НАВІЩО ТОЙ ГАЗ, КОЛИ ПОВНО СОЛОМИ?

3 кілограми соломи дають стільки тепла, скільки 1 кубометр природного газу
Нещодавно до Херсонської області завітали потенційні корейські інвестори й запитали, куди місцеві аграрії дівають солому з численних полів. В облдержадміністрації розвели руками…
“З гектара з-під зернових збирають по 4 тонни соломи на богарі — тобто на полях, які не поливають, та 6-7 тонн — на зрошуваних землях”, — повідомив Олександр Паливода, директор департаменту агропромислового розвитку ХОДА.
— То яка ситуація і перспективи використання соломи в Україні?
— Солому вже використовують в Україні як паливо — замість природного газу,
— розповідає Володимир Клюс, завідувач відділу органічних енергоресурсів Інституту відновлювальної енергетики НАН України. — Її спалюють, перш за все, в тюках. Крім того, з неї виготовляють брикети, пелети, які потім також спалюють.
— Яка частка цього ресурсу задіяна, а яка — ні?
— В Україні на енергетичні потреби використовують менш ніж 1% соломи. Щодо основної частини, то вона йде на під¬живлення грунту, а також застосовується як підстилка для тварин. Незначна частина соломи йде на експорт — у тюках її поставляють у Польщу та Словаччину. Однак це дуже малі обсяги.
— Яку солому загалом можна використовувати як паливо? Яка дає найбільший тепловий ефект?
— Для спалювання в котлах можна використовувати будь-яку солому й стебла рослин. Однак солому пшениці та ячменю доцільніше використовувати для корму або як підстилку, тоді як солому ріпаку, сої, а також стебла кукурудзи, соняшнику варто спалювати в котлах, так роблять, скажімо, у США. У нас, на жаль, стебла просто приорюють після того, як зібрано урожай, і вони протягом двох-трьох сезонів перегнивають у грунті. Зауважу, що надлишок стебел соняшнику та кукурудзи дуже негативно позначається на якості наступних видів рослин, що їх будуть вирощувати на цьому полі.
— Скільки в Україні соломи і скільки її можна спалювати замість газу?
— За нашими розрахунками, в Україні кількість соломи становить щонайменше 60-70 мільйонів тонн. Тобто йдеться про величезний потенціал.
— Скільки соломи потрібно спалити, щоб замінити нею природний газ у певних обсягах? Яке співвідношення?
— Трьома тоннами соломи можна замінити тисячу кубічних метрів природного газу. Однак, на наш погляд, краще не використовувати солому необробленою, бо вона має низьку енергетичну щільність, та й возити її на великі відстані нерентабельно. Краще переробляти солому на біовугілля, яке потім брикетувати, а вже після цього спалювати у формі брикетів або гранул. Тоді енергетична щільність такого палива буде вдвічі вищою, ніж у соломи. А це означає, що витрати на перевезення цього рослинного біопалива зменшаться вдвічі. На сьогодні є автотермічна технологія переробки біомаси, коли з тонни соломи можна виробити тонну біовугілля, яке за теплотворною здатністю наближається до антрациту. Тому великі обсяги біовугілля можна використати, наприклад, і в промисловому масштабі — на ТЕЦ, де не вистачає антрациту.
— Як довго окуповується лінія з виробництва такого вугілля з соломи?
— Усе виробництво (обладнання, приміщення, склади, транспорт тощо), тобто вся технологія, окуповується приблизно за 1,5-2 роки.
— Яка країна сьогодні переробляє найбільше соломи?
— Данія. У цій країні навіть бракує своєї соломи, яку спалюють у тюках. На сьогодні в Данії працює понад 10 тисяч фермерських котлів на соломі та близько 55 котелень у системі централізованого теплопостачання. Однак Данія — маленька країна, її потреби в цьому плані менші, ніж в України.
Світлана ОЛІЙНИК, газета “Експрес”№32, 4.05-11.05.2017

Читайте також: