Леся i Степан Яковенки виготовляють десятки видiв фiгурних свiчок-скульптурок iз натурального воску

Нинi в майстрiв чимало роботи, бо перед великими релiгiйними святами — наприклад, Маковея чи Спаса, що будуть незабаром, — треба зробити сотнi свiчок, ще й неабияких, а “тематичних”, пише газета Експрес. “Приглядайтеся, нюхайте, мiряйте, розпитуйте, лише не куштуйте — неїстiвнi”, — жартує миловида панi Леся iз селища Печенiжин та показує свої вироби: десятки свiчок-фiгурок зайцiв, ведмедикiв з дiжками меду, квiтiв, соняшникiв, писанок, зiрочок, шишок, оберемкiв соняшникiв. А ще чимало воскових ангелят iз книжками, музичними iнструментами, бубликами, голубами й навiть свiчка-фiгурка Богоматерi зi зведеними до неба руками. “До кожного релiгiйного свята я виливаю iншi свiчки, — пояснює Леся Яковенко. — Так, на Маковея i Спаса в кошики з фруктами ставлять ведмедикiв, вулики, соняхи, яблука, медовi стiльники; на Рiздво та Новий рiк люди беруть до церков i на прикрашання осель та святкових столiв ангеляток та шишки, на Великдень — писанки, курчат i зайченят, адже на Заходi вуханi — символ свята Воскресiння; на Рiздво Богородицi, Успiння, Стрiтення купують восковi свiчки-фiгурки Дiви Марiї. Окремо є свiчки з ангелятами на хрестини й iменини”. Щоб вилити одну свiчку, потрiбно вiд 40 до 100 грамiв чистого бджолиного воску, який Яковенки беруть зi своєї пасiки. “Пасiчники часто виливають свiчки, навiть якщо хтось i хисту до цього немає, вчиться, бо це не дуже складно. Треба лише набити руку”, — мовить жiнка. Перед роботою Яковенки коротко моляться “Отче наш” та “Богородице”, але деякi майстри проказують спецiальнi молитви до покровителiв бджiльництва: святих Олексiя, Зосими, Саватiя та Климентiя. “Важливо, щоб у того, хто виливає свiчки, були добрi думки, — тихо каже панi Леся. — Якщо злим чи ображеним на когось розпочнеш свою роботу, свiчки потрiскають, сировину змарнуєте — i нiякого зиску. Зрештою, всi пасiчники це добре знають”. Пiсля молитви Леся та Степан беруть потрiбну кiлькiсть воску, 15 хвилин розтоплюють його на водянiй банi при температурi 67 — 70 градусiв. Допоки вiск топиться, подружжя готує спецiальнi силiконовi форми, у них розкладає попередньо розрiзанi гноти потрiбної розмiри. Форми i гноти замовляють через iнтернет. Розтоплений вiск заливають у форми, причому на кожну свiчку потрiбно двi однаковi форми, якi складаються, як двi половинки горiха. Двi половинки форми стискають гумкою. Так свiчка стигне пiвгодини. Загалом, щоби зробити одну свiчку, треба витратити одну-двi години. Горiтиме найменша в середньому чотири години. Кожна свiчка Яковенкiв заввишки вiд 5 до 30, завширшки вiд 2,5 до 4 сантиметрiв. Важать восковi вироби в середньому вiд 50 до 100 грамiв. “Вiск — природний матерiал, корисний та лiкувальний, — каже Леся Яковенко. — I навiть дим вiд таких свiчок лiкувальний, адже випари воску заспокiйливо дiють на нервову систему, вбивають бактерiї й вiруси. А ще у воску є прополiс: коли вiн згорає, то дезiнфiкує примiщення. Тому здавана у храмах палили лише восковi свiчки”. Майстровита молодиця радить хоча б раз на тиждень запалювати у своєму помешканнi на три-чотири години восковi свiчки, тодi i хворiтимете менше, i добрий настрiй матимете. А коштує медова свiчка вiд 10 до 80 гривень.

Сабiна РУЖИЦЬКА

Фото Сабiни РУЖИЦЬКОЇ
Читайте більше тут: http://expres.ua/digest/2017/08/07/256131-lesya-stepan-yakovenky-vygotovlyayut-desyatky-vydiv-figurnyh-svichok