Культура: У Дрогобичі працюють над збереженням об`єктів культурної спадщини міста

0:00 31 Січня 2018

У п`ятницю, 26 січня,  за ініціативи заступника міського голови Василя Качмара у Дрогобицькій Ратуші відбулася чергова нарада з охорони культурної спадщини.

Начальник відділу культури та мистецтв ДМР Олег Яводчак ознайомив присутніх з планом роботи галузі та фінансуванням у 2018 році. Одним із напрямків є популяризація об’єктів культурної спадщини. З цією метою у першому кварталі заплановано випуск науково-популярного видання – журналу «Наша спадщина» ГС «Західноукраїнська спілка музеїв». Цей номер буде присвячено збереженню культурної спадщини міста Дрогобича та Дрогобицького району.

Зазначив про необхідність виділення коштів міською радою для співфінансування з метою включення наших об’єктів культурної спадщини в обласну Програму «Охорона і збереження культурної спадщини Львівської області на 2018 – 2020 роки» у 2018 р. Відповідне звернення скеровано до Департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА.

За проведену роботу у 2017 р. прозвітувала головний спеціаліст з питань охорони культурної спадщини Галина Луцька. Члени робочої групи  мали можливість ознайомитися з паспортами об’єктів культурної спадщини, які виготовлені у 2017 р. за кошти Дрогобицької міської ради в рамках виконання програми «Охорона та збереження культурної спадщини м. Дрогобича на 2016-2020 роки».

За ці кошти у минулому році ПП «Центр пам’яткоохоронних досліджень» виготовив 8 паспортів на пам’ятки архітектури місцевого значення: вул. І.Франка, 3, Т.Шевченка, 34, Площа Ринок, 3,4,5,6,7,8. Документація подана у Департамент архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА для розгляду на консультативній раді з метою внесення до Державного реєстру нерухомих пам’яток.

Облікова документація щойновиявленої пам’ятки історії «Міський християнський цвинтар на вул. Трускавецькій в м. Дрогобичі Львівської області 1790р. – ХХ ст.», виготовленої за кошти Дрогобицької міської ради у 2016р., подана до Міністерства культури України для внесення до Державного реєстру нерухомих пам’яток. Є офіційна відповідь Мніністерства культури щодо внесення об’єкту до проекту наказу Міністерства.

Для об’єктів на вул. І.Франка,24, вул. Лесі Українки, 46, вул. І.Мазепи,1, Площа Ринок,15 виконано акти технічного стану, охоронні договори та фотофіксацію, які подано на затвердження до департаменту архітектури та розвитку містобудування ЛОДА.

Зазначено, що у межах виконання «Програми охорони і збереження культурної спадщини Львівської області на 2016– 2018 роки» виділено 250,0 тис. гривень для виготовлення проектно-кошторисної документації по реставрації церкви Воздвиження Чесного Хреста. Виконано роботи по обмірах споруди. У 2017 р. розпочато першочергові протиаварійні роботи з укріплення дзвіниці церкви Воздвиження Чесного Хреста та реставраційні роботи по заміні гонту галереї церкви Святого Юра.

Продовжуються внутрішні реставраційні роботи у Синагозі – пам’ятці місцевого значення, за кошти іудейської громади.

Підготовлено пакети документів та рішення сесій про встановлення меморіальних таблиць:

  • Олегові Ушневичу – Герою «Небесної Сотні», Герою України, на фасаді житлового будинку за адресою: вул. Володимира Великого,15;
  • о. Йосифу Левицькому, на фасаді гуртожитку на вул. Й. Левицького,2;
  • барельєфу Митрополитові Андрею Шептицькому, головний корпус ДДПУ ім. І.Франка на вул. І.Франка,24.

Відповідно до рішення міської ради встановлена меморіальна таблиця Праведнику Світу Гельмріху Ебергарду.

На радіо «Франкова земля», у пресі, на сайті Дрогобицької міської ради головним спеціалістом з питань охорони культурної спадщини надається інформація щодо пам’яток культурної спадщини міста Дрогобича та їх збереження, а також  начальником відділу у ЗМІ інформується про галузь культури та її перспективи на майбутнє. 16 листопада 2017р. проведено міську нараду-семінар з охорони культурної спадщини за участю представників Департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської облдержадміністрації.

Щомісяця проводяться наради з питань збереження культурної спадщини місті Дрогобича. У 2017 році проведено інвентаризацію пам’яток архітектури місцевого значення, виконано фото фіксацію об’єктів. За результатами інвентаризації подано відповідні звернення до правоохоронних органів щодо 17 споруд, які  втратили критерій пам’ятки.

У 2018 році буде продовжено роботи з виготовлення облікової документації, на що передбачено 50,0 тис грн Дрогобицькою міською радою.

Готується пакет документів про встановлення меморіальної таблиці вчительці-просвітянці Марії Чаповській на будівлі-пам’ятці за адресою: вул. І.Чмоли,9, ініціаторами є першокласники 44,47,50,53 років.

Пріоритетними напрямками є збереження (недопущення змін у конструкціях) пам’яток архітектури та щойновиявлених об’єктів культурної спадщини, комплексу споруд Дрогобицького Солевиварювального заводу, шпихліра- житниці, проведення археологічного дослідження центральної частини міста.

За ініціативи ГІ «БерегТи» будуть встановлені тимчасові охоронні таблиці на об’єктах культурної спадщини.

Зазначено, що задля збереження нашої спадщини необхідна співпраця всіх структурних підрозділів міської ради.

В ході наради директор музею «Дрогобиччина» зазначила про необхідність виділення коштів на реставрацію пам’ятки архітектури Палацу мистецтв (вул. Т.Шевченка,38), оскільки на об’єкт виготовлено ПКД, є експертиза проекту. Будівля є окрасою нашого древнього міста.

Краєзнавець Роман Пастух та директор КП “ТІЦ” Ігор Чава внесли низку цікавих пропозицій щодо випуску журналу «Наша спадщина».

Галина Луцька – головний спеціаліст з питань охорони культурної спадщини

 

Перейти до вмісту