Тарас Кучма: Інформація про знищення Дрогобицької гімназії або ліквідацію її статусу — заполітизовані чутки

0:00 18 Червня 2017

Звернення міського голови Дрогобича Тараса Кучми щодо ситуації, яка склалася у відносинах між Дрогобицькою гімназією та відділом освіти виконавчого комітету Дрогобицької міської ради

Шановні вчителі гімназії, шкіл, дорога дрогобицька громадо!

Від початку тижня на адресу Дрогобицької міської ради надходять звернення вчителів гімназії з вимогами дофінансувати поділи класів у Дрогобицькій гімназії при вивчення математики та української літератури, який на даний час існує. Окрім звернення надходять також і листи-попередження про пікетування міської ради, які вже відбувалися три дні поспіль. Пікети відбуваються під лозунгами: «Владо, почуй нас та збережи гімназію», «Большевики теж закривали гімназії» та інші.

Я відкрито заявляю, що подібні дії є свідомою маніпуляцією думкою громади міста з боку адміністрації закладу. Дрогобицька гімназія є одним із найкращих навчальних закладів нашого міста і навіть у найскрутніші часи фінансування освіти вживаються всі можливі заходи задля збереження її рівня та статусу. Оскільки ніхто не має права руйнувати те, що будувалося десятиріччями колективом гімназії, учнями та батьками.

Зараз адміністрацією гімназії активно поширюється інформація, що керівництво міста намагається закрити гімназію, понизити її рівень та зрівняти зі звичайною школою. Тому тут важливо роз’яснити ситуацію. Єдиний аргумент, на якому спекулює Дрогобицька гімназія, — це начебто скасування Дрогобицькою міською радою поділу класів, передбачених Статутом гімназії, при вивченні математики та української літератури та відмові у їх фінансуванні. Проте рішення про відсутність фінансування поділу класів при вивченні вище вказаних предметів обґрунтоване чинним законодавством. Тому, відділ освіти, як держаний орган, повинен керуватися чинним законодавством  України, а не Статутом, на який посилаються вчителі гімназії. Відтак відділ освіти немає права витрачати державні субвенційні кошти на фінансування поділу класів.

Проте цілком зрозуміло, що при поділі класів ефективність вивчення математики та української літератури була б, мабуть, кращою. Сьогодні у міському бюджеті недостатньо кількості коштів, щоб оплатити повністю поділ класів, бо наявна значна недофінансованість державою медицини (дефіцит якої сьогодні становить 36 млн грн), також з місцевого бюджету ще необхідно виділяти кошти на виплату заробітної плати медикам, фінансувати інші галузі. Тому дофінансувати освіту з місцевого бюджету можливості немає. Єдиний варіант — це обділити інші навчальні заклади міста та дофінансувати поділ класів у гімназії, шляхом перерозподілу коштів виділених на освіту з місцевого бюджету. Але таке рішення є неприпустимим, бо кошти між навчальними закладами потрібно розприділяти рівномірно, а не обділяти всіх заради одного. Варто зазначити, після низки нарад вчителям гімназії було запропоновано компромісне вирішення проблеми — призначити щомісячну оплату кожному гімназисту в розмірі 70 гривень, а з міського бюджету забезпечити кошти на оплату за навчання дітей соціальних категорій — станом на той час 132 особи. Подібна практика застосовується у Львівських гімназіях при значно більшій наповненості міського бюджету, ніж у Дрогобичі. Тоді ж міською радою гімназії було виділено 135 тис грн, розраховуючи на те, що вдасться досягнути компромісу: вчителям повернуть бажану ними 20% оплату за престижність і поділ класів існуватиме. Також наголошуємо, що при теперішній оплаті 11% за престижність праці вчителю української мови у гімназії без зняття податків йому нараховується 10303 грн., а у школах — 9900 грн. У випадку, якщо доплата за престижність праці у гімназії становитиме 20%, то їх оклад відрізнятиметься ще на 1000 гривень від працівників інших навчальних закладів.

Проте після виділення міською радою додаткових 135 тис грн, адміністрація гімназії відхилила компромісну пропозицію і, більше того, без альтернативних пропозицій з їхнього боку, колектив вдався до влаштування пікетів та маніпулювання думкою громадськості.

Вважаємо, якщо б адміністрація гімназії ставила собі за мету, без будь-яких амбіцій, зробити все можливе для розподілів класів, то, мабуть, обрала б інші цивілізовані механізми вирішення проблеми: створення петиції, яка б після отримання необхідної кількості голосів громадськості, була б винесена на розгляд під час засідання сесії міської ради або ініціювання створення спеціальної комісії у складі дирекції шкіл, представників бюджетної сфери  та керівництва міста, задля розробки, припустимо, спеціальної програми підвищення якості освіти у всіх школах міста. У межах такої програми вдалося б визначити пріоритетні напрямки у сфері освіти Дрогобича: особливості виплати відсотків престижності вчителям, особливості поділу класів і головне — розподіл коштів міського бюджету, який повинен чітко фінансувати всі підпорядковані галузі міста. Після затвердження такої програми керівництво міста було б зобов’язане виконати всі умови зазначені в ній.

Проте адміністрація закладу обрала інший шлях — збурення нечисельної кількості батьків, вчителів та учнів закладу, влаштовуючи пікети під неправдивими лозунгами. Бо навіть скасування поділу класів при вивченні математики та української літератури не означає її закриття.

На сьогоднішній день справа про позивання Дрогобицької гімназії до відділу освіти та міської ради перебуває у суді. Тому, доцільно було б дочекатися рішення суду і вже опісля приймати певні рішення.

Вважаю, за винесеним рішенням суду одна із сторін повинна понести відповідальність: у разі визнання рішенням суду дій відділу освіти неправомірними, начальник відділу освіти Петро Сушко повинен скласти повноваження, як посадовець, який не забезпечив виконання розпорядження чинного  Законодавства України; у разі визнання дій Дрогобицької гімназії на чолі з директором Іваном Лепким неправомірними — такими, які безпідставно та неправдиво збурили громаду, то останній повинен піти у відставку.

На мою думку, це буде справедливе рішення по відношення до громади міста та ситуації, яка склалася, наголошую, у стосунках між колективом гімназії та відділом освіти виконавчого комітету Дрогобицької міської ради.

Міський голова Дрогобича Тарас Кучма

Перейти до вмісту