ТЕПЛОВИЙ УДАР

Останнім часом у нашому місті встановилась сонячна погода. Відмітки на стовпчиках термометрів нестримно повзуть догори,як наслідок: збільшення небезпеки отримання теплового удару.
Що ж таке тепловий удар?
Це стан, що загрожує життю та здоров’ю. Він виникає внаслідок перегріву організму при тривалому впливі на нього високої температури повітря, або теплового випромінювання.
Зумовлюється він тим, що під час спеки наш організм не в змозі довго підтримувати нормальну температуру тіла, оскільки вона залежить від температури навколишнього середовища. А неможливість адекватної терморегуляції призводить до серйозних порушень в організмі.
Наслідками теплового удару може стати шок, а при відсутності лікування — незворотні порушення внутрішніх органів (центральна нервова система, серцево-судинна система, нирки і т.д.), які розвиваються надзвичайно швидко, і не завжди мають виражені симптоми-передвісники.
Ознаками теплового удару є наступні симптоми:
– Головний біль;
– Почервоніння шкіри, яка стає більш гарячою (40 °С при середньому та важкому ступенях) та сухою;
– Слабкість;
– Задишка, яку може супроводжувати біль у грудях;
– М’язові судоми та біль;
– Прискорюється ритм дихання (до 30-36 в хвилину);
– Спостерігається Запаморочення, потемніння в очах, зорові галюцинації (миготіння перед очима, відчуття руху сторонніх предметів);
– Сплутаність свідомості, втрата свідомості;
– Пульс стає частим та слабкого наповнення (160-180 ударів за хвилину).

Тепловий удар це — невідкладний стан, а тому і лікувальні заходи мають бути проведені негайно, ще до прибуття медиків. Якщо вчасно не розпочати лікування, тепловий удар може призвести до незворотних порушень у роботі внутрішніх органів та може мати навіть летальні наслідки. Першочергова задача — забезпечити охолодження організму постраждалому в наслідок теплового удару.
Домедична допомога при тепловому ударі полягає у забезпеченні охолодження організму для досягнення стану відносної компенсації.
Видужання залежить не від максимальної температури тіла, а від часу, протягом котрого температура тканин перевищувала критичну.
Якщо швидко остудити організм й температура тіла й функціонування органів та систем повернуться до свого нормального стану протягом однієї години з моменту появи перших симптомів, більшість людей, які отримали тепловий удар, повністю відновлюються й не страждають від будь-яких ускладнень.
Тому якщо хтось зазнав теплового удару необхідно:
– Негайно перенести потерпілого в прохолодне місце, що провітрюється (тінисте місце, або прохолодне приміщення)
– Забезпечити притік свіжого повітря
– Постраждалого звільнити від одежі та покласти в горизонтальне положення дещо припіднявши голову (згорнути одяг у валик та підкласти під голову)
– Основне завдання — забезпечити охолодження організму — з цією метою постраждалого слід загорнути у вологі простирадла, рушники, або вологу одежу. Прикласти на лоб, шию та підпотилицюхолоднікомпреси (змочені у холодній воді рушники або серветки).
Причому, в першу чергу важливо охолоджувати голову, оскільки при тепловому ударі особливо страждає центральна нервова система.
– Охолодження слід проводити поступово, уникаючи великої різниці температур. Не можна постраждалого занурювати у холодну воду, оскільки у такому випадку може статися рефлекторна зупинка серця.
При тому слід пам’ятати, що при інтенсивному охолодженні нерідко виникають рухове та психомоторне збудження. Це може призвести до травмування.
– При виникненні судом необхідно утримувати голову і тулуб постраждалого, оберігаючи від травм;
– При затьмаренні свідомості постраждалого — застосувати нашатирний спирт;
– При втраті свідомості більше, ніж на 3-4 хвилини, перевернути постраждалого на бік та зафіксувати;
-При розладах дихання та ослабленій серцевій діяльності провести штучне дихання, а за необхідності й непрямий масаж серця;
– При збереженійсвідомостідаватипостраждаломупитивеликукількістьпрохолодноїрідини (мінеральна вода, або злегка підсолена питна вода).

Зацікавленість статтею
[Всього: 2 Середня оцінка: 5]
Рекомендуємо також прочитати:
Теги відсутні