Дрогобицька ОДПІ: Про порядок оподаткування доходів фізичних осіб-підприємців на загальній системі оподаткування

0:00 5 Квітня 2017

У Дрогобицькій ОДПІ відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» із начальником управління податків і зборів з фізичних осіб Олегом Кручаєм.

Пропонуємо до уваги найбільш актуальні питання, з якими звертались платники на «гарячу лінію»:

Чи включаються до складу витрат фізичної особи підприємця на загальній системі оподаткування витрати на оплату послуг з охорони приміщень, у тому числі тих, які здаються в оренду?

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб – підприємців визначений ст. 177 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI.

Згідно з п. 177.2 ст. 177 Податкового кодексу України об’єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та не грошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи – підприємця.

Пунктом 177.4 ст. 177 Податкового кодексу визначено перелік витрат, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів фізичною особою – підприємцем від провадження господарської діяльності на загальній системі оподаткування, який не передбачає включення до складу витрат оплату послуг з охорони приміщень. Тобто, вартість оплачених послуг з охорони приміщень, у тому числі тих, які здаються в оренду, не включаються до складу витрат фізичної особи – підприємця на загальній системі оподаткування.

Чи оподатковується податком на доходи фізичних осіб сума комунальних платежів, яка відшкодовується податковим агентом фізичній особі – орендодавцю, відповідно до договору оренди?

Відповідно до пп. 14.1.54 п. 14.1 ст. 14 розділу І Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ, дохід з джерелом їх походження з України – це будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні, у тому числі, доходів від надання резидентам або нерезидентам в оренду (користування) майна, розташованого в Україні.

Згідно з нормою глави 58 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року № 435-IV за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов’язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Відповідно до ст. 762 глави 58 ЦКУ за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Згідно з підпунктами 170.1.1 та 170.1.2 п. 170.1 ст. 170 Податкового кодексу України податковим агентом платника податку – орендодавця щодо доходу, отриманого від надання в оренду нерухомого майна є орендар. Відповідно до п.п. «а» п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України особи, які мають статус податкових агентів, зобов’язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок.

Враховуючи вищевикладене, податковий агент при виплаті доходу фізичній особі – орендодавцю, у вигляді сум комунальних платежів, зобов’язаний нарахувати, утримати та сплатити (перераховувати) податок на доходи фізичних осіб за ставкою, визначеною п. 167.1 ст. 167 Податкового кодексу (18 відсотків).

Яким чином оподатковується сума страхового відшкодування, яка отримана на поточний рахунок фізичної особи – підприємця на загальній системі оподаткування для відновлення пошкодженого рухомого майна, що зареєстроване фізичну особу та використовувалось у підприємницькій діяльності згідно із податковим кодексом ?

Згідно з п.177.6 ст.177 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VІ у разі якщо фізична особа – підприємець отримує інші доходи, ніж від провадження підприємницької діяльності, у межах обраних ним видів такої діяльності, такі доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими цим Кодексом для платників податку – фізичних осіб.

Відповідно до п.п. «б» п.п.165.1.27 п.165.1 ст.165 Податкового кодексу України до оподатковуваного доходу не включається сума страхової виплати, страхового відшкодування або викупна сума, отримана платником податку за договором страхування від страховика-резидента, іншого ніж довгострокове страхування життя (у тому числі страхування довічних пенсій) та недержавне пенсійне забезпечення, у разі виконання таких умов: під час страхування майна сума страхового відшкодування не може перевищувати вартість застрахованого майна, визначену за звичайними цінами на дату укладення страхового договору, збільшену на суму сплачених страхових платежів (страхових внесків, страхових премій).

Таким чином, у разі якщо фізична особа – підприємець отримує інші доходи, ніж від провадження підприємницької діяльності, у межах обраних ним видів такої діяльності, такі доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими цим Кодексом для платників податку – фізичних осіб.

Сума страхового відшкодування, яка отримана на поточний рахунок фізичної особи – підприємця для відновлення пошкодженого (втраченого) рухомого майна (автомобіля), не оподатковується при дотриманні умов страхування, визначених у п.п.165.1.27 п.165.1 ст.165 Податкового кодексу України.

Дрогобицька ОДПІ

Перейти до вмісту