній школі для початківців», організованої НУ «Львівська політехніка» на базі Львівської торгово-промислової палати з метою підтримки локальних виробників; 16) Облаштування парковки для туристичного транспорту по вул. Солоний Ставок та деяких інших інфраструктурних об’єктів, реставрація об’єктів культури (зокрема концертного залу «Верховина»); 17) Відкриття спортивного залу в Народному домі м. Стебника та створення спортивних гуртків і секцій; 18) Створення на базі вже існуючих інтернет-центрів в Центральній міській бібліотеці ім. В. Чорновола, міській бібліотеці для дітей, бібліотеці-філіалі №1 міської ЦБС (вул. Грушевського, 170) комфортних майданчиків для зустрічей та публічних заходів з можливістю занурюватися в Інтернет-простір; 19) Впровадження безкоштовних коворкінг-центрів для навчання, ділових зустрічей і роботи, проведення заходів у бібліотеках міської ЦБС; 20) Відкриття в міській бібліотеці для дітей безкоштовної «Школи англійської мови» із залученням волонтера Корпусу Миру Ваче Ісаніанса. Запровадження послугу «Дитинка на годинку»; впровадження проекту «Комунікативний простір для батьків»; 21) Створення культурно-мистецького простору «Франкова світлиця» в Народному домі ім. І. Франка для покращення та вдосконалення процесу обміну інформацією між громадським суспільством та владою для потреб громадян і розвитку особистості, проведення культурного дозвілля дрогобичан та гостей міста; 22) Ремонт асфальтного покриття промислового ринку по вул. П. Орлика; 23) Облаштування МАФами торгівельних місць промислового ринку по вул. П. Орлика та встановлення накриття над проходами ринку; 24) Упорядкування торгівлі промисловими товарами по вул. Шолома-Алейхема; 25) Розвиток Нової української школи; 26) Відкриття комп’ютерного класу, спортивно-оздоровчої секції, кімнати відпочинку для людей похилого віку в якості розширення послуги «Університет третього віку» при дрогобицькому міському територіальному центрі соціального обслуговування (надання соціальних послуг); 27) Запровадження стандарту ISO 37120 «Стійкий розвиток громади» та розробка стратегічного плану сталого розвитку м. Дрогобича до 2027 р.; 28) Проведення низки тренінгів з написання проектів за участю зацікавлених осіб та громади міста із залученням в якості експерта волонтера Корпусу миру Антонію Гале (США); 29) Початок створення мультимедійного спеціального проекту з елементом документального театру «Дрогобич»; 30) Встановлення лого-лавок та «розумних лавок» і випуск спеціальної сувенірної продукції.

Як наголосив начальник відділу економіки ДМР Тарас Бачинський, окрім проектів розвитку, що фінансуються в основному за рахунок бюджетних коштів, одним із пріоритетних напрямів розвитку міста Дрогобича у середньо- та довгостроковій перспективі є залучення вітчизняного та зарубіжного бізнесу зі створенням зеленого індустріального парку за принципом взаємодії бізнесу та громадськості, а також розробки вільних ділянок під інвестиційні зони. Прикладом таких зон є вільна земельна ділянка, відведена під індустріальний парк, в районі вул. Є. Коновальця-Гайдамацька.

Перейти до вмісту