Культура. Пам’ятаймо.Степан Бандера. Шлях життя і боротьби Провідника Нації.

Степан Бандера ( 1.01.1909-15.10.1959). Шлях життя і боротьби Провідника Нації

В історії боротьби за Незалежність України, в Пантеоні її героїчної слави чільне місце займає ім’я Степана Бандери. Це ім’я є глибоким символом Ідеї й Чину мільйонів українців, які обрали безкомпромісний шлях боротьби замість рабського існування в кайданах чужих імперій. Ми нині твердо переконані, що Степан Бандера і тисячі його побратимів по духу і зброї змінили хід історії Української Держави.

Степан Бандери – людина величної, і, водночас, трагічної долі. Він, син священика, талановитий, ерудований, цілеспрямований галицький юнак, замість спокійного і тихого існування обрав шлях боротьби за честь і гідність Нації. Ще в час навчання у Стрийській гімназії вступив до СНУМу – Союзу Української націоналістичної молоді, а через рік, у 1927 році, став членом Української Військової Організації. З самого початку створення ОУН (1929р.) Степан Бандера був провідним і активним членом цього потужного патріотичного формування: у 1930 році очолив відділ розповсюдження підпільної літератури, технічно-видавничий відділ Крайової Екзекутиви ОУН на Західно-Українських Землях (ЗУЗ); у 1931-32 роках працював референтом пропаганди та заступником Крайового Провідника ОУН на ЗУЗ, а вже у 24-річному віці очолив Крайовий Провід ОУН! На Другому Великому Зборі ОУН, який проходив у Кракові в квітні 1941 року, українські націоналісти, які обрали революційний шлях боротьби, вибрали Бандеру Головою Проводу ОУН.

Коли у 1955 році на Великому Зборі ОУН його знову одноголосно затвердили Провідником, Степан Бандера, усвідомлюючи відповідальність за долю України, національно-визвольного руху ОУН і УПА, усвідомлюючи невідворотність трагічної долі, яка рано чи пізно чекала на кожного борця, погодився: «Я приймаю Ваш вирок смерти !»

За політичні переконання і діяльність патріот жорстоко переслідувався трьома окупаційними режимами. Сім разів він був арештований польською поліцією. За справу замаху на комісара Чеховського юнак відсидів у тюрмі. У листопаді 1935 року на Варшавському процесі над членами ОУН Бандеру засудили на кару смерті; у Львівському процесі (1936 р.) він засуджений на довічне ув’язнення. Покарання відбував у тюрмах для політичних злочинців у камері смертників у «Святому Хресті», у Вронках, у Бресті.

Як вогню, боялася Степана Бандери і німецька влада. На початку липня 1941 року за відмову відкликати Акт 30-го червня про відновлення Української Державності гестапо арештувало його та відправило у Берлінську тюрму. З січня 1942 і до вересня 1944 року Бандеру було ув’язнено в концтабір Заксенгаузен, де на той час німецька окупаційна влада утримувала Андрія Мельника та Олега Ольжича, згодом по-звірячому закатованого.

Щоб остаточно знищити дух непокори, гестапо ув’язнилов концтаборі Освенцім і братів Степана Бандери Олександра і Василя, якого спалили у концтабірній печі.

Цілеспрямовано винищувала родину великого націоналіста і радянська репресивна машина: у 1941 році НКВД розстріляло у Києві батька –  отця Андрія Бандеру; у травні 1941 року сестер Марту-Марію, Оксану, а згодом, у 1946 році і Володимиру було засуджено та вислано у сибірські концтабори. За родинні зв’язки польські бойовики убили маму дружини Степана Бандери.

Біля 10 разів готували знищення свого запеклого ворога агенти Кремля. План ліквідації Степана Бандери, який розроблявся у високих кабінетах на Луб’янці, був здійснений 15 жовтня 1959 року: агент КГБ Богдан Сташинський у Мюнхені спеціально розробленою зброєю, начиненою отрутою, зробив смертельний постріл в обличчя Степана Бандери, за паспортом – Степана Попеля… Сестер Степана Бандери постійно переслідувало КГБ.

…Цей потужний за силою Духа,  харизматичний чоловік став символом Нескореної Нації. Його ім’я, овіяне легендами і славою, вселяло страх у ворогів і віру – в українців. І в ХХІ столітті, захищаючи Україну від посягань московського окупанта, наші Воїни сповідують Ідеї Націоналізму – безкомпромісного патріотизму і свободи,- ці людські цінності, за які віддали життя Степан Бандера і його героїчне покоління.

…Щороку в січні, першого числа, Дрогобич їде до Бандери ! Саме туди, до Старого Угринова – рідного села Степана Бандери у День його народження з’їжджаються і сходяться українці, щоби подякувати Бандері за збережену Україну ! Спадкоємність поколінь в дії !

Марія Головкевич, старший науковий співробітник музею «Дрогобиччина».

Зацікавленість статтею
[Всього: 0 Середня оцінка: 0]
Рекомендуємо також прочитати: