Екологія, економіка та дипломатія у відносинах між Дрогобичем та Броницею. Час розсудить, хто правий, але чому заручником стала багатотисячна громада?

0:00 11 Липня 2018

(Барикади на в’їзді на Броницьке сміттєзвалище)

9 липня минуло п’ять місяців з моменту блокади Броницького сміттєзвалища. Здавалось би уже й вирішуються першочергові проблеми, які стали каталізатором блокади — ремонтується дорога «Дрогобич – Самбір», а відтинок дороги між Броницею і Дрогобичем вже відремонтовано, та віз й досі там.

З 1983 року сміттєзвалище перебуває за межами села Брониця у постійному користуванні громади міста Дрогобич в особі Департаменту міського господарства. Отож партнерські відносини між Дрогобичем та Броницею тривають 35 років.

Впродовж 32 років, за попередніх каденцій, через певні причини справді не велося належного догляду за територією сміттєзвалища. Про це почали говорити лише на початку 2016 року, з приходом до влади теперішнього керівництва Дрогобича. Таким чином за цієї каденції було прийнято рішення про початок проведення ремонтних робіт на сміттєзвалищі, які необхідно виконати перед рекультивацією та його закриттям. З цього приводу відбувалися наради з громадою Брониці, в ході яких було обумовлено подальші заходи, після яких у 2020 році сміттєзвалище мало бути закритим. Однак, через декілька днів після останньої такої зустрічі представників Дрогобича та Брониці, мешканці Брониці заблокували заїзд до сміттєзвалища. Сталося це 9 лютого 2018 року. Першочерговою причиною, як уже зазначалося, був поганий стан дороги «Дрогобич-Самбір», а згодом це все переросло у боротьбу за екологію та тотальну відмову від прийому сміття на полігон.

Однак у багатьох публікаціях, де описували проблеми Брониці, не згадується, що навколо території, виділеної під сміттєзвалище у 1983 році, існує так звана «червона зона». У 1996 році відбувався процес роздачі паїв. Тому виникає логічне питання: хто і з якою метою прагнув отримати пай поруч з ділянкою сміттєзвалища у цій «червоній зоні», адже цільове призначення цих паїв — вирощування сільськогосподарської продукції?

З огляду на вище наведені факти виникає питання: чому ж впродовж 32 років ніхто не порушував проблеми захисту екології, а лише після того, як на сміттєзвалищі було розпочато проведення робіт, щоб зробити об’єкт екологічно безпечним, виникла ця проблема, тут же знайшлися ярі «борці за екологію», які палять шини на знак протесту, проте самі ж заперечують свою позицію, уповаючи на 30 річну бездіяльність, не допускаючи ні працівників, ні техніку для проведення подальших ремонтних робіт?

Як зазначають у Департаменті міського господарства Дрогобицької міської ради, станом на сьогодні на території сміттєзвалища вдалося облаштувати канали та два озера для інфільтратів, під’їзну дорогу підготовлено до замощення бетонними плитами, закуплено КПП, ворота, ліхтарі та огорожу. До слова, озера для інфільтратів облаштовано на заміну тим, які у 2000 році були засипані.

Щодо приписів та адміністративних протоколів Державної екологічної інспекції, то у КП «Комбінат міського господарства» повідомляють, що приписи не стосуються терміну експлуатації сміттєзвалища. Мова йде про перешарування сміття грунтом, облаштування під’їзду на сміттєзвалище та облаштування стічних каналів, частину робіт з яких уже виконано.

Стосовно меж сміттєзвалища, за словами керівництва КП «КМГ», з боку Дрогобича була низка звернень до керівництва району та області щодо розширення меж сміттєзвалища, проте жодної відповіді не отримано.

Щодо документації, то сьогодні проект рекультивації Броницького сміттєзвалища знаходиться в процесі розробки. Департамент міського господарства володіє Актом старого зразка на безстрокове право користування землею, який в той час видавався всім підприємствам, та Паспортом сміттєзвалища. Зараз подана документація на виготовлення кадастрового номеру для поновлення документів на право користування земельною ділянкою. Отже право користування Дрогобичем виділеною ділянкою під сміттєзвалище ніхто не відміняв, а щодо поновлення документів, то часові межі цього процесу залежать від вищих інстанцій, — зазначили у ДМГ.

Також у Департаменті міського господарства повідомили, про готовність документації щодо облаштування системи моніторингу на західній ділянці сміттєзвалища, яка включає в себе прибирання сміття з території, на якій знаходяться ділянки сільськогосподарського призначення приватних осіб. Об’єм сміття, який заплановано прибрати — 4800 кубів. Керівництво ДМГ наголошує, що роботи можливо виконати впродовж двох тижнів за умови допущення техніки та працівників на сміттєзвалище. Другим етапом передбачено розроблення гідроспостережних свердловин на четвертичний горизонт та неогеновий горизонт (свердловини для відбору грунтових вод для аналізу). На його реалізацію потрібно до місяця. Ці заходи передбачені як ремонт сміттєзвалища, який передує процесу рекультивації, який, за словами фахівців, давно би вже завершили.

Отож очевидно, що як такої екологічної загрози, про яку гучно заявляють брониччани — нема. З боку Дрогобича все готово для того, щоб провести планові роботи і у 2020 році закрити цей полігон. Єдине питання, на яке й досі ніхто з «борців за екологію» не дав відповіді: чому так активно ведеться боротьба, спрямована на відтермінування проведення будь-яких ремонтних робіт, адже всі розуміють, що процес неминучий?

Якими ж все-таки були економічні відносини між Дрогобичем та Броницею?

За даними Фінансового управління ДМР з міського бюджету Дрогобича на потреби Броницької сільської ради у 2015 році було виділено 149130,6 гривень, у 2016 році було виділено 349652,2 гривень, у 2017 році було виділено 500000 тисяч гривень. Також у фінуправлінні наголосили, що у 2016 році Броницькою сільською радою через невикористання коштів з виділених 349652,2 гривень було повернуто на реєстраційний рахунок міської ради 200000 гривень.

Це також важливий аргумент, який свідчить про те, що навіть виділені кошти з бюджету Дрогобича кошти броничани не змогли освоїти, а тепер заявляють про недотримання Дрогобичем своїх зобов’язань.

На 2018 рік рішенням сесії Дрогобицької міської ради від 30.01.2018р. №1047 «Про внесення змін до міського бюджету Дрогобича на 2018 рік» було передбачено виділення 550000 гривень, які Броницькою сільською радою не освоєно.

До слова, раніше субвенцію Брониці з бюджету міста Дрогобича надавали лише у 2012 році на суму 100 000 гривень та у 2014 році — на суму 150 000 гривень.

Окрім цього, на прохання громади села Брониця, було проведено видалення аварійних дерев, надано послуги автогідропідіймача, проведено демонтаж аварійної будівлі Народного дому, надано послуги з прибирання доріг від снігу у зимовий період із застосуванням піскорозкидувача та грейдера. До Дня святого Миколая Дітям села було надано 180 подарунків, проведено заміну вікон у церкві с. Брониця, безкоштовно надано сцену та музичне обладнання для забезпечення організації відзначення Дня села Брониця, а також було забезпечено виступи музичних колективів, профінансовано діяльність футбольної команди. Всі ці послуги обійшлися Дрогобичу близько 300 тисяч гривень.

У листопаді 2017 року було закуплено сміттєвоз сконструйований на базі автомобіля МАЗ-5340С2. Вартість сміттєвоза, включно з ПДВ, становила 2 492 500 гривень. Новопридбаний сміттєвоз було заплановано залучати для утилізації ТПВ з села Брониці і навколишніх сіл.

Також варто наголосити на проблемі, яка виникла з ремонтом вуличного освітлення у селі Брониця. На реалізацію цього проекту з бюджету Дрогобича було виділено півмільйона гривень. Реалізацією проекту займалася сільська рада, — наголосили у Департаменті міського господарства.

Львівське сміття …

Впродовж останніх п’яти місяців представники села Брониця постійно звинувачують Дрогобич у прийомі сміття зі Львова та зловживаннях щодо перевищених норм, аніж зазначено у меморандумі. Проте, як повідомили у КП «КМГ», заїзд транспорту з ТПВ на територію Броницького сміттєзвалища відбувався відповідно до укладених угод, порушень законодавства не відбувалося. Про це неодноразово керівництво КП «КМГ» заявляло на прес-конференціях та нарадах, які відбувалися впродовж цього часу у стінах міської ради Дрогобича. Окрім того, брониччани замовчують факт, що контроль процесу заїзду вантажівок з Львівським сміттям на територію сміттєзвалища здійснювали саме представники громади села Брониця.

Як же ж вирішується проблема зі сміттям у Дрогобичі та які заходи проводяться для вирішення сміттєвої кризи не лише у місті, а й регіоні?

Від 9 лютого 2018 року у Дрогобичі відбулося чимало зустрічей керівництва міста з представниками громадських об’єднань, ОСББ та мешканців міста. З огляду на ситуацію, яка склалася, було прийнято спільне рішення про необхідність побудови сміттєпереробного заводу лише на території міста Дрогобича. Саме громадськість міста зобов’язала місцеву владу виділити для сміттєпереробного комплексу необхідну земельну ділянку та вибрати на конкурсній основі оптимальний проект заводу для міста з перспективою приймати на переробку сміття з довколишніх територій, адже це приноситиме чималі надходження до місцевого бюджету.

Таким чином Департамент міського господарства 8 червня 2018 року оголосив Конкурс з подання пропозицій по будівництву сміттєпереробного заводу, влаштуванню сортувальної лінії твердих побутових відходів чи іншого комплексу утилізації твердих побутових відходів. Однак конкурс не відбувся через те, що документи заявниками були подані не у відповідності до конкурсних умов. Новий конкурс оголосили 10 липня.

Також керівництво ДМГ наголошує, що у жодному випадку для будівництва сміттєсортувальної лінії чи заводу, територія за адресою вулиця Гайдамацька, 25 у Дрогобичі не розглядається. Окрім цього, у ДМГ зазначають, що після визначення на конкурсній основі оптимального варіанту сміттєвортувального заводу для Дрогобича, буде скликано громадські слухання, на яких й буде прийнято остаточне рішення.

Впродовж останнього часу до Дрогобицької міської ради надходили пропозиції від інвесторів з Америки, Чехії, Угорщини, Італії. Було вивчено досвід роботи сміттєпереробних заводів у Італії, Америці, Латвії, Великобританії, Австрії та Швейцарії. Оптимальний варіант для Дрогобича — пропозиція угорців: модульний завод, який передбачає збільшення виробничих потужностей. Проте, як зазначили у Департаменті міського господарства, пропозицію буде відібрано лише на конкурсній основі.

Сміттєва проблема, «активісти» та конфлікти

Як і в кожній проблемі, окрім безпосередньо відповідальних осіб, з’являються небайдужі мешканці міста, які прагнуть допомогти вирішити проблему. Однак є й такі «активісти», які прагнуть створити умови за принципом чим гірше, тим краще. Ці дві групи активно відображає ситуація зі сміттєвою кризою у Дрогобичі: одні — їздять на переговори з брониччанами, збирають громаду Дрогобича, напрацьовують пропозиції та думають про перспективу, інші ж — займаються підкилимними іграми, відстоюванням певних політичних позицій.

В одній з таких ситуацій стався конфлікту між мером і так званим активістом у стінах Ратуші. Як відомо, за декілька днів до понеділкової наради, на якій стався конфлікт, до мера завітала група представників мешканців вулиць Залужанської та 22 січня на чолі з депутатом Р. Броницьким, які висловили свою стурбованість щодо сміття на території КП «КМГ». За словами міського голови Дрогобича Тараса Кучми, з мешканцями було прийнято спільне рішення і окреслено подальші кроки та терміни вирішення проблеми, яка виникла на території КП «КМГ». Однак вже у понеділок на щотижневу нараду прибула група мешканців вулиць Залужанської та 22 січня, а також, як згодом з’ясувалося, запрошені депутатом Броницьким мешканці з інших вулиць, які представляючись активістами під об’єктивами камер створили гамір у залі проведення нарад. В ході цієї розмови на адресу мера з боку одного з активістів пролунали низка образливих реплік, а відтак і безпідставні звинувачення. Відтак відбулася сутичка між міським головою та активістом. Одразу ж після цього у Інтернет-мережі з`явилися два відеофрагменти цієї сутички. З яких мотивів не подано всього відео, питання й досі залишається відкритим? Звісно, що це відео стало сенсаційним матеріалом для ЗМІ. Однак жодне ЗМІ не звернуло уваги на те, що під час сутички у залі був присутній начальник міського відділку поліції. Також виникає питання, чому головний поліцейський міста не запобіг конфлікту, адже вчинку міського голови, передувала публічна заява активіста, який звинуватив Тараса Кучму у злочині. Проте у другій половині дня через те, що після ранкової наради міський голова відбув на нараду до Львова, було скликано прес-конференцію, на якій Тарас Кучма роз’яснив ситуацію і публічно вибачився перед громадою міста. Щодо позиції самого міського голови, то як військовий, Тарас Кучма вважає, що ніхто не має права принижувати чиюсь честь та гідність, не зважаючи на статуси та посади. Відповідальність для всіх однакова. І абсолютно не припустимо, коли в реаліях сьогодення будь-хто може когось звинувачувати безпідставно і не нести за це покарання.

Дипломатичні відносини між Дрогобичем та Броницею

З вище наведених фактів очевидно, що дипломатичні відносини між Броницею та Дрогобичем за цієї каденції тривали з кінця 2015 року, однак в односторонньому порядку. Нехтуючи усіма домовленостями та отриманою допомогою з боку Дрогобича, брониччани заблокували в’їзд на сміттєзвалище. Відтак стає очевидно і зрозуміло, що початок проведення ремонтних робіт, сортування сміття та рекультивація сміттєзвалища стали невигідними для зацікавлених сторін.

З кінця 2015 року з громадою Брониці проведено понад 10 зустрічей. Переговори щодо можливості продовження проведення ремонтних робіт тривають й до сьогодні. Ключовим аргументом є те, що жодної мови про вивезення та захоронення сміття на полігоні не ведеться. Проговорюються лише можливості відновлення та завершення процесу ремонтних робіт. Впродовж цього часу до переговорчого процесу було залучено представників духовенства, громадських об’єднань. До громади села Брониця було скеровано чимало звернень, прохань та листів, однак це не дало жодного результату.

На закиди брониччан про те, що вони залишилися непочутими Дрогобичем, наводимо один із фактів не лише дипломатичних відносин, а й людського розуміння: у зимовий період під час снігопадів, у зв’язку з похороном мешканця Брониці, громада звернулася до міського голови Тарас Кучми з проханням надати техніку для розчищення дороги і техніку, яка мала працювати на вулицях Дрогобича, відправили у Броницю. Тобто розуміючи те, що частина вулиць Дрогобича залишиться на деякий момент нерозчищеними, розуміючи й ситуацію у Брониці, міським головою Дрогобича було прийнято рішення допомогти Брониці, після чого, окрім очевидної критики дрогобичан, які нарікали на стан дорожнього покриття, «посипалася» й критика від брониччан про відсутність дипломатії.

Ще один факт, який висвітлює всю суть дипломатії з боку брониччан — судові позови з боку Дрогобича проти фізичних осіб, які блокують сміттєзвалище. На одній з зустрічей брониччани заявили, що після відкликання позову дрогобицькою стороною вони готові розблокувати сміттєзвалище. Дрогобицька сторона відкликала позов, однак слова брониччан залишилися словами, тому позов було подано повторно.

Зараз у ситуацію втрутилося керівництво Львівської обласної державної адміністрації. На вирішення сміттєвої кризи очікують не лише мешканці Дрогобича, а й довколишніх сіл, які також утилізовували сміття на Броницькому сміттєзвалищі. Міським головою недавно ініційовано та проведено зустріч з керівництвом району та головами сільських рад щодо вирішення сміттєвої кризи, яка тепер охоплює не лише місто, а й села Дрогобицького району.

Безумовно, що рано чи пізно, проблему буде вирішено, місто очистять повністю від сміття. Та чи очистяться від бруду люди, які спричинили цю ситуацію і заставили страждати багатотисячну громаду?

Залишається без відповіді й питання: куди дівається сміття з Брониці, якого, за даними КП «КМГ», в місяць утилізовували близько 20,2 тонн? І чому за сміття, обсяги накопичення якого на території міста зросли у два-три рази, повинна платити кошти громада міста Дрогобича?

Перейти до вмісту