Через недофінансування з держбюджету на суму близько 1,1 млн грн у Дрогобичі інсулінозалежні хворі залишилися без безкоштовних ліків

30 Серпня 0:00

Міністерство охорони здоров`я України у 2017 році впровадило державну програму «Реімбурсації препаратів інсуліну».

Ця програма передбачає безкоштовне забезпечення хворих на цукровий діабет препаратом інсуліну.

Зазначимо, до початку дії цієї програми хворі на цукровий діабет дрогобичани забезпечувались препаратом інсуліну Львівським обласним ендокринологічним диспансером. На це кошти з місцевого бюджету не виділялись.

Нова програма «Реімбурсації препаратів інсуліну» у містах Дрогобичі та Стебнику програма стартувала з 1 серпня 2017 року.

Оскільки Програма є державною, то й забезпечення хворих препаратом інсуліну відбувається за кошти державного бюджету.

За підрахунками та обліком відділу охорони здоров`я ДМР для забезпечення хворих на цукровий діабет безкоштовним інсуліном Дрогобичу необхідно близько 2,5 мільйона гривень, однак на початку 2018 року з державного бюджету було виділено лише 1,4 мільйона гривень.

Дрогобицька міська рада ще в першому кварталі 2018 року зверталась до відповідних органів з листом проте, що виділених коштів з держбюджету для безперебійного забезпечення інсуліном хворих на діабет впродовж 2018 року не вистачить, однак це не дало жодного результату.

Станом на середину серпня 2018 року аптеки міста вже видали препаратів інсуліну на суму 1,4 млн грн., тому видачу безкоштовних ліків аптечними закладами міста припинено.

Варто відзначити, що станом на сьогодні заборгованість обласного бюджету перед власниками аптек вже сягає 470 тис. грн., оскільки кошти на закупівлю інсуліну виділяються на виконання загальнодержавної програми з державного бюджету — обласним бюджетам, а вже з обласного бюджету щомісячно розподіляють кошти між аптечними закладами міста на загальну суму 117 тис. грн. Оскільки кошти надходять щомісячно, то з останнім надходженням загальна сума становить 820 тис. грн. і ці кошти вже відшкодували аптекам. Ще 470 тис. грн. повинні надійти до кінця року.

У відділі охорони здоров`я ДМР повідомляють, що на разі аптеки повністю відмовились забезпечувати безкоштовним інсуліном хворих на цукровий діабет, однак в окремих випадках намагаються домовитись, щоб інсулін видали хоча б маленьким дітям.

Нагадаємо, що з цього приводу міський голова Дрогобича Тарас Кучма звернувся до голови Львівської обласної державної адміністрації Олега Синютки з проханням посприяти у виділенні додаткових коштів на придбання інсуліну для безоплатного забезпечення хворих на цукровий діабет у Дрогобичі.

«Про нестачу коштів, передбачених державним бюджетом, ми заявляли ще на початку року. Коли ситуація стала критичною, ми повторно звернулися до вищих щаблів влади з проханням виділити кошти на потреби інсулінозалежних. Однак досі цього не зроблено.

Однією проблемою, яка виникли і про яку ми застерігали фармацевтів — те, що фінансування було передбачено під інсулін вітчизняного виробника, який є відносно дешевшим, аніж іноземний. Тому видача хворим інсуліну іноземного виробництва призвела до того, що виділені кошти з держбюджету витратили швидше, оскільки препарат коштує врази дорожче. І це також мало бути передбачено у цій програмі, адже не всім хворим підходить інсулін вітчизняного виробництва.

Щодо інформації, яку розповсюджують серед громадян міста Дрогобича, що вина відсутності коштів лежить на Дрогобицькій міській раді та її керівництву, то це повна нісенітниця, оскільки програма «Реімбурсації препаратів інсуліну» є державною і саме держава забезпечує її фінансування.

Також зазначу, що всі соціальні програми, які прийняті нами на місцевому рівні, в повному обсязі фінансують з місцевого бюджету.

Більше того, ситуація, яка склалася свідчить про те, що на державному рівні ініціатори таких програм повинні або забезпечувати фінансування в повному обсязі, або ж не приймати таких програм взагалі, оскільки, як бачимо, це призвело тільки до непорозуміння на місцевому рівні та ставить під загрозу життя людей», — прокоментував ситуацію міський голова Дрогобича Тарас Кучма.

Також варто зазначити, що ситуація із забезпечення препаратами інсулінозалежних є критичною не лише в Дрогобичі чи Львівській області, а й у інших містах України.

Перейти до вмісту