Коли ж переможе закон? Блокада Дрогобицького сміттєзвалища, її наслідки та юридична відповідальність

2 лютого 2018 року між Департаментом міського господарства Дрогобицької міської ради та Комунальним підприємством “Комбінат міського господарства” укладено договір щодо утримання міського сміттєзвалища (полігону), предметом якого є передача  комунальному підприємству “Комбінат міського господарства” функцій з утримання та експлуатації території міського сміттєзвалища (полігону), яке розташоване неподалік села Брониця. Цим договором також передбачено права та обов’язки сторін, відповідальність тощо, який покликаний на забезпечення кваліфікованого, якісного, гарантованого обслуговування та експлуатації, дотримання санітарного стану території міського сміттєзвалища (полігону).

Земельна ділянка, на якій знаходиться сміттєзвалище, перебуває у постійному користуванні Департаменту міського господарства Дрогобицької міської ради на підставі відповідного Акту .

Слід наголосити, що вказане смітєзвалище знаходиться поза межами села Брониця, Дрогобицького району, що підтверджується паспортом об’єкта і територіальна громада с. Брониці будь-яких законних прав на земельну ділянку, відведену під Дрогобицьке міське смітєзвалище, не має. Всі заяви зроблені представниками с. Брониці є голослівними та не підтверджені документально і зроблені з метою дезінформування громадськісті.

Незважаючи на вищевказане, окремі жителі села Брониця  9 лютого 2018 року розпочали незаконну блокаду Дрогобицького міського смітєзвалища, перекривши доступ до нього, та продовжують блокувати його по сьогоднішній день, перешкоджаючи Дрогобицьким сміттєвозам у відвантаженні сміття та не допускаючи на його територію будь-яку спецтехніку. Це призвело до екологічної та санітарної проблеми у місті Дрогобичі, а також неможливості провести необхідні роботи для утримання полігону у відповідності до вимог забезпечення кваліфікованого, якісного, гарантованого обслуговування та експлуатації, дотримання санітарного стану території міського сміттєзвалища.

Зрозумівши, що  будь які намагання домовитись та вирішити дану проблему шляхом переговорів результату не принесли і подальші спроби домовитись є безперспективними Дрогобицькою міською радою в інтересах територіальної громади м. Дрогобича було прийнято рішення врегулювати суперечу в судовому порядку, як крайній законний спосіб розв’язати штучно створену організованою групою осіб ситуацію.

Дрогобицькою міською радою та КП «Комбінат міського господарства» було подано кілька позовних заяв, які стосуються відшкодування збитків, що виникли внаслідок незаконних та злочинних дій блокувальників та скасування незаконно прийнятого Броницькою сільською радою рішення щодо заборони вивозу сміття на сміттєзвалища. Розгляд даних справ по суті штучно затягується. В межах судового розгляду цих справ було прийнято кілька ухвал про забезпечення позову, проте вони в супереч законодавству, в тому числі кримінальному, не виконувалися та не виконуються броничанами.

Зокрема, 20 липня 2018 року Дрогобицьким міськрайонним судом в межах справи №442/4647/18 за позовом Дрогобицької міської ради до блокувальників про стягнення збитків 1157600 грн. було винесено ухвалу, якою заборонено будь-яким особам блокувати під’їзну дорогу до Дрогобицького міського сміттєзвалища та чинити будь-які перешкоди у проїзді транспортних засобів, у вивозі сміття на територію Дрогобицького міського сміттєзвалища в районі села Брониця Дрогобицького району, а також чинити перешкоди у експлуатації даного сміттєзвалища. Однак блокувальники відмовились виконувати рішення суду та продовжили блокувати  під’їзну дорогу до Дрогобицького міського сміттєзвалища, яку в порядку закону України «Про виконавче провадження» державними виконавцями було оголошено на місці блокування Дрогобицького міського смітєзвалища усіи присутнім там особам та попереджено про кримінальну відповідальність за умисне невиконання судового рішення, передбачену статтею 382 Кримінального кодексу України.

Однак, будучи ознайомленими з судовим рішенням та попередженими про наслідки його не виконання, правопорушники умисно відмовились виконувати рішення суду та продовжували блокувати заїзд на полігон, не пропускаючи спецтехніку та вчиняючи активні злочинні дії, кримінальна відповідальність за які передбачена ч.1 ст. 382 КК України.

При цьому цілком не зрозумілою була реакція присутніх на місці події працівників поліції, які, розуміючи, що дії блокувальників є кримінально караним діянням не вживали будь-яких дій щодо припинення злочину, а повідомлення про вчинення злочину ігнорували.

Окрім вище написаного, слід звернути увагу, що ст. 124 Конституції України встановлено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов’язковими до виконання на всій території України. Ці положення також відображені у статтях 1. 11 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», а саме: судові рішення, що набрали законної сили, є обов’язковими до виконання усіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими особами, об’єднаннями громадян та іншими організаціями, громадянами та юридичними особами на всій території України.

Будучи повністю правочинним з позиції закону, Дрогобицька міська рада стикнулась з однією з  найгостріших проблем вітчизняного судочинства, а саме реального виконання судового рішення, обов’язковість та невідворотність яких є однією з головних та важливих складових, на яких ґрунтується як авторитет усієї судової влади в Україні, так і верховенство права і авторитет держави на міжнародному рівні. Своєю чергою, забезпечити цю невідворотність призначені різні заходи правового впливу, серед яких, окрім процедури виконавчого провадження в порядку та відповідно до норм Закону України «Про виконавче провадження», важливе місце посідає саме кримінальна відповідальність за умисне невиконання судового рішення, передбаченого статтею 382 Кримінального кодексу України. За вчинення даного злочину передбачена відповідальність від штрафу до позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на певний термін.

Отже, станом на сьогоднішній день незаконними діями мешканців села Брониця та інших осіб з блокування Дрогобицького сміттєзвалища спричинено значні матеріальні та моральні збитки територіальній громаді міста Дрогобича. Матеріальні збитки, які досягли вже декількох мільйонів гривень, постійно збільшуються. Вважаємо, що дії броничан та інших блокувальників є незаконними та такими, що ведуть до екологічної катастрофи в місті Дрогобичі, а тому просимо відповідні державні структури  терміново в межах повноважень вчинити необхідні дії щодо виконання вказаної вище ухвали суду та розблокування Дрогобицького міського сміттєзвалища, а також притягнення винних осіб до кримінальної відповідальності.

Зацікавленість статтею
[Всього: 0 Середня оцінка: 0]
Рекомендуємо також прочитати: