Положення про порядок встановлення пам’ятних знаків, меморіальних та анотаційних таблиць у місті Дрогобичі

0:00 22 Листопада 2017

Положення про порядок встановлення пам’ятних знаків, меморіальних та анотаційних дощок у місті Дрогобичі

(Із змінами, внесеними згідно з рішенням сесії Дрогобицької міської ради від 20.10.2017р. № 902)

ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

1.1. Пам’ятні знаки, меморіальні та анотаційні дошки є архітектурно-скульптурними творами малої форми, які встановлюються на фасадах будівель з метою вшанування пам’яті видатних історичних подій і осіб.

Суть події або заслуги особи відображається в художньо виконаному на меморіальній дошці лаконічному тексті – написі. Написи на пам’ятних знаках, меморіальних,   анотаційних  дошках подаються українською мовою в простій, стислій формі без скорочень. Написи на меморіальних, анотаційних дошках, пов’язаних з життям та діяльністю діячів інших національних культур, можуть також дублюватися мовою народу, до якого належить особа, пам’ ять  якої  увічнюється.

У композицію меморіальної дошки може бути включене скульптурне портретне зображення і елементи тематичного декору.

Меморіальні та анотаційні дошки і знаки виготовляються з довговічних матеріалів (природний камінь або метал) за погодженим у визначеному цим Положенням порядку художньо-архітектурним проектом.

Виготовлення та встановлення пам’ятного знаку, меморіальної, анотаційної дошки  здійснюється за рахунок коштів організації-замовника, бюджетних коштів, інших установ, благодійних внесків,  інших не заборонених чинним законодавством джерел.

1.2. Це Положення визначає:

– критерії, що є підставами для ухвалення рішень про вшанування пам’яті видатних подій в історії міста, а також видатних людей, які зробили вагомий особистий внесок у розвиток міста, та життя і діяльність яких тісно пов’язані з історією міста, шляхом встановлення меморіальних дощок і знаків;

– порядок розгляду клопотань і ухвалення рішень щодо встановлення меморіальних дощок та знаків;

– правила встановлення і збереження меморіальних та анотаційних дощок і знаків;

– порядок обліку меморіальних дощок і знаків та відповідальність за їх стан.

ІІ. ПІДСТАВИ ДЛЯ ПРИЙНЯТТЯ РІШЕНЬ ПРО ВШАНУВАННЯ ПАМ’ЯТІ ШЛЯХОМ ВСТАНОВЛЕННЯ МЕМОРІАЛЬНИХ ТАБЛИЦЬ І ЗНАКІВ

2.1. При прийнятті рішення про вшанування пам’яті видатних діячів і подій шляхом встановлення меморіальних дощок чи пам’ятних знаків беруться до уваги:

– значущість події в історії міста Дрогобича;

– наявність офіційно визнаних досягнень особи в державній, громадській, політичній, військовій, виробничій і господарській діяльності, в науці, техніці, літературі, мистецтві, культурі і спорті;

– підтвердження історико-архівними і нагородними документами заслуг особи перед містом і Україною в певній сфері;

– довготривале постійне проживання і робота в місті Дрогобичі.

III. ПОРЯДОК РОЗГЛЯДУ КЛОПОТАНЬ ТА УХВАЛЕННЯ РІШЕНЬ ПРО ВСТАНОВЛЕННЯ ПАМЯТНИХ ЗНАКІВ, МЕМОРІАЛЬНИХ ТА АНОТАЦІЙНИХ ТАБЛИЦЬ.

3.1. Питання вшанування пам’яті шляхом встановлення пам’ятних знаків, меморіальних та анотаційних дощок розглядає Комісія ради з питань освіти, культури, молодіжної політики, сім’ї, спорту, туризму, інформації (далі – Комісія).

3.3. На засіданнях Комісії за запрошенням голови комісії можуть бути присутніми представники громадськості, засобів масової інформації, депутати міської ради, фахівці.

Засідання Комісії проводяться по мірі надходження заяв.

Засідання комісії вважається правочинним, якщо на ньому присутні не менше половини членів комісії. Засідання комісії протоколюється.

Голова комісії керує роботою Комісії, головує на засіданнях та підписує протокол засідання..

3.4. Право подачі клопотання належить державним організаціям, установам, закладам, підприємствам, місцевим осередкам політичних партій, творчих спілок, громадських об’єднань і трудових колективів.

Клопотання родичів і інших фізичних осіб Комісією не розглядаються.

3.5. Перелік документів, що подаються на розгляд Комісії:

– клопотання організацій;

– історична або біографічна довідка;

– копії архівних, нагородних документів, що підтверджують достовірність і значущість події або заслуги особи, пам’ять про яку увічнюється;

– пропозиції щодо ескізу пам’ятного знаку, меморіальної дошки (текстова або з барельєфом) і тексту напису;

– довідка житлово-експлуатаційних організацій з вказівкою періоду проживання особи, на честь якої встановлюється меморіальна дошка;

– письмове зобов’язання організації, яка порушує клопотання про фінансування робіт по художньо-архітектурному проектуванню, виготовленню, встановленню і технічному забезпеченню урочистого відкриття меморіальної дошки;

– лист-погодження органу охорони культурної спадщини, якщо будівля занесена до реєстру пам’яток архітектури, чи пам’ятний знак встановлюється в охоронній зоні;

– лист-згода власника (балансоутримувача) будівлі, на якій має бути розміщено меморіальну дошку, якщо будівля не є об’єктом комунальної власності міста.

3.7. За результатами розгляду клопотань Комісія може прийняти такі рішення:

– підтримати клопотання і звернутися з пропозицією доручити відповідним виконавчим органам міської ради здійснення контролю і надання консультативно-методичної допомоги в організації художньо-архітектурного проектування, виготовлення, встановлення і технічного забезпечення урочистого відкриття меморіальної дошки за рахунок коштів організації, яка порушила клопотання;

– перенести розгляд клопотання на термін, визначений Комісією, у зв’язку з необхідністю отримання додаткових відомостей і документів або з інших причин, встановлених Комісією;

– рекомендувати організації, яка порушила клопотання, вшанувати пам’ять про подію або особу в іншій формі (у формі скульптурного портрета, бюста, тематичної композиції в інтер’єрі будівлі або на закритій території);

– мотивовано відхилити клопотання.

3.8. Рішення приймається більшістю голосів членів Комісії, які присутні на засіданні, відкритим голосуванням і відображається в протоколі.

3.9. Після затвердження протоколу засідання Комісії письмові повідомлення про рішення Комісії направляються організаціям,  які порушили клопотання.

3.10. Ескіз та місце встановлення пам’ятного знаку, меморіальної (анотаційної) дошки повинні бути погоджені архітектурно-містобудівною радою м. Дрогобича.

3.11. Комісія має право також ініціювати та рекомендувати встановлення меморіальних (анотаційних) дощок та інших пам’ятних знаків із увічнення пам’яті видатних осіб і вшанування визначних історичних подій, що відбулися в місті, за рахунок коштів міського бюджету в рамках відповідних цільових програм.

3.12. На підставі пропозицій комісії сесія міської ради приймає остаточне рішення про встановлення пам’ятного знаку чи меморіальної (анотаційної) дошки.

Проекти рішень міської ради щодо встановлення пам’ятних знаків готує  відділ містобудування та архітектури, щодо встановлення меморіальних та анотаційних дощок – відділ культури та мистецтв виконавчих органів Дрогобицької міської ради.

ІV. ПРАВИЛА ВСТАНОВЛЕННЯ ПАМЯТНИХ ЗНАКІВ, МЕМОРІАЛЬНИХ ТА АНОТАЦІЙНИХ ТАБЛИЦЬ

4.1. Меморіальні (анотаційні) дошки встановлюються не раніше ніж через 1 рік після історичної події або смерті особи, пам’ять про яку увічнюється.

Обмеження щодо термінів встановлення пам’ятних знаків, меморіальних (анотаційних) дощок не поширюються на осіб, удостоєних звання «Герой України», «Почесний громадянин міста».

4.2. В межах міста може бути встановлена тільки одна меморіальна дошка – за місцем роботи або проживання особи, або на  місці, пов’язаному з відповідною історичною подією.

4.3. Якщо пам’ять особи вже вшановано в інших формах (присвоєно ім’я особи установі, названо на його честь вулицю, сквер, встановлено пам’ятник, бюст), меморіальні дошки не встановлюються, за винятком історичних подій.

4.4. У разі встановлення меморіальних  та анотаційних таблиць у місті Дрогобичі різними мовами, перший напис повинен бути державною мовою.

V. ПОРЯДОК ЗБЕРЕЖЕННЯ ПАМЯТНИХ ЗНАКІВ, МЕМОРІАЛЬНИХ ТАБЛИЦЬ.

5.1. Після встановлення меморіальна дошка є невід’ємним художньо-архітектурним елементом будівлі.

5.2. Відповідальність за збереження, санітарний та естетичний стан пам’ятних знаків, меморіальних, анотаційних дощок покладається на балансоутримувачів  відповідних об’єктів за рахунок власних коштів.

5.3. У разі потреби демонтажу меморіальних дощок організація – балансоутримувач письмово повідомляє про це Департамент міського господарства, після чого:

– при знесенні будинку здійснює демонтаж меморіальних дощок за рахунок власних засобів і передає по акту на зберігання КП «Комбінат міського господарства»;

– при ремонті і реконструкції будівлі здійснює демонтаж, забезпечує збереження меморіальних дощок і після закінчення робіт відновлення на колишнє місце згідно художньо-архітектурному проекту, затвердженого містобудівною радою при виконавчому комітеті Дрогобицької міської ради за рахунок власних засобів.

5.4. Контроль за збереженням меморіальних дощок здійснюють органи і організації, що забезпечують збереження житлового фонду і правопорядок на території міста у встановленому законом порядку та головний спеціаліст з питань охорони культурної спадщини

VІ. РЕЄСТР ПАМ ЯТНИХ ЗНАКІВ, МЕМОРІАЛЬНИХ ТА АНОТАЦІЙНИХ ДОЩОК.

6.1. Реєстр пам’ятних знаків, меморіальних (анотаційних) дощок складає  головний спеціаліст з питань охорони культурної спадщини.

Реєстр має містити:

–  копію рішення про встановлення пам’ятного знаку,  меморіальної дошки;

–  копію затвердженого тексту напису;

–  копію затвердженого ескізу (проекту);

–  фото;

–  відомості про автора, розміри та матеріал;

–  відомості про балансоутримувача.

6.2. Інвентаризація пам’ятних знаків, меморіальних (анотаційних) дощок проводиться не рідше одного разу на 5 років.

6.3. Пам’ятні знаки, меморіальні (анотаційні) дошки потенційно є складовою частиною об’єкту культурної спадщини (пам’ятки історії). Меморіальні дошки можуть бути визначені також окремо пам’ятками монументального мистецтва (якщо дошка має високу художню цінність) у порядку, визначеному чинним законодавством.

 

Перейти до вмісту