“Мінімалка” і нові штрафи. Стало відомо, хто і як має право перевіряти роботодавців на наявність нелегальних працівників

0:00 15 Лютого 2017

В Україні з січня мінімальну зарплату, як відомо, підвищили вдвічі. На жаль, не всі працівники отримали належні їм 3200 гривень. Та й далеко не кожен бізнесмен має можливість підвищити заробітки до офіційних.

Багато найманих працівників переводять на півставки або взагалі звільняють. Тим часом уряд вимагає взяти під пильний контроль виплати “мінімалки” на місцях.

Яким чином це буде вирішуватися? Про це в розмові з головним державним інспектором територіального управління Держпраці в області Людмилою Огойко.

— Хто має перевіряти, чи не видають зарплати в “конвертах”?

— Контроль за дотриманням законодавства про працю покладено на Державну службу України з питань праці (Держпраці). Аналіз виплати належного рівня зарплати ведеться як під час планових, так і позапланових перевірок. Графік перших оприлюднюється на сайті територіального управління Держпраці. За десять днів до їх проведення на адресу суб’єкта господарювання надсилається відповідне повідомлення.

Позапланові проводяться без попередження. Є вичерпний перелік підстав, за якими інспектор має право в будь-який час завітати на те чи інше підприємство. Найпоширеніша причина — це звернення працівника щодо порушення його трудових прав, у тому числі й на зарплату.

— А куди звертатися в такому випадку?

— Працівник може написати скаргу, зателефонувати або від-правити електронний лист на адресу територіального управління Держпраці. У зверненні має бути зазначено прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання, викладено суть порушеного питання, ну й зауваження, пропозиції, прохання чи вимоги. Анонімки не розглядаються!

— Яка ж відповідальність очікує недобросовісних роботодавців?

— Починаючи з минулого місяця, запроваджені фінансові санкції стосовно юридичних та фізичних осіб — підприємців за недопущення інспектора Держпраці до перевірки та створення перешкод у її проведенні. За таке порушення на підприємство накладається штраф — 9600 гривень. Крім того, накладається адміністративне стягнення на керівника—від 850 до 1300 грн.

Але якщо роботодавець не допустив або перешкоджав проведенню інспектором перевірки, мета якої знайти неоформленого чи оформленого на неповний робочий час працівника та виплату нелегальної зарплати, підприємству доведеться сплатити штраф у стократному розмірі мінімальної зарплати. А це 320 тисяч гривень.

Решта санкцій залишилися. За кожного неоформленого працівника накладається штраф на рівні 30 “мінімалок”. Але якщо минулого року за таке порушення сплачували 43,5 тисячі, то цього року сума зросла до 96 тисяч. Така ж санкція буде й у тому випадку, якщо працівник оформлений на половину ставки, а фактично працює повний робочий день.

За неоплату роботи в нічний час та у вихідні роботодавцю до¬ведеться викласти 32 тисячі, а за затримку зарплати — 9,6 тисячі штрафу. Порушення встановлених законом гарантій та пільг мобілізованим на військову або альтернативну службу працівникам карається штрафом у 32 тисячі за кожного працівника.

— Нині з’явилось чимало аферистів, які шантажують підприємців. Як їх ідентифікувати?

— Так, у деяких областях зафіксовано факти відвідування приватних підприємців шахраями під виглядом державних інспекторів, які нібито мають перевірити укладання трудових договорів та оплати праці найманих працівників. Погрожуючи великими штрафами, псевдоінспектори вимагають чималі суми.

Проте співробітники Держпраці, у яких немає службових посвідчень та відповідного скерування на перевірку конкретного суб’єкта господарської діяльності, здійснювати її не мають права. Якщо ж посадовці відмовляються надати документи, необхідно викликати поліцію!

Микола Заверуха Газета “Експрес” 9-16 лютого 2017 року

Перейти до вмісту