УПСЗН: Щодо програми житлових субсидій

0:00 29 Травня 2017

З метою удосконалення та підвищення ефективності програм соціальної підтримки населення з оплати житлово-комунальних послуг постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.2016р. №319 унесено зміни до механізму надання пільг і субсидій. Відповідні зміни напрацьовані за результатами надання субсидій у минулому опалювальному періоді.

Змінами визначено, що громадянам, які мають пільги на оплату житлово-комунальних послуг і звертаються за субсидією, відповідні пільги на період одержання субсидії не нараховуються. Це не призвело до зменшення рівня соціального захисту населення, оскільки субсидії розраховуються з урахуванням пільг на оплату послуг й обсяг обов’язкового платежу за послуги залежить лише від доходів сім’ї.

Слід відмітити посилення соціальної підтримки окремих категорій населення, зокрема дитячих будинків сімейного типу і прийомних сімей та внутрішньо переміщених осіб, оскільки під час призначення субсидії до їхнього сукупного доходу не враховують відповідно державну соціальну допомогу на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Водночас громадяни, яким призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, зобов’язані щомісячно сплачувати вартість фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії.

Якщо громадянин, якому призначено субсидію, не сплачує вартості фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії, надання раніше призначеної субсидії припиняється за поданням житлово-експлуатаційних організацій, об’єднань (товариств) співвласників багатоквартирного будинку та організацій, що надають комунальні послуги з місяця, в якому надійшло таке подання.

Якщо через несплату громадянином вартості фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг припинено, громадянин набуває права на її призначення на наступний період після подання документів, що підтверджують погашення заборгованості, яка виникла за період одержання субсидії.

Отже впроваджені заходи надали можливість створити надійну систему соціальної підтримки з оплати житлово-комунальних послуг для найменш захищених категорій населення. При цьому середній відсоток обов’язкового платежу для сімей, що одержують житлові субсидії, становить близько 10% сукупного доходу.

З метою підвищення ефективності програми житлових субсидій 26 квітня 2017р. було ухвалено постанову Кабінету Міністрів України №300 (набрала чинності з 1 травня 2017р.) яка передбачає такі зміни.

Щодо періоду врахування доходів для призначення субсидії та порядку отримання інформації про доходи

Передбачено врахування доходів для призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за чотири квартали, місяця, попереднього до того, з якого призначається субсидія. Тобто для розрахунку субсидії на наступний період у травні для домогосподарств, які одержували субсидію в попередньому періоді, враховуються доходи за період з квітня попереднього року до березня поточного року включно.

Таким чином, ураховуватимуться більш актуальні доходи, а не за попередній календарний рік.

Інформація про нараховані суми доходів отримуватиметься, як і раніше, від органів ДФС України. Крім того, запроваджується обмін інформацією на центральному рівні з Пенсійним фондом України з Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Слід звернути увагу, що змінюється період одержання доходів лише для призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг. Під час призначення субсидії для відшкодування витрат на придбання твердого палива і скрапленого газу та субсидії для відшкодування витрат на придбання твердого палива, скрапленого газу й оплату житлово-комунальних послуг ураховуються доходи за попередній календарний рік.

Монетизація залишків невикористаних коштів субсидії на опалення

Невикористані суми субсидії для відшкодування витрат на оплату послуг з газо- та електропостачання для індивідуального опалення в обсягах, що не перевищують вартості 100 м.куб. природного газу або вартості 150 кВт год. електричної енергії, відтепер не залишатимуться на рахунках одержувачів в організаціях, а перераховуватимуться на особовий рахунок одержувача субсидії в банківській установі або виплачуватимуться через поштові відділення.

Списки осіб, у яких зазначаються відповідні суми невикористаної субсидії, подаються до 1 червня управлінню соціального захисту населення підприємствами-надавачами послуг.

Управління соціального захисту населення має повідомити зазначених осіб про потребу подання до 1 вересня заяви, в якій зазначається спосіб виплати (банк або пошта) та потрібні реквізити, зокрема особовий рахунок одержувача в банківській установі.

Обрахування доходу для призначення субсидії

Районним державним адміністраціям, виконавчим органам міських, районних у містах рад або утвореним ними комісіям надано право ухвалювати рішення щодо врахування під час призначення субсидії фактичних розмірів доходів для працездатних громадян, середньомісячний сукупний дохід яких менший від прожиткового мінімуму і які не одержують жодного з видів доходів, зазначених в абзаці четвертому п.12 Положення.

Призначення субсидії за наявності заборгованості з оплати послуг

Під час призначення субсидії на наступний термін ураховуватиметься наявність простроченої понад два місяці заборгованості з оплати послуг. Інформацію про суму такої заборгованості надаватимуть підприємства-надавачі послуг на запит органу соціального захисту населення (п. 13 Положення).

За наявності такої заборгованості субсидія на наступний термін не призначається, про що управління соціального захисту населення має поінформувати громадянина. Якщо впродовж двох місяців з дати інформування громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, субсидія призначається з дати закінчення дії попередньої субсидії, в іншому випадку- з місяця, в якому громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору. Такий термін може бути продовжений на підставі рішення комісії за наявності поважних причин.

Призначення субсидії за зареєстрованим місцем проживання

У разі реєстрації місця перебування особи субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення на термін, що не перевищує шести місяців з дати реєстрації місця перебування. На наступний строк субсидія призначається за особистим зверненням громадянина після продовження реєстрації місця перебування.

Щодо повернення залишків невикористаних сум субсидій

Постановою передбачено повернення до державного бюджету після закінчення опалювального сезону надавачами послуг сум невикористаних субсидій на оплату послуг з централізованого постачання холодної та гарячої води і водовідведення за термін одержання останньої субсидії конкретним одержувачем.

Зміни до соціальних нормативів

Унесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014р. №409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» щодо встановлення соціальної норми житла для домогосподарств, що складаються з однієї-двох непрацездатних осіб у розмірі 75 м.кв. на домогосподарство. При цьому комісії матимуть право, як і раніше призначати субсидію на понаднормову площу.

Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької міської ради

Перейти до вмісту