Детінізація заробітної плати — один із основних заходів покращення добробуту. ФОТО

0:00 6 Квітня 2018

У середу, 4 квітня, відбулося чергове засідання робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення Дрогобицької міської ради.

На сьогоднішній день питання детінізації та легалізації заробітної плати набуває великої актуальності, адже від розміру отриманої зарплатні залежить рівень соціального захисту людини. Підвищення рівня заробітної плати та її легалізація є одним із пріоритетних напрямів роботи робочої групи, оскільки це захист прав та законних інтересів платників податків.

На жаль, чимало роботодавців просто ігнорують гарантований рівень мінімальної заробітної плати і виплачують найманим працівникам заробітну плату на рівні або менше мінімально встановленого розміру або змушують влаштуватися на роботу без укладання трудового договору.

Але через таку зайнятість, яку практикують в основному приватні підприємці, соціально незахищеними залишаються, в першу чергу, працівники. Ненормований робочий день, відсутність оплати лікарняного та відпустки, залежність розміру заробітної плати виключно від роботодавця, та несплата внесків до Пенсійного фонду України — це неповний перелік порушення вимог трудового законодавства роботодавцями. Без оформлених трудових відносин більшість юристів навіть не хочуть братися за трудові спори, оскільки знають, що практично безнадійно притягнути до відповідальності працедавця, який не заплатив своєму працівнику.

Слід зазначити, що більшість приватних підприємців, які використовують найману робочу силу ведуть недостовірний облік робочого часу, тобто працівники працюють по 10 – 12 год. на добу, без вихідних, а заробітна плата в трудовому договорі встановлена на рівні 8 год. або і 4 год. Оплата роботи в надурочний час, у святкові і неробочі дні не проводиться.

Важливо, щоб наймані працівники зрозуміли, що легальні трудові відносини для них вигідніші. Працюючи нелегально, працівник в подальшому отримуватиме мізерну пенсію та допомогу по безробіттю. Та й роботодавець, працюючи у «тіні», також почувається невпевнено, адже ризикує , якщо до нього завітають з перевіркою.

Тож відповідально до цього питання повинні поставитися самі роботодавці, не порушувати Закон, а оформляти належним чином трудові відносини зі своїми працівниками. Варто не забувати, що виплата заробітної плати без сплати встановлених податків є грубим порушенням Законів України, за що передбачена адміністративна, матеріальна та кримінальна відповідальність.

А тепер кілька статистичних даних. За лютий 2018 року кількість суб’єктів господарювання, що виплачують заробітну плату найманим працівникам менше встановленого законодавством мінімуму за результатами поданої звітності з єдиного внеску по містах Дрогобич, Стебник становить —44, або їх частка складає 3,36% від загальної кількості платників.

Крім того, 321 суб’єкт господарювання виплачує середню заробітну плату по підприємству на рівні 3723 грн. або 24% від загальної кількості.

Поряд з тим, 444 суб’єкти господарювання (або 33%) нараховують середню заробітну плату найманим працівникам від 3724 до 4000 гривень, що є набагато нижче середньо обласного показника станом на 01.02.2018 року – 6949,82 грн.

Вказані дані свідчать, що більшість роботодавців нашого міста перебуває в групі ризику опинитися в мімізаторах.

На сьогодні ще є час проявити відповідальне ставлення як до працюючих, так і до законів нашої держави і легалізувати працю усіх найманих працівників. Патріотизм та повага до держави і людей залежатиме у першу чергу від свідомості кожного роботодавця та працівника.

Тому наполегливо рекомендуємо бізнесу підвищити заробітну плату найманим працівникам!

В подальшому, планується назви суб’єктів господарювання, які не реагують на прохання та рекомендації, висвітлювати у ЗМІ для інформування громади міста.

Сектор з питань праці

 

Перейти до вмісту