Музейна педагогіка як складова навчально –виховного процесу дошкільної освіти

Нещодавно відбувся семінар –практикум керівників ДНЗ міст Дрогобича та Стебника на тему  «Впровадження елементів декоративно –прикладного мистецтва народних майстрів М. Біласа та М. Кот у національно –патріотичному вихованні дошкільнят»,  який проходив  у чарівному куточку Прикарпаття – мальовничому  місті Трускавець. Мета  семінару:  активізувати  роботу педагогів ДНЗ щодо відвідування музеїв, визначних місць нашого регіону.

Проблема громадянина –патріота давня, як світ. Вона постала перед людством тоді, коли виникла перша держава.  Ще Софія Русова понад сторіччя  тому висловила ідею національно –патріотичного виховання та її думки втілилися в концепції національно –патріотичного виховання дітей в українському дитячому садку. Вона вважала, що лише національне виховання спроможне виплекати цілісну, високоморальну, патріотично налаштовану особистість. Тому в дошкільних  закладах України  має відчуватися національний дух; діти мають бути «ближчі до природи рідного краю»,   до «невпинної праці хліборобів українців, яка годує і себе, і сусідів, і інших»; необхідно широко використовувати народну творчість –словесні ігри, пісні, гру на народних музичних інструментах, розваги, інсценізації, вироби народних майстрів нашого регіону. Як зазначила завідувач ДНЗ № 29 Гелій Юлія Іванівна: «Національно –патріотичне виховання дошкільників здійснюється через різні складові організації діяльності закладу, окреслюється в річному плані роботи, перспективних і календарних планах освітньої  роботи в різних вікових групах і охоплює всіх учасників навчально –виховного процесу».

Завідувачі дошкільних навчальних закладів відвідали музей народного художника М.Біласа та познайомилися з його творчістю. З великим задоволенням учасники семінару оглянули виставки експозиції музею, де представлені численні вироби народного художника. Майстерність митця не залишила нікого байдужим. Його верети, волохаті ліжники, оригінальні килими, різні вироби ткацтва: килимарства, гобелену, міні- гобелену, а також  аплікації, декоративні квіти, вишиті серветки, доріжки, подушки захоплюють та надихають. На одному із стендів можна прочитати слова видатного митця: “Якщо у малих юних відвідувачів нашого музею при спогляданні чудових мистецьких витворів М. Біласа, загоряться оченята та появиться бажання зробити щось подібне, прекрасне, можливо, пробудиться талант “МАЛОГО БІЛАСА”, – це означатиме, що наш музей свою велику місію виконав”.

Під час семінару директор музею Олена Білас –Березова розповіла присутнім про життя і творчість народного митця М. Біласа та майстра народної вишивки М. Кот, а також  провела майстер –клас з  виготовлення «Ангела –охоронця» з тканини.

Дошкільний навчальний заклад №29 підтримує зв’язок  з вчителем трудового навчання гімназії п. Дарією Цимейко, яка особисто знала М. Біласа. Вона пригадала цікаві факти із життя митця та  провела майстер клас з виготовлення «Ангела» –оберега з лляного шнура.

“Національно –патріотичне  виховання  наших дошкільнят проходить в складних для нашої Батьківщини умовах: неспокій в суспільстві, економічна криза, війна на Сході нашої держави, тому ідея національно –патріотичного виховання залишається актуальною і на даний час. І  попри  всі негаразди в країні, педагоги ДНЗ №29 докладають усіх зусиль, щоб допомогти дітям наповнити їхні маленькі серця любов’ю до Батьківщини, де вони починають пізнавати світ”, – підводячи підсумок семінару, сказала Юлія Іванівна Гелій, завідувач ДНЗ №29.