Немає зла, щоб не вийшло на добре: 5 вересня сесія ДМР прийме рішення щодо місця облаштування Інклюзивно-ресурсного центру у Дрогобичі

31 Серпня 0:00

Інклюзивно-ресурсний центр — установа, що утворюється з метою забезпечення права дітей з особливими освітніми потребами віком від 2 до 18 років на здобуття дошкільної та загальної середньої освіти, в тому числі у професійно-технічних навчальних закладах, шляхом проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дитини (далі – комплексна оцінка), надання психолого-педагогічної допомоги та забезпечення системного кваліфікованого супроводження (крім вихованців дошкільних навчальних закладів (ясел-садків) компенсуючого типу, учнів спеціальних загальноосвітніх шкіл (шкіл-інтернатів).

Про це йдеться у Постанові Кабінету міністрів України №545 від 12 липня 2017. Також цією Постановою передбачено реорганізацію психолого-медико-педагогічних консультацій, які діяли до прийняття рішення про створення інклюзивно-ресурсних центрів.

У Дрогобичі про необхідність створення інклюзивно-ресурсного центру впродовж кількох останніх років клопочуть перед місцевим самоврядуванням громадські об’єднання, які працюють з особами особливими потребами. Відтак з 2017 року керівництвом міста Дрогобича, спільно з представниками громадських об’єднань, та структурних підрозділів ДМР розпочато процес створення Інклюзивно-ресурсного центру у Дрогобичі. Також створення інклюзивно-ресурсного центру було підтримано сесію Дрогобицької міської ради.

Першочергово інклюзивно-ресурсний центр планували облаштувати на базі вечірньої школи, приміщення якої розташоване на вулиці Івана Франка. Однак після обстеження цього приміщення спеціальною комісією, було вирішено облаштувати центр в іншому приміщенні, відповідно до вимог та потреб людей з особливими потребами. Основною причиною такого рішення є те, що приміщення вечірньої школи є пам’яткою архітектури місцевого значення, і на процедури погодження внесених корективів при плануванні капітального ремонту необхідно затрати до п’яти-шести місяців. Більше того, біля приміщення вечірньої школи немає належної території для паркування транспорту, який підвозитиме дітей та молодь з особливими потребами, а також можливості облаштування ігрових та спортивних майданчиків. Тому було прийнято рішення про пошук альтернативного приміщення.

Таким чином на розгляд сесії Дрогобицької міської ради було подано проект рішення про облаштування інклюзивно-ресурсного центру на базі ЗОШ №14. Проте ця пропозиція викликала обурення у батьків учнів школи.

23 серпня 2018 року обурені батьки завітали на сесію міської ради та висловили протест проти облаштування інклюзивно-ресурсного центру на базі ЗОШ №14. Одним із аргументів батьків було те, що з боку дирекції школи жодного роз’яснення ситуації не було надано, а в останні дні у навчальних класах, де навчалися учні, почали проводити роботи з облаштування центру. Заслухавши позицію батьків, міський голова Дрогобича Тарас Кучма протокольно доручив начальнику відділу освіти Петру Сушку спільно з дирекцією школи підготувати роз’яснення чому вчасно не було проведено роз’яснення серед батьків школярів ЗОШ №14.

Після набуття розголосу про ситуацію, яка склалася, думки громади міста Дрогобича з цього приводу розділилися: одні підтримують позицію батьків ЗОШ №14, більшість — категорично проти такого спротиву і підтримує позицію щодо інтеграції та спільного навчання дітей, незважаючи на стан здоров’я.

Зазначимо, схожа ситуація у Дрогобичі склалася навколо пропозиції облаштувати у будівлі колишньої лазні «Хвиля» центру для обслуговування безхатьків. Тоді також було «гаряче» у сесійній залі та певними особами було приведено низку заходів, які викликали спротив ідеї церкви облаштувати центр для безхатьків. Після таких дій керівництвом міста було прийнято рішення про передачу приміщення учасникам АТО.

«Створення інклюзивно-ресурсного центру та центру для обслуговування безхатьків — це дві добрі справи, які ми прагнули і прагнемо зробити для людей, які цього потребують. Однак чомусь і в першому і в другому випадку ми зіткнулися зі спротивом та протестами. Проте на противагу цим спротивам більшість мешканців міста підтримує добрі наміри щодо допомоги як безхатькам, так і дітям та молоді з особливими потребами. Тому напрошується висновок: кому вигідне оце підбурювання окремих мешканців Дрогобича і чому саме у цій частині міста виникають труднощі з реалізацією будь-яких проектів?

Сьогодні питання інклюзивно-ресурсного центру, як і питання пов’язане з приміщенням «Хвилі», вирішується. Чому вчасно не повідомили батьків ЗОШ №14 — це організаційне питання, і тут буде вжито відповідні дисциплінарні заходи по відношенню до відповідальних посадових осіб. Але не в тім справа, адже мова йде про святе — дітей та молодь з особливими потребами, яким ми повинні допомогти всім містом. Тому великим позитивом у цій ситуації, яка склалася, є те, що на адресу відділу освіти звернулися інші колективи шкіл — батьки та вчителі, які погодилися на розміщення інклюзивно-ресурсного центру. Проаналізувавши всі пропозиції, ми обрали п’яту школу і гадаю, що вже у середу, 5 вересня, нам спільно з депутатським корпусом вдасться прийняти рішення, і таким чином ми не лише допоможемо дітям та молоді з особливими потребами, а й сприятимемо розвитку школи та мікрорайону», — прокоментував міський голова Дрогобича Тарас Кучма.

У п’ятницю, 31 серпня, в ході прес-конференції щодо початку навчального року 2018-2019 р.р. начальник відділу освіти ДМР Петро Сушко зазначив, що приміщення ЗОШ №14 було вибрано не випадково, адже було враховано логістику доїзду до закладу, оскільки це близько до залізничного вокзалу, також враховано розташування поблизу інших навчальних закладів: 4 школи, 5 дошкільних закладів, а також кількість населення мікрорайону. Окрім цього, у ЗОШ №14 при наявних 40 кабінетів діє 22 класи, наповнюваність учнів становить 573 при потужності 900. Наповненість школи становить 60%. Також школа має велику територію, де можливо здійснювати заїзд та підвезення до школи дітей та молодь з особливими потребами.

Однак, у частині школи, де планували облаштувати інклюзивно-ресурсний центр, у одному кабінеті навчався клас, батьки якого виступили проти.

Зараз, після звернень кількох навчальних закладів ситуація змінилася і інклюзивно-ресурсний центр планують облаштувати у ЗОШ №5 на підставі листа-звернення педагогічного колективу, батьківського комітету та громадськості мікрорайону на чолі з депутатом ДМР Зеновієм Семенишином.

Як зазначив Петро Сушко, серед усіх пропозицію було обрано приміщення ЗОШ №5 через те, що є нова прибудова, яка 2 роки тому здана в експлуатацію. У цій споруді нема великих сходових кліток, наявні санвузли, необхідне приміщення та територія. Таким чином, облаштувавши інклюзивно-ресурсний центр на базі ЗОШ №5, будівля функціонуватиме повноцінно. Окрім того, в майбутньому передбачається низка заходів щодо облаштування території школи відповідними спортивними майданчиками. Своєю чергою, це дає можливість заняттю як дітей з центру, так і учнів школи, а найбільше — це буде своєрідним розвитком цього мікрорайону.

Також Петро Сушко зазначив, що у ДНЗ міста Дрогобича та Стебника є 23 групи з корекцією розвитку дітей, де перебуває 228 дітей. У школах можливості надання такої допомоги нема. Окрім того, є 14 дітей з особливими потреба, які перебувають на індивідуальному навчанні. Тому інклюзивно-ресурсний центр сприятиме не лише супроводу дітей, а й допомагатиме батькам. А в перспективі, якщо буде створено ОТГ, то цей центр може стати регіональним.

Отож, 5 вересня, під час ІІ пленарного засідання 39 сесії ДМР, питання облаштування інклюзивного центру буде розглянуто депутатським корпусом, який прийме остаточне рішення у цій ситуації.

Перейти до вмісту