Депутати Дрогобицької міської ради закликають Президента України, Верховну Раду та Кабінет Міністрів виділити кошти на ліквідацію наслідків обвалу карстових порід неподалік Стебника

0:00 3 Листопада 2017

У п`ятницю, 3 листопада, на засідання XXIX позачергової сесії Дрогобицької міської ради депутати міської ради одноголосно підтримали рішення надіслати звернення до Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України з вимогами долучитися до ліквідації наслідків обвалу карстових порід неподалік Стебника, що стався 30 вересня 2017 року.

У зверненні зазначено, що органи місцевого самоврядування неодноразово зверталися до центральних органів державної влади України з повідомленнями про можливий обвал та його наслідки у зоні рудника №2 ПАТ «Стебницьке гірничо-хімічне підприємство «Полімінерал», однак жодної реакції на такі звернення не було. І, як зазначили в Державній екологічній інспекції у Львівській області, зсув відбувся через невиконання приписів підприємством, ініціаторам виведення з державної власті якого,  свого часу, виступав Фонд державного розвитку майна. Відтак руйнування зазнає ділянка дороги Пісочне-Східниця, зокрема Дрогобич-Трускавець: відбувається деформація дорожнього полотна, що становить небезпеку для жителів регіону.

Окрім цього, у межах зазначеного дорожнього полотна розташовані два магістральні водогони, з якого забезпечується водою близько 60 тисяч населення. У небезпеці перебуває й магістральний водогін у с. Доброгостів до м. Дрогобича. Тому їх руйнування може призвести до надзвичайної ситуації регіонального рівня. Відтак необхідно винести частину ділянки магістрального водогону за межі впливу негативних  чинників шляхом будівництва 5,5 км водогону на загальну суму близько 100 млн грн.

Своєю чергою депутатський корпус Дрогобицької міської ради звертається до Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України з пропозиціями:

1. Створити урядову комісію з метою напрацювання комплексного підходу для вирішення проблем, створених діяльністю підприємства ПАТ “Стебницьке гірничо-хімічне підприємство “Полімінерал”.

2. Виділити з резервного фонду Державного бюджету України кошти для ліквідації негативних наслідків діяльності ПАТ “Стебницьке гірничо-хімічне підприємство “Полімінерал”, а саме на розробку ПКД та будівництво: –  об’їзної дороги на ділянці Дрогобич – Трускавць, яка передбачена генеральним планом с. Модричі; –  двох ниток магістрального водогону протяжністю 5,5 км.

3. Доручити Фонду державного майна України вжити усіх необхідних дій для юридичного вирішення ситуації, що виникла внаслідок невиконання умов відчуження з державної власності ПАТ “Стебницьке гірничо-хімічне підприємство “Полімінерал”, у тому числі розглянути можливість розірвання відповідного договору.

4. Державній службі геології та надр України призупинити дію спеціального дозволу на користування надрами Стебницького калійного родовища з метою внесення змін в режим його експлуатації.

Повний текст звернення

Президенту України Верховній Раді України Кабінету Міністрів України

Ми, депутати Дрогобицької міської ради, глибоко стурбовані подією, яка мала місце 30 вересня 2017 року, а саме відбувся обвал карстових порід у зоні рудника № 2 ПАТ “Стебницьке гірничо-хімічне підприємство “Полімінерал”. Як зазначили в Державній екологічній інспекції у Львівській області, зсув відбувся через невиконання приписів підприємством.

Упродовж останніх кількох років Львівська обласна рада, Дрогобицька района рада та інші органи місцевого самоврядування  неодноразово звертали увагу центральних органів державної влади України на негативні обставини діяльності на території Львівської області ПАТ “Стебницьке гірничо-хімічне підприємство “Полімінерал”. На жаль, відповідної реакції на дані звернення не було. Байдужість Фонду державного майна України, який виступав організатором відчуження з державної власності цього підприємства, призвела до негативних екологічних наслідків, техногенних аварій та загрожує подальшим погіршенням ситуації.

Уже сьогодні потрібні значні кошти для ліквідації наслідків такої бездіяльності та уникнення можливих негативних процесів руйнування інфраструктури, яка забезпечує життєдіяльність населених пунктів, розташованих у районі підземних виробіток.

Окрему увагу хочемо звернути на транспортне сполучення з курортним містом Трускавець. А саме – ділянка дороги Т1402 Пісочне-Східниця проходить в межах гірничого відводу рудника №2, який на сьогоднішній день і несе найбільшу загрозу. Так відповідно до геофізичних досліджень науковців дана дорога на відрізку Дрогобич-Трускавець зазнає негативного впливу від процесів які мають місце в руднику №2, відбувається деформація дорожнього полотна, а утворення розколів несуть загрозу для мешканців даного регіону.

Обвал карстової породи та просідання грантів у зоні впливу робіт шахтного поля рудника № 2 ПАТ “Стебницьке гірничо-хімічне підприємство “Полімінерал” можуть викликати руйнацію  двох магістральних водогонів  Ø820 мм від резервуарів чистої води у с. Доброгостів до м. Дрогобича (розташовані на відстані 720 м на північний схід та 900 м на північ від місця обвалу). У зоні впливу гірничих робіт перебуває частина двох ниток водогону, довжиною  по 4км кожна. Цими водогонами подається питна вода для 60 тис. населення, тому їхнє руйнування  може спричинити виникнення надзвичайної ситуації регіонального рівня. Для запобігання цьому необхідно здійснити винос вказаної ділянки магістрального водогону за межі впливу гірничих робіт на шахному полі рудника №2 ПАТ СГХП “Полімінерал” . За оцінкою фахівців, потрібно збудувати 5,5 км водогону – дві нитки Ø820 мм та Ø630 мм. Орієнтовно загальна вартість робіт становить 100 млн грн.

Враховуючи масштаби проблеми та важливість її вирішення в найкоротші строки, звертаємось до Вас із пропозиціями:

1. Створити урядову комісію з метою напрацювання комплексного підходу для вирішення проблем, створених діяльністю підприємства ПАТ “Стебницьке гірничо-хімічне підприємство “Полімінерал”.

2. Виділити з резервного фонду Державного бюджету України кошти для ліквідації негативних наслідків діяльності ПАТ “Стебницьке гірничо-хімічне підприємство “Полімінерал”, а саме на розробку ПКД та будівництво: –  об’їзної дороги на ділянці Дрогобич – Трускавць, яка передбачена генеральним планом с.Модричі; –  двох ниток магістрального водогону протяжністю 5,5 км.

3. Доручити Фонду державного майна України вжити усіх необхідних дій для юридичного вирішення ситуації, що виникла внаслідок невиконання умов відчуження з державної власності ПАТ “Стебницьке гірничо-хімічне підприємство “Полімінерал”, у тому числі розглянути можливість розірвання відповідного договору.

4. Державній службі геології та надр України призупинити дію спеціального дозволу на користування надрами Стебницького калійного родовища з метою внесення змін в режим його експлуатації.

Перейти до вмісту