Цього дня, 527 років тому, помер Юрій Котермак

21:51 4 Лютого 2021

4 лютого – День пам’яті “українського Нострадамуса” ЮРІЯ ДРОГОБИЧА (КОТЕРМАКА), вченого та освітянина доби Відродження, астронома, доктора медицини та фіолософії, ректора Болонського університету. Також він відомий як перший виходець з українських земель, який видав друком свою книгу.

До ХХ ст. його справжнє ім’я та національність були невідомі, натомість його знали як Джорджо да Леополі (лат. Georgius Drohobicz de Russia), себто Юрій зі Львова. Тепер ми знаємо, що при народженні його ім’я було Юрій Донат-Котермак і він народився у 1450 у Дрогобичі в сім’ї солевара.

Освіту почав при церкві св.Юра, потім навчався в Яґеллонському університет і у Кракові, де здобув наукові ступені бакалавра (1470) і магістра (1473). Згодом вивчав медицину та вільні мистецтва в Болонському університеті, де став доктором філософії (бл. 1478) і медицини (бл. 1482). Тоді ж він почав викладацьку діяльність, читав лекції з астрономії у Болоньї з 1478 р. Причому отримував за них подвійну платню — 200 лір, що засвідчувало його неабиякі здібності.

У 1481 р. Юрій Дрогобич вже був ректором найстарішого в Європі Болонського університету, в історію якого він увійшов як Джорджо да Леополі. Згодом був професором Яґеллонського університету (з 1487 р.) та віце-канцлером Істрополітанської академії у Братиславі. Також він мав чин королівського лікаря.

7 лютого 1483 року у Римі вийшла його книга «Прогностична оцінка поточного 1483 року» (Iudicium pronosticon Anni MCCCCLXXX III) – перша відома друкована книга, написана українцем. Крім астрологічних прогнозів, тут були викладені відомості з географії, астрономії, метеорології, філософії. Цікаво, що автор подав визначені ним координати Вільнюса (Вільно), Дрогобича, Львова та низки міст Італії й Німеччини, а також певною мірою ознайомив європейців з країнами Східної Європи. Зокрема, у розділі «про становище Польщі» він підкреслює, що Львів і Дрогобич належать не до Польщі, а до Русі, під якою розуміє «Руське Королівство» — колишні володіння галицько-волинського короля Данила.

Деякі твори Юрія Дрогобича дійшли до нас у вигляді копій. Так, у Парижі збереглися копії двох астрологічних трактатів Юрія Дрогобича, а в Баварській бібліотеці в Мюнхені — його прогноз на 1478 рік, переписаний німецьким гуманістом Г. Шеделем.

Серед найвідоміших студентів Юрія Дрогобича був, ймовірно, майбутній видатний астроном Миколай Коперник.

Помер Юрій Дрогобич у м. Кракові 4 лютого 1494 року.

Його іменем названі вулиці у Дрогобичі, Львові, Калуші, Краматорську, Смілі, одна з дрогобицьких шкіл, та Львівський академічний обласний музично-драматичний театр у Дрогобичі. Також йому присвячена історична повість Ярослава Ісаєвича «Юрій Дрогобич» (1994), та оповідання “Дрогобицький звіздар” Ніни Бічуї. В 2011 році на фасаді Болонського університету було відкрито меморіальну дошку Юрію Дрогобичу. 20 вересня 1999р. у рідному місті видатного вченого епохи Відродження встановлено пам’ятник (на фото), який є першим монументом Юрію Дрогобичу у світі. Авторами пам’ятника є: скульпторка Теодозія Бриж, архітектори Євген Безніско та Петро Сметана. На думку фахівців, це один з найкращих пам’ятників історичним постатям середньовіччя.

Музей “Дрогобиччина”

Перейти до вмісту