Історія, яку не можна забути: У Дрогобичі увічнили пам’ять німця, який рятував євреїв у часі Другої світової війни. ФОТО

23 Червня 0:00

У День вшанування пам’яті жертв Другої світової війни, 22 червня, у Дрогобичі відбулася безпрецедентна подія: увічнили пам’ять про німецького Праведника народів світу, котрий в роки гітлерівської окупації рятував дрогобицьких євреїв. У присутності представників міжнародних організацій, дрогобичан та представників єврейської громади, представників педуніверситету і місцевої влади було відкрито меморіальну таблицю на честь леґендарної людини — німця Ебергарда Гельмріха. Дійство відбулося біля будинку навпроти головного корпусу ДДПУ ім. І. Франка, де в роки Другої світової війни мешкав Ебергард Гельмріха.

Ініціювала встановлення таблиці й вшанування пам’яті Праведника ізраїльська позаурядова організація «Дрогобич-Борислав».

В ході проведення заходу виступили ініціатори виготовлення та встановлення таблиці —Варда Гіволі, Георгій Гузман, Йосиф Карпін, Леонід Гольберг.

З промовою про подвиг німця Ебергарда Гельмріха виступив міський голова Дрогобича Тарас Кучма. Відтак міський очільник зазначив що встановлення цієї меморіальної таблиці — увічнення добрих справ, які вчинялися по відношенню до євреїв Дрогобича у жахливі часи Другої світової війни.

«Сьогодні ми увічнюємо пам’ять не тільки одного Ебергарда Гельмріха, ми увічнюємо пам’ять усіх тих, у кого добре серце, хто ризикуючи ціною власного життя рятував і допомагав іншим. Такі люди не мають приналежності до тієї чи іншої національності. Ці люди є героями всього людства. Ми не повинні розділяти на своїх і чужих. Це наша спільна історія, яку ми повинні пам’ятати.», — зазначив Тарас Кучма.

Відтак міський голова провів аналогію між утисками євреїв у часі Другої світової війни та війною, яка триває на Сході України та окупацією Криму, коли через віросповідання також чиняться репресії з боку агресора по відношенню до мирного населення.

Також у ході заходу Йосиф Карпін представив присутнім Людмилу Павленко, сім’я якої проживає у сусідньому будинку. Плануючи відремонтувати дах будинку, чоловік пані Людмили знайшов на горищі документи: паспорти та свідоцтва про народження українців, євреїв, їхні фото. Очевидно, що це були документи, які належали тим людям, яких рятував Ебергард Гельмріх.

До слова, у Дрогобичі також проживав Тарас Снятинський, який був особисто знайомий з Ебергардом Гельмріхом. Свого часу пан Тарас також врятував єврейську сім’ю — маму з двома дітьми. Тому опісля заходу організатори розглянули пропозицію увічнити пам’ять Тараса Снятинського, встановивши на його домі меморіальну таблицю.

Нагадаємо, Ебергард Гельмріх — уродженець Гамбурґа (народився 1899-го, помер 1969-го в Сполучених Штатах) добре відомий в Ізраїлі та Німеччині, знають про нього й історики Катастрофи єврейського народу (Голокосту). Тільки мало ще відомо про цього мужнього чоловіка в Дрогобичі.

Під час війни майор Вермахту й член НСДАП від 1932 року Гельмріх був відповідальним за продовольство та рільництво, згодом став фінансовим директором при окупаційній владі.

Використовуючи службове становище разом з дружиною Донатою врятував десятки єврейських життів Дрогобича та Стрия.

За це 1965 року Ебергард, а 1989 року Доната були визнані Інститутом Яд ва Шем Праведниками народів світу.

Праведники народів світу (гебр. ‏חסידי אומות העולם‏‎, «хасидей умот ха-олам») — почесне звання,надаване Ізраїльським Інститутом Катастрофи та героїзму Національного меморіалу Шоа (Голокосту, Катастрофи) та героїзму Яд ва Шем (Єрусалим) з видачею почесного сертифікату та іменної медалі.

За матеріалами Леоніда Гольберга та Йосифа Карпіна

Перейти до вмісту