У Дрогобичі вшанували роковини депортації українців із західних земель на схід

15 Вересня 10:51

Вчора, 14 вересня, у фойє Народного дому відбувся вечір-пам’яті роковин депортації українців із західних земель на схід у 1944-1951-их роках.

На заході згадували історію переселення депортованих українців, а саме примусового виселення автохтонних українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини.

У той період, за даними Українського інституту національної пам’яті, позбавили домівок близько 700 тисяч українців.

Процес депортації українців у 1944-1951 роках мав форму військових операцій проти мирного населення, супроводжувався грубим порушенням основних прав і свобод людини та громадянина, повною забороною повернення на рідні землі, вилученням майна, безальтернативним закріпленням за новими місцями поселення, залишати які було заборонено, обмеженням політичних, соціальних, економічних і культурних прав, що призвело до руйнування української культурної та історичної спадщини, поставило під загрозу знищення низки етнографічних груп українського народу.

Депортація мала на меті призупинення тисячолітнього існування найзахіднішої гілки українства.

Захід пам’яті традиційно розпочали хвилиною мовчання. Відтак начальник Управління культури та розвитку туризму Володимир Ханас виступив перед присутніми та нагадав історичні події того часу та історії насильницької депортації українських сімей, які мріяли повернутись додому.

Моя сім’я відчула цю трагедію виселення на власному досвіді. Дуже чітко пам’ятаю ті історії, які переказувала мені моя бабуся. Тоді всі зрозуміли, що той етноцид, який було влаштовано щодо нашого народу – буде продовжуватись і надалі, допоки буде існувати українська нація. Сьогодні наш народ переживає ті ж випробовування. Коли етнічно знищуються цілі території нашої України. Війна триває вже тисячоліттями. І зараз ми маємо зробити все, щоб на нашому поколінні вона завершилась нашою перемогою Щоб ніяка російська орда не знищувала нас. Або зараз ми переможемо, або будемо знову переживати те, що пережили наші предки – виселення, репресії, винищення не лише наших територій, але й нас, як нації, – звернувся до присутніх Тарас Кучма.

На завершення Заслужений Прикарпатський ансамбль пісні та танцю України «Верховина» виконав музичні композиції за мотивами бойківських пісень.

Перейти до вмісту