Чому КП «Дрогобичводоканал» не може вийти з-під підпорядкування державного регулятора?
Днями у соціальних мережах було запропоновано вивести водоканал з-під підпорядкування нацкомісії (НКРЕКП) щодо формування тарифів і передати ці функції виконкому. Начебто це допоможе розв’язати економічні проблеми підприємства. Це питання не вирішується бажанням, воно чітко регламентоване у законодавчому полі.
У Постанові НКРЕКП №307 від 22.03.2017, якою затверджено Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, визначено критерії , які є підставою для підпорядкування водоканалів або державному регулятору, або органу місцевого самоврядування. Таких критеріїв є два, вони беруться до уваги сукупно.
Перший з них – сукупна чисельність населення на території , де підприємство здійснює діяльність. Якщо кількість населення становить більше ніж 100 тис. осіб, тоді тарифи цьому підприємству встановлює державний регулятор. Якщо менше – функція встановлення тарифів належить органу місцевого самоврядування.
Другий критерій – обсяги реалізації послуг з централізованого водопостачання та цетралізованого водовідведення. Якщо вони становлять більше ніж триста тисяч куб. м/рік з водопостачання та більше ніж 200 тис. куб. м/рік з централізованого водовідведення, тоді тарифи підприємству встановлює державний регулятор. Якщо менше – функція належить органу місцевого самоврядування.
КП «Дрогобичводоканал» надає послуги населенню Дрогобича, Стебника та 13-ти сіл Дрогобицького та Стрийського районів. Відповідно загальна кількість населення на цих територіях є значно більшою, ніж кількість споживачів. Вона перевищує 100 тис. осіб.
Щодо другого критерію, то КП «Дрогобичводоканал» надає послуги в обсягах: 3,5 млн куб.м/рік з централізованого водопостачання, 4 млн куб. м/рік – з централізованого водовідведення.
Єдиною можливістю виходу з -під регулювання нацкомісії є зміна критеріїв у Ліцензійних умовах. З цього приводу минулого року міський голова Тарас Кучма звертався до міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександра Кубракова та керівництва НКРЕКП. У відповідь на це звернення НКРЕКП надіслала листа, у якому зазначила, що наразі не передбачає змінювати Ліцензійні умови в частині критеріїв.