«ВПЕРЕД ЖЕ, БРАТТЯ!    НАШ ПРАПОР МАЄ…!»

2 Квітня 10:19
«ВПЕРЕД ЖЕ, БРАТТЯ!
  НАШ ПРАПОР МАЄ…!»
Другого квітня 1990 року – особливий, знаковий день для дрогобичан: цього дня над міською ратушею Дрогобича, ВПЕРШЕ В УКРАЇНІ, замайорів синьо-жовтий стяг!
        Хоч ця вікопомна подія сталася рівно 31 рік тому, дрогобичани з гордістю та особливим пієтетом згадують і цей час, і кожного, хто карбував тоді історію рідного краю, а, значить, і історію України.
…Ми – прапороносці! «Ми були першопрохідцями, адже на свій страх і риск, демонтувавши прапор уересерії, встановили на флагштоці ратушної вежі єдиний український синьо-жовтий стяг! НЕ ПОРЯД з прапором радянської колоніальної країни, як це було зроблено в деяких інших містах, а ОКРЕМО, як символ Свободи», – згадував голова міської ради Дрогобича Першого демократичного скликання Мирослав Глубіш.
Наступного дня синьо-жовте знамено замайоріло над Львівською ратушею, а відтак естафету національного духу підхопили усі міста і села волелюбної України. Над Верховною Радою України національний прапор розвіявся аж 28 січня 1992 року.
…Щороку у Дрогобицькій міській та Дрогобицькій районній радах відбуваються урочисті сесії, присвячені підняттю національного прапора у Дрогобичі 2 квітня 1990 року, адже саме сесія Дрогобицької міської ради ПЕРШОГО ДЕМОКРАТИЧНОГО СКЛИКАННЯ прийняла Положення про Національну символіку, чим узаконила синьо-жовтий стяг і герб-тризуб як національні символи.
 …Другого квітня 1990 року замість демонтованого прапора УРСР наші краяни підняли над Ратушею Національний синьо-жовтий стяг. Ця воістину історична подія сталася о 13 годині 15 хвилин, зразу ж після того, як прапороносці у багатотисячній колоні урочисто пронесли пошите на тодішній швейній фабриці Дарією Глушко та Орестом Білим це величезне синьо-жовте знамено.
 …На велелюдній площі перед міською радою вишикувались прапороносці Мирослав Глубіш, Володимир Бунь, Тарас Бунь, Михайло Белей, Михайло Харів, Іван Николь, Ярослав Візор, Ігор Проскурняк. У колоні за ними, взявшись тісно під руки, – Оляна Калат, Віра Байса, Зеновій Бервецький, Богдана Борис-Огродник, депутати міської ради… Священники о.Іван Гринчишин, о.Мирон Бендик  окропили свяченою водою прапор, присутніх… Історичні світлини Ярослава Гайгеля зафіксували найщемніші події того вікопомного часу, зокрема і чотирьох відчайдухів на вежі ратуші, – Ярослава Візора, Івана Николя, Тараса Буня та Ігоря Проскурняка, який, власне, через люк у куполі вежі демонтував радянський та закріпив український національний прапор.
У другій половині дня 2 квітня 1990 року синьо-жовте знамено замайоріло над Дрогобицькою районною радою. За рішенням сесії почесну місію підняття прапора здійснили Роман Пильо, Олександр Крамарець, Володимир Стецівка.
Тогочасні світлини фотодокументальної виставки «Дрогобич, 2 квітня 1990 року. Як це було…», яка нині експонується в історичному відділі музею «ДРОГОБИЧЧИНА», а чорно-білі особливо, передають всю гаму емоцій 31-річної давності, та фіксують ті історичні події, які стали підвалинами Української Незалежності.
Марія Головкевич, старший науковий працівник музею “Дрогобиччина”.
Чат-бот Гаряча лінія