Звільнення працівників під час карантину, – роз`яснення фахівців

18 Травня 17:04

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 №211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19»  у редакції від 16.03.2020 №215, на всій території України введено карантин з метою зменшення ризику розповсюдження коронавірусу COVID-19.

У зв’язку з цим до сектору з питань Дрогобицької міської ради надходять численні звернення стосовно правомірності звільнення працівників під час карантину.

Статею 36 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП України) передбачено що підставами припинення трудового договору є угода сторін; закінчення строку дії трудового договору; призов або вступ працівника на військову службу, направлення на альтернативну (невійськову) службу, крім випадків, коли за працівником зберігаються місце роботи та посада; переведення працівника за його згодою на інше підприємство, в установу, організацію або перехід на виборну посаду; відмова працівника від переведення на роботу в іншу місцевість разом із підприємством, установою, організацією, а також відмова від продовження роботи у зв’язку зі зміною істотних умов праці тощо.

Відповідно до cт. 1 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» карантин – це адміністративні та медико-санітарні заходи, що застосовуються для запобігання поширенню особливо небезпечних інфекційних хвороб.

Враховуючи викладене, запровадження карантину не є підставою для звільнення працівника.

У разі примусу працівника написати заяву на звільнення з роботи за власним бажанням або за угодою сторін, незалежно від введення карантину та обмежувальних заходів, – дії роботодавця є не законними. За таких обставин працівник має право звернутися до правоохоронних органів з повідомленням про порушення його прав у порядку ст.172 Кримінального кодексу України. Незаконне звільнення працівника з роботи з особистих мотивів, а також інше грубе порушення законодавства про працю – караються штрафом до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, або виправними роботами на строк до двох років.

Разом з тим, якщо роботодавець і працівник дійшли згоди, то трудовий договір у будь-який час може бути припинений за угодою сторін або за власним бажанням працівника.

Сектор з питань праці ДМР

Чат-бот Гаряча лінія