Охорона культурної спадщини: важливість та відповідальність — підсумки сьогоднішньої зустрічі-семінару у Дрогобицькій Ратуші. ФОТО

0:00 16 Листопада 2017

У четвер, 16 листопада, у Дрогобицькій міській раді відбулася зустріч-семінар з питань охорони культурної спадщини із власниками (користувачами) пам’яток архітектурної спадщини та представниками громади міста Дрогобича.

Розпочалася зустріч з представлення заступником міського голови Дрогобича Василем Качмарем запрошених спікерів. Відтак спікерами семінару-зустрічі виступили: Галина Луцька — головний спеціаліст з питань охорони культурної спадщини відділу культури та мистецтв Дрогобицької міської ради, Роман Книш — головний спеціаліст відділу охорони історичних пам’яток департаменту архітектури та розвитку містобудування ЛОДА, Юрій Кравчук — провідний спеціаліст спеціаліст відділу охорони історичних пам’яток департаменту архітектури та розвитку містобудування ЛОДА, Андрій Левик — колишній керівник органу охорони культурної спадщини Львівської міськради та ЛОДА, головний редактор журналу «Наша спадщина».

Відтак про діяльність у сфері збереження архітектурної спадщини у Дрогобичі доповіла Галина Луцька, яка розповіла про співпрацю з громадською ініціативою «БерегТи». Також посадовець перелічила основні пам’ятки архітектурної спадщини, які є гордістю міста та потребують пильної уваги і фінансування для реставрації. Зокрема серед таких пам’яток є церкви Святого Юра та Чесного Хреста, костел Святого Варфоломія з дзвіницею та шпихлір. Станом на сьогодні у Церкві Святого Юра та у дзвіниці костелу тривають реставраційні роботи. Інші об’єкти потребують реставрації.

Роман Книш у своїй доповіді наголосив на важливості відповідного ставлення до об’єктів культурної спадщини. Також він зазначив, що охорона культурної спадщини є одним з пріоритетних напрямів держави, однак існують проблеми з фінансуванням. Серед числа архітектурних пам’яток Львівщини є церква Святого Юра, яку віднесено до об’єктів ЮНЕСКО, окрім цього це відомий туристичний об’єкт, — підкреслив Роман Книш.

Відтак Роман Книш розповів, що пам’ятки культурної спадщини, окрім археологічних, можуть перебувати у приватній, комунальній та державній власності. Щодо реставрації цих об’єктів, то було продемонстровано декілька фото з об’єктами, при реконструкції яких було порушено норми: неправильне використання матеріалів та порушення технічної документації, відхилення від будівельних норм. Ще однією з проблем сьогодення було продемонстровано сучасні архітектурні об’єкти у історичних частинах міст, неправильне оформлення вивісок та зовнішньої реклами.

Відтак Роман Книш наголосив, що при таких порушеннях передбачено притягнення власника до відповідальності та складання на нього адміністративного протоколу. Такі протоколи мають повноваження складати представники відповідних структурних підрозділів органів місцевого самоврядування, а також працівники МВС, тобто Національної поліції. Відтак за наслідками вчинених дій порушника притягують до відповідальності за статтею 44 Закону України «Про охорону культурної спадщини» або ж статтею 298 Кримінального кодексу України.

З цього приводу Василь Качмар запропонував присутнім провести окремий тренінг щодо боротьби з порушниками, за участю представників відповідних структурних підрозділів обласного та місцевого рівнів. Юрій Кравчук поінформував присутніх про виготовлення облікової документації пам’яток архітектури. Андрій Левик акцентував увагу учасників семінару на важливості архітектурних пам’яток як туристично-привабливих об’єктів, збереження та популяризація яких призведе до збільшення потоку туристів та фінансових надходжень до місцевого бюджету.

Також Андрій Левик, розповідаючи про дозвільні документи, зауважив, що з огляду довготривалості процедур оформлення документації, необхідно здійснити передачу органами центральної влади на місця відповідні повноваження.

«В такому випадку місцеві органи влади нестимуть відповідальність за надані дозволи і те, що відбувається з пам’ятками архітектури. Більше того, посилиться контроль з боку громади», — наголосив Андрій Левик.

На завершення семінару учасники та спікери обмінялися запитаннями та відповідями.

Відтак Василь Качмар звернув увагу представникам відділу культури на виконанні доручення щодо передачі матеріалів проведеної інвентаризації пам’яток архітектури у правоохоронні органи.

Опісля посадовець подякував присутнім за участь у семінарі-зустрічі. Особливу подяку посадовець виголосив представникам громадської ініціативи «БерегТи» за те, що активно долучаються до вирішення проблеми збереження архітектурної спадщини у Дрогобичі, зокрема, за розробку і виготовлення відповідних інформаційних таблиць.

«Завжди наголошую: не ми будували і не нам знищувати. Навпаки, ми повинні зберегти те, що маємо і примножити більше для наших нащадків», — резюмував Василь Качмар.

Перейти до вмісту